Gökkuşağı Tadında Çizgi Film Kuşağı Dosyası-1: Ay Savaşçısı “Sailor Moon”

Bir çoğumuz LGBTİ karakterlerle çocukluğumuzdaki çizgi filmlerde karşılaştı ve bunlardan biri de sevgi dolu Ay Savaşçısı ismindeki çizgi filmdi.

Hazırlayan: aksam yildizi
Sevgi ve arkadaşlıkla bütün kötü güçleri alt eden gezegen savaşçılarını kafamızda hiçbir tanım yokken beğenerek –kimi zaman aşırı severek- izledik. Aynı zamanda kimilerinin kendisini keşfetmesine yaramış bir adet çizgi film de olabilir. Kısa bir süre önce tekrar izlediğim çizgi filmde birkaç lgbti karakterinden çok daha fazlasının var olduğunu fark ettim ve işte size küçük bir gökkuşağı dosyası!

Eğer ilk sezonlara bakacak olursak Artemis ile Luna adındaki iki dişi kedi karakterin ilişkisi göze çarpıyor ancak bir süre sonra Artemis karakteri erkeğe çevrilmiş.

Bir başka gözden kaçmasının imkansız olduğu ilişki ise Uranüs Savaşçısı olan Haruka ile Neptün Savaşçısı olan Michiru’nun birlikteliğidir. Amerika’daki versiyonunda kuzen olarak değiştirilmiş ama her ne kadar değiştirilse de ilerleyen bölümlerde “Ne kadar da güzel bir çift.” dememize sebep olacak tatlılıkta bir birliktelikleri olduğu anlaşılmış ve kalplerimizde taht kurmuştur. Aynı zamanda sonradan çizgi filme dahil edilen Haruka’dan, diğer beş gezengen savaşçısı –Merkür, Jüpiter, Mars, Venüs, Ay Savaşçısı- etkilenmiş ve sonrasında erkek olduğunu düşündükleri Haruka’nın kadın olduğunu hem de Michiru ile bir birliktelikleri olduğunu fark etmişlerdir.

Ay Savaşçısı’nın son sezonunda ortaya çıkan Yıldız Savaşçıları –Yaten, Seiya, Taiki- ise gün içinde erkek iken değişim geçirip savaşçı olduklarında kadına dönüşüyorlar ve bu karakterlerin bulunduğu bölümler –en iyi bölümler- Amerika’da yayınlanmamış. Seiya ismindeki Fighter Yıldız Savaşçısı baş karakter olan Usagi, savaşçı ismiyle Ay Savaşçısı’na ilanı aşk etmiş bir başka lgbti karakteridir. “Usagi, bırak Mamoru’yu ve şu heterörö hareketlerini de Seiya ile birlikte ol!” diyenler el kaldırsın!

Kötü karakterlere geçecek olursak ilk sezonlarda karşımıza Kunzite – Zoisite çifti karşımıza çıkıyor. Bu çift ise Amerika’da klasik iki kötü heteroseksüel karakter olarak gösterilmiş. Dürüst olmak gerekirse küçüklüğümden beri Zoisite karakterinin kadın olduğunu zannederdim.

Fisheye ise kadın olduğuna ikna edebilecek güzellikte bir erkek ve yüksek ihtimalle bu yaşınıza kadar kadın olduğunu zannetmişsinizdir. Aynı zamanda Fisheye Usagi’nin sevgilisi Mamoru’dan da etkilenmişti.

Bir diğer gökkuşağı rengimiz ise Fiore. Ay Savaşçısı filmlerinden biri olan “Sailor Moon R”da Smokinli Şövalye’nin eskiden yakın arkadaşı olan ve ona karşı derin duygularla bağlı olan ve bundan dolayı Ay Savaşçısı’na çile çektiren kötü bir karakter olarak yer almış.

Bu yazıdan sonra belki şöyle bir çocukluk anılarınıza dönmek isteyip, Ay Savaşçısı’nı izlersiniz. 2014 yılından itibaren tekrar eski bölümlerinin çizildiği “Sailor Moon Crystal” ismindeki çizgi filmi de devam etmekte, bilmeyenlere duyurulur. İyi seyirler!

6. SAYI

HOMOJENOku

İndir