12. Hormonlu Domates Ödülleri

12. Hormonlu Domates Transfobi, Bifobi, Homofobi Ödülleri 23 Haziran 2016’da Şişli Kent Kültür Merkezindeki tören ile sahiplerini buldu.

Hazırlayan: dark bear

Saat 19:30’da başlaması planlanan ödül töreni 80 dakikalık gecikme ile 20:50 gibi başladı. Geceye katılım oldukça fazlaydı fakat her yıl ödüllerin müdavimi olan birçok aktivist törende değildi. Ödül töreninin sunucusu her ne kadar aksamış olsa da, ödüller bir bir sahiplerini buldu. Ödüllerin arasında sahne alan performanslar da oldukça başarısızdı. Gecenin planı da sıralama olarak doğru yapılmamıştı. Onur haftası komitesi yoğun geçen bir gündem sebebiyle olacak ki, Hormonlu Domates Ödülleri için pek iç açıcı bir gece düzenleyemediler. Gözler gecenin sonunda daha iyi profesyonel bir performans arasa da performanslar hep amatör olarak sahnede yer buldu. Bazı izleyiciler gece bitmeden, hatta törenin yarısında salonu terk ettiler. Tören sonrasında da organizasyon birçok kişi tarafından eleştirildi, umarım bu tür eleştiriler bir sonraki törenler için daha iyi organizasyonlar izlememize sebep verir. Yoksa verilen emeklerin farkındayız ve kimseyi küstürme gibi bir amacımız asla olamaz. Sadece daha iyileri yapılabilir ve yapılmaması için hiçbir sebep yok.

Bu yılki ödülleri kimler aldı diye baktığımızda yine bilindik isimler göze çarpıyordu, yine halk oylamasıyla adaylar oylandı. Gönül isterdi ki tüm adaylar hormonlu domatesin tadına bakabilseydi fakat her kategoride adaylardan sadece biri en hormonlu olarak seçildi. Tabi ki ödüllerini almaya yine kimse gelmedi.

Eğitim kategorisinde İstanbul Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi adaydı. Trans kimlikli öğrencilerin okula girişinde güçlük çıkaran ve atanmış cinsiyetlerine göre aramaya zorlayan İstanbul Üniversitesi güvenlik görevlileri ve yönetimi bu yılın en hormonlusu olarak seçildi.

Kurumlar kategorisinde adaylar Esat Polis Karakolu, Yapı Kredi Bankası, GAP Türkiye, Change.org, Facebook ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuydu. Kırmızı Şemsiye Derneği’nin kurucusu ve başkanı Kemal Ördek, Ankara’daki evinde tecavüze uğradı, gasp edildi. Karakoldaki bir polis memuru, “şu lut kavmi de bir türlü bitmedi ya” diye tepki verdi. Ördek‘in uğradığı şiddet karşısında faillerin sırtını sıvazlayan, yetmediği gibi saldırıya uğrayan insanı mağdur eden Esat Karakolu ve homofobik/transfobik polis memurları hormonlu domateslerine kavuştular.

Medya kategorisinde Furkan Temir ve 140 Journos sitesi, Sabah Gazetesi, Cem Keçe ve Hürriyet aile, Milat gazetesi ve muhabiri Enes Babacan, Vahdet gazetesi ve Milli gazete adaylar arasındaydı. Furkan Temir ve 140 Journos sitesi 2. Kez düzenlenen trans güzellik yarışmasıyla ilgili yaptığı haberde kullandığı transfobik dil sebebiyle bu ödüle fazlasıyla layık görüldü.

Siyaset kategorisinde Bekir Bozdağ mı yoksa Bülent Arınç mı seçilir diye akıllarda soru işaretleri gel git yaparken Bülent Arınç’ın geçen yılki onur yürüyüşü ile ilgili “Maalesef özellikle hanım kardeşlerimizin bulunduğu bir yerde söylemekten haya ediyorum ama birileri bunu onur haline getiriyor. Farklı cinsel yönelimler içinde olan insanlar bizim inancımız, geleneklerimiz, örf ve toplum yapımızda hoşlanılan işler değildir. Bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip, İstanbul‘un göbeğinde meydan okumaları eğlenmeleri ve ne yazık ki Chp ve Hdpli milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir” açıklaması hormonlu domates ödülünü almaya fazlasıyla yetti.

Beynelmilel kategorisinde Cern‘deki homofobik saldırıların failleri ödülü alan aday oldu. Avrupa nükleer araştırma merkezi Cern’de LGBTİ+ afişlerinin yıllardır bilinmeyen bir grup tarafından tahrif edildiği, afişlere ‘domuz’ ve ‘eşcinselleri öldürün’ ifadelerinin yazıldığı ortaya çıkmıştı.

Televizyon Dünyası’nın adayları Can Yaman, Ahmet çakar ve Nihat Hatipoğlu idi.  İnadına aşk dizisinde Yalın Aras rolünü oynayan ve daha önce de gönül işleri dizisinden tanıdığımız Can Yaman, Twitter’da takipçilerine “Twitter’dan bana sorularınızı yöneltin, cevaplayayım” diyerek çağrı yaptı. Gelen soruları cevaplayan Can Yaman’a bir takipçisi tarafından “asla oynamam dediğiniz karakter var mı?” sorusu geldi. Can Yaman bu soruya ” var, eşcinsel rolü oynamam” dedi. Bu cevap ile de hormonlu domatesin sahibi oldu.

Sağlık kategorisinde Dr. Cüneyt Genç tabi ki de bu ödülü kimseye kaptırmadı.  Muayenehane önünde sırasını bekler vaziyette duran trans kadını sosyal medya üzerinden teşhir eden Doktor Cüneyt Genç, fotoğrafın üzerine “günaydın. millet kapısının önünde kedi yavrusu bulur, ben de bunu buldum. İçimdeki insan sevgisi nedeniyle tabi ki baktım” notunu sosyal medya hesabında paylaşmıştı.

Hedef gösterme kategorisi bu yıl ilk defa ödüllerde yer buldu. Bunun sebebi tabi ki son dönemde LGBTİ+ bireylerin fazlasıyla topluma hedef gösterilmesiydi. Adaylar Genç İslami Müdafaa  grubu, Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları Vakfıydı. Tüm bu üç grup da ödülü fazlasıyla hak etmiş olsalar da bir tane seçilmesi gerektiği için ödülü Ankara sokaklarına “lut kavminin çirkin işini yapanı görürseniz, faili de mef’ulü de öldürünüz!” ifadelerinin yer aldığı afişler asan Genç İslami Müdafaa aldı.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. 2017 Hormonlu Domates Ödülleri Adayları Belirleniyor – ASDİ
  2. 5. SAYI – HOMOJEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*