En Sevilen Utanmazlık Klasiği “Shameless”

“Sana güveniyorum demek, seni seviyorum demekten daha önemlidir.”

Fiona, Steve’e bunu söylemişti. Seni seviyorum dememişti ama güvenmişti. Daha sonradan Steve’in, Jimmy olduğunu öğrendikten sonra bundan vazgeçmişti. Tabi Jimmy’i görene kadar.

Hazırlayan: ruhibey

Shameless 7 sezonluk bir dizi olup bir aile içindeki durumları anlatmaktadır. Evin babası Frank’tir. Ne kadar baba olduğu tartışmalıdır. Evi çekip çeviren Fiona’dır. 7 sezon boyunca zorluklarla karşı karşıya kalmıştır –sanırım dizi boyunca hep kalacaktır- Fiona’dan sonra Lip geliyor. Lip, evin en zekisi, aynı zaman en alkoliği olarak ortaya çıkıyor. Bir kızı seviyor. O kızdan sonra hayatı bir şekilde toparlanıyor. Daha sonra okuduğu üniversite içinde bir profesörle düzenli bir seks hayatı yaşıyor. Ta ki profesörün çıplak fotoğrafını çekip, Lip’i seven kız tarafından internette yayılmasına kadar. Ian ise evin bir başka üyesidir. Kendisini %100 Gay olarak nitelendiriyor. Ian ilk başta çalıştığı marketin Müslüman sahibiyle düzenli bir ilişki içerisindedir. Daha sonra adamın karısı öğrendikten sonra ve Mickey ile tanıştıktan sonra her şey değişmeye başlıyor. Mickey maço görünüyor fakat Ian’a o kadar da âşıktır. Bunu bir parti ortasında “I am Gay” olarak gururlu bir şekilde söylüyor. Babasından bunun için dayak dahi yese pek umurunda olmuyor. Ian bipolar hastası. Sürekli ruh hali değişiyor ki bu durum Mickey’le olan ilişkisine yansıyor. Para kazanmak için Gay Club’larda çalışıyor. Daha farklı bir boyuta getirerek porno filmde oynuyor. Farkında olmadan hayatı tamamen değişiyor. Ortadan kayboluyor. Mickey’le araları bozuluyor en sonunda ve ilişki vasat bir durum almaya başlıyor. Evin küçük kızı olarak Debbie geliyor. Ergenlik dönemi tamamen çalkantılar üzerine kuruluyor. İmrendiği arkadaşları vasıtasıyla hamile kalıyor. İstemeden hayatı rezil bir hal alıyor. Carl ise tamamen şiddete eğilimli bir çocuktur. Hapse kadar uzuyor bu durum. Evin en küçük çocuğu Liam. Sessiz bir çocuktur. Bir dönem Fiona’nın ortada eroin bırakması üzerine zor bir dönem atlatır. Zencidir. Kimse Frank’in oğlu olduğuna inanmaz. Kev ve V. ailenin yardımına koşan komşularıdır. Daha sonra bunlara Svetlana katılır. Rus bir fahişedir.

IMDB’den 8.7’lik bir oy alan Amerikan dizisidir. En güzel tavırlarıyla, en güzel tiratları, en güzel bölümleriyle insanı etkiliyor. Hayatın tam içinden konuşuyor. Hayatın tam ortasından anlatıyor her şeyi. Tüm pürüzsüzlüğüyle ortaya çıkarıyor. Herhangi bir şekilde ayrım katmadan, cinsiyetçilik, ırkçılık vurgulamadan ortaya seriyor her şeyi.
“Başkalarının istediği şekilde yaşamaktan bıktım” diyen Ian gibiyiz çoğumuz.

P.S: Tüm Ayı sözlükçülere de ağır bir şekilde tavsiyemdir.

 

7. SAYI

HOMOJENOku

İndir

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Shameless / Utanmaz – Ayilarock
  2. 7. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.