Cinsiyet ayrımcılığına uğramadan nasıl çalışabilirim?

Pek çoğumuz işte hep bu nedenden dolayı çalışamıyor, geçimimizi sağlayamıyoruz. Belki bu pek çoğumuzun seks işçiliğine ve fuhuş çetelerinin eline düşmesine neden oluyor. Bir insanın temel ihtiyaçları karşılanmayınca her türlü yolu dener. Bunlardan ilki elbette çalışarak para kazanmak.

Hazırlayan: ispanakliborek

Evet çalışmak diyorsun, nerde, nasıl, ne koşulda?

Aklımıza gelen ilk şey bir müessesede belli bir zaman karşılığında belli bir ücretle çalışmak. Garson, doktor, memur, kısacası bir kurum ya da kuruluşta belli saatler karşılığında ücret alarak çalışma şekli. Bu alanlarda çalışmak bir lgbt bireyinin kaçınması gereken durumlardan biridir. Bir anda mobbing ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Suçtur fakat diğer çalışanlar tarafından normal karşılanır ki örnekleri çoktur.

İkinci olarak gelen şey kendi dükkanını açıp ürün satarak para kazanmak;

Evet, geldik fasulyenin faydalarına. Öncelikle ne tür bir işletme açacaksınız, bu konuda ne tecrübeleriniz var ve son olarak sermaye. Eğer bu olanaklar elinizde varsa neden yerinizde duruyorsunuz? Ha unutmadan şunu da söyleyeyim; dünyada her yıl 1 milyondan fazla restoran açılıyor ve aynı yılın sonunda en fazla 100 tanesi ayakta kalıyor. Ticaret her zaman en çok kazandıran iştir ama yine unutmayın; burada patron siz değilsiniz. Siz kazanmazsınız; patron dükkandır, dükkan kazanır. İflas etme olasılığınız yüksektir.

New York Times, Wall Street Journal, Business Wee , E-trade.com ve başka seçkin yayın organlarının çok satanlar listesindeki Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert T. Kiyosaki’nin Nakit Akışı ölçüm çeyreğine göre insanlar dört farklı yoldan para kazanırlar. Bunlar;

  • Maaşlı çalışanlar
  • Küçük ve Orta sermayeli işletme sahipleri ile serbest meslek erbapları
  • Büyük sermayeli patronlar
  • Yatırımcılar

Maaşlı çalışanlar ve KOBİ’leri anlattık, peki serbest meslek erbabı dediğimiz avukatlar, doktorlar, muhasebeciler! Yıllarca süren okul hayatı, başarılı bir geçmişle ve okyanusun ortasında elinde bir diplomayla yıllarca gezdiniz. Kurumlar sizi reddediyor, oyalıyor ve tatata! aklınıza büro açmak geliyor. Örneğin; bir diş doktorusunuz ve homoseksüel olduğunuz müşterileriniz arasında duyuluyor. Ortada hiçbir şey yokken yine müşterilerinizce mobbinge kurban gittiniz. Şimdi diplomayı yiyebilirsiniz. İşin kötü tarafı hiç bunlar yaşanmamış olsa bile işiniz siz olmadan ilerlemiyor ve tamamen sizin performansınıza bağlı. Uzun süreli tatil programınıza mezarlıkta ulaşabilirsiniz. İyi günler.

Yine aynı yazarın Nakit Akışı ölçüm çeyreğine göre;

1 ve 2. Kategoridekiler işin %90’ını yaparlar,

3 ve 4. Kategoridekiler işin %10’unu yaparlar,

Fakat;

1 ve 2. Kategoridekiler paranın %10’unu,

3 ve 4. Kategoridekiler paranın %90’ını kazanırlar.

Şu an bu sayfaları okuyan insanlardan belki bir tanesi madde 3’teki patronlardan biri olabilir. Sıfırdan bir işletme kurdunuz, akıllıca hamleler yaptınız. Çok sayıda fabrika ya da zincirleriniz var. Uzun süren üniversite yılları size uğramadı, çok zeki insanlarsınız ki sizde olmayan mühendislik diploması olan insanları satın alıyorsunuz. Gerçekten bu çok zekice davranıştır. Örneğin; Zeki Triko’nun sahibi Zeki Başeskioğlu ilkokul mezunudur. Zeki trikoyu kurmak için yıllarını ve varlıklarını harcamıştır.  Tezgah başında çalışacak elemanlar tutmuş, başkalarının zamanlarını satın almıştır. Mühendisler tutmuş diplomalarını, eğitim hayatlarını aylık bir ücretle satın almıştır. O, müdürleri sayesinde evde otururken para kazanabilir. Yalnız unutmayalım, o ve onun gibi büyük patronlar sıfırdan geldi, yıllarca çalışıp didindiler ve kırk ya da ellili yaşlardan sonra bu yaşama kavuştular. Cesaretiniz varsa yerinizde durmayın. Yalnız unutmadan soruyorum; bu büyük patronlardan kaç tanesi kadın ya da LGBT bireyi? Bir elin beş parmağını geçmez. Ne o? Hüsrana mı uğradınız? O kadar da değil canım, ne yapmaya çalışıyor bu ispanakliborek mi diyorsunuz? Gerçeklere bakınız diyorum.

Gelelim 4. Maddeye; Yatırımcılar. Para ile para kazanan para babaları. An itibariyle söylediğim gibi. Bu alandan gelir elde etmek istiyorsanız çok paranız olmalı. Anlatabiliyor muyum? ÇOK. Ve akıllı yatırımlar yapmanız gerekiyor. Girişimleriniz kadar yatırımlarınız da akıllıca olursa bu alanda başarılı olursunuz yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu alanda para kazanan insanların genellikle siyasetle yakın ilişkileri ve siyasi bağlantıları vardır. Nedeni bilinmez. LGBT bireyi ya da kadınlar bu alanda rahatlıkla çalışabilir, yalnız tekrar söylüyorum; çok paraya ihtiyacınız var. Ha unutmadan söyleyeyim; borsa bir yatırım aracı değildir.

Görünen o ki hala çalışabilecek mantıklı bir şeyler bulamadık.

Ne yapmalı?

Evden para kazanabilirsiniz. Ama nasıl?

Biraz yetenek, azıcık da sermayeyle evinizde bebek, nikah şekerleri yapabilir, yakınınızdaki bir çiçekçi ya da organizasyonculara satabilirsiniz. Burada karşılaşabileceğiniz zorluk; işinizin siz olmadan devam etmemesi. Serbest meslek erbabı gibi, uzun süreli tatilleri unutun. Aza tamah edin, çoğu zaten bulamayacaksınız.

Sabun, kokulu taş ya da sabun yapıp kadın pazarlarında satabilir, tezgah açabilirsiniz. Tezgah açmak için belediyelerden özel izin almanız ve vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Burada da yukarıdaki gibi aza tamah etmeniz gerek.

Kitap yazabilir, çok satanlar listesine girmesini sağlayabilir duygu ve fikirlerinizi iki kapak arasına sıkıştırıp pazarlatabilirsiniz. Yalnız iyi bağlantılarınız olmak zorunda.

İyi bir ağ pazarlama şirketinin distribütörü olabilirsiniz. Ağ pazarlamaya dikkat. Bu alanda Türkiye’de yığınla şirket vardır. Ağ pazarlama, tavsiye temelli bir iştir. Hayatta her zaman kullandığınız bir şeyin tavsiyesini yaparsınız, bu tavsiyeden para kazanma işine ağ pazarlama (network marketing – multi level marketing) denir.  Hangi şirkette ve kiminle çalışacağınızı iyi seçmelisiniz. Ağ pazarlama adı altında saadet zinciri ya da ponzi yapanlara ayrıca dikkat edilmeli. Çalışacağınız şirketinizin en az 10 yıllık geçmişi olsun derim. Ağ pazarlama konusunda eminim ki birileri kapınızı çalmıştır, kabul ettiniz ya da etmediniz. Fakat etmediyseniz büyük bir fırsatı kaçırdınız. Başka bir işte çalışıyor olsanız bile ağ pazarlama size ek gelir sağlar. Sevdiğiniz insanlarla çalışma imkanı bulursunuz. Bir iş düşünün yıllık geliri her zaman ikiye katlasın. Bu burada mümkün ve kolaydır. Başta emek ve zaman ayırmalısınız fakat gelecekte kazanabileceğiniz için değerdir. İyi bir şirket seçmeniz ve kazanç planlarının iyi olması çok önemli olmakla beraber bunu kiminle yapacağınız bunlardan çok daha önemlidir. Minimum sermaye ile maksimum kazanç ve zaman mümkün olmakla birlikte sizin gibi LGBT bireyleri ağınıza katılmasını sağlayarak birlikte kazanabileceğiniz bir model düşünülebilirdir. Çünkü günden güne büyüyen bir sektörde kazandıran bir sistem varsa sırtınız yere gelmez. Sevdiğiniz insanlarla çalışacağınız için cinsiyet ayrımcılığı söz konusu dahi olamaz ki ağ pazarlamada çok renkli kişilerin daha başarılı olduğu da aşikardır.

Önünüze gelen fırsatları denemekten kaçınmayın dostlar. Yapabilirseniz başarılı olursunuz, yapamazsanız tecrübe olur. Girişkenlik ve üreticilik insana mutlaka kazandırır. Ne olursanız olun, kim olursanız olun; üşengeçlik ve miskinlikle devam ederseniz elbet yakaran, şikayet eden taraf olursunuz. Hareket halinde olursanız kazanan siz olursunuz. Hep kazanan olmanız umudu ile…

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!