Harry Potter Evreninin En Renkli Büyüsü “Lapiforse Totalcolor”

Her ne kadar bir büyücü evreni olsa da Harry Potter evrenindeki en güçlü sihir ne bir asa ile yapılıyor ne de kazanlarda yapılan bir iksir olarak çıkıyor karşımıza. Bu büyü aslında hepimizin yani biz Muggle’ların bile sahip olduğu bir güç. Bu güç bebek Harry’yi dünyanın en azılı ve acımasız kara büyücüsünden kurtaran şey yani “sevgi”. Ancak seri boyunca gördüğümüz tüm romantik ilişkiler ne yazık ki heteroseksüel birliktelikler.

Hazırlayan: senseisplinter

2016 yılında İngiltere’de dört üniversitenin katılımıyla gerçekleşen bir araştırmada çeşitli yaş gruplarından Harry Potter hayranlarının davranışları incelenmiş. Ve gerçekten umut verici bir sonuç elde etmişler. Hayranların yaşıtlarından mülteci ve göçmenlere karşı daha hoşgörülü olduğu ayrıca daha LGBTİ dostu oldukları gözlemlenmiş. Ancak seride hiçbir LGBTİ karakterin bulunmaması okurların kafasında bu evrenin sanıldığı kadar LGBTİ dostu olmayabileceği yönünde soru işaretleri bırakıyordu ki yazar J.K Rowling bir açıklama yaparak serideki en temel ve önemli karakterlerden biri olan bilge Albus Dumbledore’un gay olduğunu söyledi. Hatta bu durumdan rahatsız olan bir gruba karşı Hogwarts’ın LGBTİ öğrenciler için güvenli bir yer olduğunu belirtti.

Seri her ne kadar yedi kitapla bitmiş olsa da Rowling ufak hikâyelerle ve açıklamalarla romanın arka planını Pottermore adlı sitede doldurmakta. Buradaki hikâyelerden biri de Dumbledore’un Gellert Grindelwald’a karşı duyduğu platonik hisler hakkında. Aslında Dumbledore’un duygularını sadece his olarak tanımlamak büyük bir haksızlık olur çünkü Dumbledore’un aşkı o kadar büyüktü ki Grindelwald’ın muggle karşıtı ve safkan tutuculuğuna bile göz yumabilmişti. Ancak ilerleyen yıllarda Grindelwald’ın faaliyetleri o kadar katlanılamaz hale gelmişti ki Dumbledore hislerine çok kapıldığını anladı ve hayatına “aseksüel” biri olarak devam etti. Hatta bu yılın sonlarına doğru vizyona girecek olan Grindelwald’ın Suçları filminde de bu ikilinin yüzleşmesini izleyeceğiz.

Eşcinsel olup olmadığı konusunda merak uyandıran bir diğer karakter ise Ron Weasley’nin maceracı kimliği ile bilinen abisi Charlie Weasley idi. Aslında bu merak Romanya’da ejderhalarla meşgul bir yaşantı süren Charlie’nin hayatı boyunca evlenmemesinden ileri geliyordu. Ve okurlar bir söyleşide Rowling’e bu meraklarını dile getirdiler. Rowling’in cevabı Charlie’nin ejderhalara kadınlardan daha düşkün olduğuydu. Bu açıklama bazı hayranları tatmin etmemiş olacak ki şu anda Charlie’nin aseksüel olduğunu düşünen büyük bir kesim var.

Ancak şunu görüyoruz ki yazar bu karakterlerden ve ilişkilerden kitaplarda bahsetmek yerine daha sonra yaptığı açıklamalarla haberdar ediyor bizi. Kitaplarda birkaç cümle ile anlatılabilecek detayları sonradan açıklayarak sempati kazanmaya çalışıyor gibi bir izlenim veriyor. Keza bu şekilde heteroseksüel ilişkiler egemenliğinde hikâyeler yazılmaya devam edildikçe LGBTİ ilişkilerin görünür hale getirmek için hiçbir zaman bir fırsat geçmeyecek elimize. Eğer LGBTİ bireyler için daha yaşanabilir bir dünya hedefleniyorsa bu tarz geniş kitlelerce okunan kitaplarda yazarların LGBTİ karakter ve ilişkiler açısından cimri davranmaması gerekli.

10. SAYI

HOMOJENOku

İndir