Gezi: Lviv

Her zaman doğu bloğu ülkelerine bir ilgim olmuştur. Uzun yıllar Komünizm ile yönetilmeleri olsun birçok açıdan yaşanmışlıkları ile beni cezbetti. Lviv, doğu ülkesi olan Ukrayna’nın bir kenti olsa da Orta Avrupa’dan farksız güzelliği ile sizleri kesinlikle şaşırtacak.

Hazırlayan: Uğur Ateşli

Gezmesi oldukça keyifli ve kolay bir şehir Lviv. Bir hafta sonu için uygun bir destinasyon. 2,3 gün bu şehir için gayet yeterli. Eğer kış aylarını seviyorsanız şehri karlar altında bulabilir, ya da yazın hafif serin rüzgâr ile gezebilirsiniz.

İstanbul’dan birçok seçenek ile Lviv’e uçabiliyorsunuz. Ortalama bir kişi için gidiş-dönüş bilet fiyatı 300 ile 500 tl arasında değişiyor. Bazı havayollarının kampanyalarını takip etmekte fayda var. Lviv havalimanı oldukça küçük ve şehir merkezine uzakta yer alıyor. Kesinlikle taksi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Taksi oldukça uygun fiyatlı, lakin havaalanı taksicileri hemen 250 grivnadan pazarlığa başlıyor. Ama unutmayın şehir merkezi ortalama 80-100 grivna arası tutuyor. O yüzden ortalama 150 grivna verip anlaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise benim de tercih ettiğim, Uber.  İstanbul’da da çok kullandığım için size de tavsiye ediyorum. Uber ile şehir merkezine 70 grivna gibi komik bir rakama gittim. Ortalama 100 grivna 13 tl ediyor. Şehir zaten ucuz üstüne bir de kur farkı eklenince, oldukça keyifli oluyor.

Birçok konaklama seçeneklerinden size tavsiyem güzel bir otelde kalmanız. Bunun için Booking’ten yardım alabilirsiniz. Ben İbıs otelde rezervasyon yapıp geceliği için 208 tl ödedim. Kahvaltısı ve lokasyonu gayet başarılı bir otel. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

En başta da dediğim gibi Orta Avrupa’daki kentlere çok benzeyen bir şehir Lviv. Bunda Polonya sınırında olup uzun yıllar Polonya, Macaristan ve Avusturya gibi ülkelerin hâkimiyetinde kalmasının etkisi büyük. Çok sayıda müze ve kilise bulunduğu için gezerken çok keyif alacaksınız. Kısaca müze ve kiliselerden bahsetmek gerekirse;

Lviv National Art Gallery: İçinde barındırdığı sanat koleksiyonu ile Lviv’deki en önemli müzelerden. Ukraynalı ve Avrupa’nın birçok yerinden sanatçının resim ve heykel gibi eserlerini burada görebilirsiniz. Eğer sanat ile ilgili iseniz kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyorum. Bilet fiyatlarını tam hatırlamıyorum ama oldukça ucuzdu.

Potocki Sarayı: Şehrin soylularından Potocki ailesine ait bir saray. Görülmeye değer özel sanat ve günlük yaşam parçalarını barındırıyor.

Territory of Terro: Opera binasının sol tarafından biraz gidince yaklaşık 2 km ileride alışveriş merkezini hemen geçince sol tarafta kalan, Nazi toplama kamplarından biri. Yeni açıldığı için çok bilinmiyor. Mutlaka görülmesi gereken müzelerden.

Yard of Lost Toys: Kaybolmuş eski oyuncakların saklandığı bir yer. Kendinizi bir korku filmindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Boim şapeli: Rynok meydanına çok yakın bir lokasyonda yer alıyor. Oldukça eski olması ve mimarisi nedeniyle Unesco Dünya mirası listesine bile girmiş.

Dominican Church: Barok mimarisi ile oldukça ihtişamlı bir kilise mutlaka içini görmeniz gerekiyor.

Latin Katedrali: Önünde bulunan küçük meydana da ismini veren katedral. Görülmeye değer.

Lviv Opera Binası: Benzerleri olan Orta Avrupa’daki opera binaları kadar başarılı bir mimariye sahip. Hemen önünde bulunan park bir buluşma noktası. Eğer sadece dışarıdan bakmakla yetinmek istemezseniz, bir bilet alıp opera izleyebilirsiniz. Bilet fiyatları oldukça uygun.

Lviv Town Hall: Eğer göze alırsanız 350 basamak ile çıkabileceğiniz bir yer. Rynok meydanında bulunan belediye binasının çatı katından şehri izleyebilirsiniz. Çıkmak için 20 grivna gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Memorial museum: Nazi Avrupası zamanında şehirdeki Yahudilerin hapis edildikleri ve öldürüldükleri yerlerden biri. Tarihi rejim ve önemli tarihi olayları anlatan içeriği ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Rynok Meydanı: Şehrin en hareketli meydanı. Hatta benim gittiğim günlerde meydanda konser bile vardı. İnsanların geç saatlere kadar eğlendiği keyifli bir meydan.

Şehirde İngilizce bilen birini bulmak bazen cidden zor oluyor. Bunu hem alışveriş yaparken hem de müzeleri gezerken gayet hissedebiliyorsunuz.

Yeme içmeye gelecek olursak. En başta da dediğim gibi ucuz bir şehir olmasının nasibini burada da alıyorsunuz. Kısaca mekân tavsiyesi vermek gerekirse;

Puzhata Hata: Yerel lezzetler için denenmesi gereken bir restoran. Adres; Sichovykh Striltsiv vul. 12, Lviv 79007

Mons Pius: Güzel lezzetli et yemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ortalama 2 adet steak, salata ve biraya 60-80 tl ödüyorsunuz. Adres; Lesi Ukrainky vul. 14, Lviv 79008

Tante Sophie: Fransız mutfağından hallice deniz kabuklusu vb. lezzetleri seviyorsanız deneyebilirsiniz. Adres; Drukarska vul. 6A Blue doors, Lviv 79008

Delicateka: Hamburger ve salataları oldukça başarılı. Tante Sophie’nin hemen karşında yer alıyor.

Lviv Croissants: Şehrin birçok yerinde farklı şubeleri bulunuyor. İster kahvaltı için ister öğlen lezzetli kruvasan isterseniz burada bulabilirsiniz.

Baczewski Restaurant: Kahvaltısı oldukça popüler. Rezervasyon yaptırmakta fayda var. Shevskaya St., 8Lviv

Celentano Ristorante: Havaalanına hemen gitmeden önce keşfettim kendilerini. Pizzaları oldukça başarılı. Ortalama bir pizza için 100-200 grivna arasında ödüyorsunuz. Halytska vul. 1 Rynok Sq., 21Lviv 79008,

Black Honey: 3. Dalga kahveci seviyorsanız kendisine bayılacaksınız. Kahvelerin fiyatları Türkiye ile ortalama aynı. Tatlılarına da bir göz atmanızı öneriyorum. Adres; Kostyushka st., 2Lviv 79007

Lviv Coffee Manufacture: Burası kahvenin hem kavrulup hem de satıldığı bir üretim hane. Arka tarafında bir kafesi bulunan mekân tam bir turist merkezi. Adres; Rynok pl. 10Lviv 79008

Gece hayatına gelince şehir evet gerçekten keyifli bir şehir lakin club konusunda sınıfta kalıyor. Yer yer kalite konusunda pavyonları aratmayacak düzeyde. En azından ben iyi mekân bulamadım. Eğer ille Club’ta eğlenmek isterseniz ‘Metro ve Fashion’ gibi popüler mekanları tercih edebilirsiniz. Ama daha bar ve pub mantığında içkinizi yudumlamak isterseniz, çok lezzetli biraları ile Beer Theatre Pravda ve lezzetli kokteylleri içinde 4friends Whiskey Pub’ı tercih edebilirsiniz.

Alışveriş ve hediyelik eşya için mükemmel iki nokta önereceğim. Opera binasının sağ yan tarafında, ara sokaktaki parkta kurulan bitpazarı alışveriş için biçilmiş kaftan. Pazarlık yapmayı unutmayın.

Ama kendinizi kaybedeceğiniz bir yerden bahsedeceğim sizlere. Roshen Ukrayna’nın en popüler çikolata ve şekerleme markası. Bu markanın mağazalarında inanılmaz lezzetli farklı çeşitte çikolata ve şekerlemeyi oldukça uygun fiyata alabilirsiniz. Eğer her konuda başka bilgilere ulaşmak isterseniz, lviv.travel web sitesinden İngilizce içeriklere göz atabilirsiniz.

Genel anlamıyla oldukça keyifli ve eğlenceli bir şehir Lviv. Yeşil parklarında yayılıp, sokaklarda kaybolabileceğiniz, tüm şehri yürüyerek keşfedebileceğiniz bir yer. Mutlaka seyahat planlarınıza eklemelisiniz.

10. SAYI

HOMOJENOku

İndir