Başkanın Adamları

Bir süredir, seyrettiğim bir film aklımı kurcalamakta, “siyasetin pür-i pak” halleri, neden karalanır aklımda döner durur.

Filmin konusu; X bir ABD başkanı, seçimlere 15 gün kala, çocuk yaştaki kıza; cinsel tacizle suçlanmaktadır. Pedofolik herifin, kıçının da kurtarılması, seçimi de yeniden kazanması da gerekmektedir. Burada da devreye, beyaz perde girer.

Eski büyük bir yapımcı, dev bir prodüksiyonla, başkanının hayatını, kariyerini kurtarma başarısı gösterir. Öncelikle, iyi bir Hollywood senaristini işe alır ve çözümler aramaya başlarlar, bir savaş senaryosu üzerinde odaklanır.

Elbet, konu ABD başkanı olunca dev bir yapım, bir de sözde bir düşman gereklidir ve de elbette bir de suni sebep lüzumludur. Sözüm ona, Arnavutluk milis güçleri, düşmanmış da düşmanmış…!

İyi bir senaryo çalışma ve genç masum bir yüz ve beyaz bir kedi de ekledik mi, olmazsa olmazlar neredeyse tamam gibidir. Yarısı stüdyoda yarısı oluşturulan özel platolarda savaş kotarılmakta, aynı anda lansmanı, pek tabii ki de basının işin içine katılması da unutulmamaktadır…

Adamlar işlerini öyle iyi yaparlar ki, böyle büyük bir çalışma için, mutlak bir müzik de gerekir değil mi ama? Hatta işi öyle abartırlar ki, o günün ünlü müzisyenleri de devreye girer. Üstüne de biraz vatan sosu eklenince, milliyetçilikle servis edilince tutmayan iş mi olur?

Bu arada, başkanın kampanyası için ekranlarda ve her yerde bir slogan dolaşmaktadır; ”dere geçilirken, at değiştirilmez!” Kulağıma bir yerlerden, çok tanıdık geliyor, kesin benim hüsnükuruntumdur…!

İzlemek isteyenler için, biraz da künyesinden bahsedeyim. Film, 2012 yapımı Barry Levinson imzalı. Oyuncu kadrosu; Anne Heche, Dustin Hoffman, Robert De Niro gibi usta oyunculardan kurulu. Filmin müzikleri gene büyük bir isim olan Mark Konpler’a ait. Film 2 Oscar adaylığı, farklı yarışmalarda ise 17 adaylık gibi bir başarıya sahip.

Film, dilimize ”Başkanın Adamları” olarak çevrilmiş olsa da orijinal ismi; ”Wag the Dog / Bite the Bullet”

Ben baştan beri savımı koruyorum; ‘pür-i pak, siyaset dünyasına’ kara çalmak ayıptır, utanmazlıktır!

Dünyadaki, bütün yöneticiler ‘hümanist, dürüst, namuslu, vatansever, hizmet aşkıyla yanan vs vs’ yani iyi ablalar abilerdir!

7 milyar insana, böyle iyi devlet adamları ve yöneticiler dilerim…!

Sahi, bizim de önümüzde; ”baskın seçim” var. Halkımız ne düşünür acep, bilinmez elbette, ben derim ki; ‘dere geçerken, at değiştirilir’, hem de çok güzel olur T A M A M  mı halkımız?

Size empoze etme gibi bir amaç gütmüyorum, sadece fikir beyanı 😉

Savaşsız, Özgür ve Mutlu yarınlara…

hazırlayan: boyAlikus

11. SAYI

HOMOJENOku

İndir

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 11. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.