LGBTİ dünyasının çizgi kahramanları

“Alışın, her yerdeyiz!” Sıklıkla kullandığımız bir slogan değil mi? Yaratıcı, çarpıcı ve mücadeleci. Süper kahramanlar gibi!

arvellian

Çizgi roman camiasının dünya üzerindeki etkisi belli. Son yıllarda iyiden iyiye gelişen iletişim ağının da etkisi büyük tabi bu konuda. Dolayısıyla küçük bir şehrin küçük bir ilçesinde yaşayan liseli bir genç bile “Abi Batman alır Superman’i, zaten hiç sevmem Süpo’yu gereksiz güçlü.” diyebiliyor mesela. Sinema da itekleyince tabi arkadan hepimizin biraz geek olması kaçınılmaz şu devirde. Batman tişörtlerinden Spiderman’li sırt çantalarına kadar hayatımızın büyük bir parçası artık bu endüstri.

Eee, tabi etkisi bu kadar büyük olan çizgi roman sektörünün globalleşen LGBT olgusuyla çakışması kaçınılmazdı. Yirmi yıl önce tek tük ortaya çıkmaya başlayan LGBT karakterler günümüzde bir değil, iki elin parmaklarını geçmiş durumda. Üstelik kendi aylık serisine sahip olanlar bile var.

Madem dünya bile görmezden gelemiyor onları, bize de incelemek düşer.

BATWOMAN

Gerçek adı Kate Kane olan Batwoman, küçük yaştayken bir terör saldırısı sonucunda ikiz kız kardeşini ve annesini kaybeder. Yıllar sonra babasının izinden giderek orduya katılır ve başarıdan başarıya koşar. Fakat daha sonra eşcinselliğini gizlemeyi gururuna yediremeyerek ordudan ayrılır.

İçindeki adalet boşluğunu doldurabilmek için başka yollar ararken yolu Batman ile kesişen Kate, pelerinini sallandıra sallandıra Gotham’ın damlarında cirit atmaya başlar. Aynı zamanda Gotham Polis Departmanında polis memuru olan sevgilisi Maggie ile ilişkisini yürütmeye çalışır.

Serinin 17. sayısında sevgilisine evlenme teklif edince homofobi devreye giriyor ne yazık ki. DC Comics kahramanlarının evlenmesinin politikalarına karşı olduğunu bahane ederek bu evliliğe engel oluyor. Yazarların ayrılmasına kadar devam eden sürecin sonunda şu an Batwoman serisi devam etmiyor.

GREEN LANTERN (EARTH 2)

Gerçek adı Alan Scott olan Green Lantern elli altmış yıl önce evli, çocuklu, heteroseksüel bir baba iken günümüzde yeniden yazılarak açık bir gey karaktere dönüştürülüp DC’nin paralel evreni Earth 2’nin ana kahramanlarından biri oluyor.

Alan, bir tren yolculuğunda sevgilisi Sam’e evlilik teklif etmek üzereyken trenin kaza yapması sonucu sevgilisini kaybeder. Fakat esrarengiz yeşil alevler etrafını sarıp onu korumuştur. Gaipten gelen bir ses tren kazasına dünyayı tehdit eden bir gücün sebep olduğunu ve kabul ederse bu güce karşı savaşabileceği söyler. İntikam hırsıyla teklifi kabul eden Alan Green Lantern’e dönüşür.

APOLLO & MIDNIGHTER

Yirmi yıl önce DC’ye bağlı WildStorm evreninde ortaya çıkan bu çift çizgi roman dünyasının en güçlü LGBT simgelerinden biri. Apollo Superman’den, Midnigher Batman’den ilham alınarak yaratılıyor. Gerçek adları bilinmiyor. Kendileri de bilmiyor daha doğrusu. Çünkü çatlak bir bilim adamı tarafından yaratılıyorlar ve sadece birbirlerine sahip olarak uyanıyorlar dünyaya.

Devlete bağlı Stormwatch adlı bir örgütte çalışmaya başlayan çiftimiz sonrasında The Authority adındaki bağımsız bir süper kahraman topluluğuna giriyor. 2002 yılında The Authority’nin 29. sayısında evlenerek çizgi roman dünyasının ilk eşcinsel evliliğine imza atıyorlar. Ardından başka bir ilke imza atarak Jenny adında küçük bir kız çocuğu evlat ediniyorlar.

Şimdilerde ise Midnighter kendine ait bir seriye sahip ve hikayesi sıfırlanmış durumda. Grindr’da profili olsa da onun kalbi her zaman Apollo’da.

HARLEY QUINN

Joker’ın kendi gibi çatlak sevgilisi olarak bildiğimiz Harley Quinn, 90’lı yıllarda yayımlanan Batman çizgi dizisiyle DC evrenine bomba gibi düşer.

Gerçek kimliği Harleen Quinzel olan bu zeki ve başarılı kadın, Arkham Akıl Hastanesi’nde psikologluk yapmaya başladığı zamanlarda Gotham’ın en büyük suçlusu Joker’a aşık olur. Lakin normal bir aşk değildir hissettiği. Saplantılı, hastalıklı ve çılgıncadır. Joker’ı Arkham’dan kaçırarak hayatının merkezi haline getirir ve suç dünyasına Harley Quinn (harlequin=soytarı) olarak giriş yapar.
Joker’la yaşadığı çarpık ilişkinin sonunda pek çok yönden zarar gören Harley’nin yardımına Gotham’ın eko-terörist suçlusu Poison Ivy yetişir. Harley’nin saf ve çocuksu yönünü görerek onu koruması altına alır ve yıllar boyu süren sıkı bir arkadaşlık başlar. DC tarafından resmi olarak onaylanmasa da çoğu zaman arkadaşlıktan da öteye gider aralarındaki ilişki.

Sonunda kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan Harley Quinn iki yıl önce kendi aylık serisine kavuştu. Poison Ivy ile cinsel gerginlik içeren paneller ve Power Girl’e sulandığı sayının ardından yazarlar beklenen açıklamayı yaptı ve Harley Quinn’in biseksüel olduğunu kabul ettiler.

JOHN CONSTANTINE

Cennet, cehennem, melekler ve şeytanların arasında ağzından düşmeyen sigarası ve üzeriden çıkarmadığı trençkotu ile akıllara kazınan karizmatik büyücü Constantine, çok bilinmese de biseksüel olarak yazılan karakterlerden biri.

90’lardaki serisinde bu durumu sadece birkaç panelde ipucu olarak veren yazarlar günümüzde Constantine’in yönelimini açık açık göstermekten çekinmiyorlar. Aynı şeyi Keanu Reaves’in başrolünde oynadığı beyaz perde versiyonu ve geçen yıl NBC’de yayımlanan televizyon dizisi için söyleyemiyoruz ne yazık ki.

NORTHSTAR

Jean-Paul Beaubier, yani Northstar, LGBT denince Marvel’da akla gelen ilk isim. 1992 yılında Alpha Flight’ın 106. sayısında eşcinsel olduğunu belirtiyor ve 2012’de erkek arkadaşı Kyle ile evlenerek Marvel’da bir bir ilke imza atıyor.
Hatta Uncanny X-Men’n 51. sayısını süsleyen kapak resimleri yüzüden gülünç muhafazakar oluşum One Million Moms’ın dikkatini çekiyor bu kahramanımız.

Görüldüğü üzere varlığımız yok sayılamayacak kadar belirgin ve gün geçtikçe fark edilmeye devam ediyoruz.

Kim bilir, belki Batman’in bile kendine itiraf edemediği bir şeyler vardır?

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 2. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.