Punk Rock’ın Vaftiz Anası “Patti Smith”

Geçtiğimiz Haziran ayında ülkemizde konser vererek hepimize mükemmel anlar yaşatan Patti Smith benim de dâhil olmak üzere birçok insanın ilham kaynağı. Yaşadığı şeylerle bana sabır ve inanç doldurduğunu belirterek kendisinden ve onun ruh eşi, dostu, sevgilisi Robert Mapplethorpe’dan bahsetmek istiyorum.

Hazırlayan: purplewhale

Punk rock’ın vaftiz anası Patti Smith 30 Aralık 1946’da doğdu. Çocukluğunu New Jersey’de geçirdi. On altı yaşına bastığında annesi ona “The Fabulous Life of Diego Rivera” kitabını hediye etti. Bunun üzerine Patti “Kendimi Diego’nun Frida’sı olarak hayal ediyordum; hem ilham perisi hem de sanatçı. Bir sanatçıyla tanışıp onu sevmenin, ona destek olmanın ve onunla yan yana çalışmanın hayalini kuruyordum.” sözleriyle belki de Robert ile tanışacağını birisi kulağına fısıldamıştı.

1967’de New York’a taşındı. 1969’da kız kardeşiyle Paris’e gitti ve sokaklarda şarkı söyleyerek hayatını kazandı. Chicago’dan New York’a doğru yola çıktığında macerası başlayan Patti, çalıştığı Brentano Kitabevi’nde Robert Mapplethorpe ile tanıştı. Patti ve Robert’ın aralarında sadece aşk değil çok güçlü bir bağ ve dostluk oluştu. Tüm günlerini sanata ve üretmeye adayan Patti ve Robert resim, müzik ve fotoğrafçılıkta kendilerini geliştirdi. Robert Mapplethorpe ilerde ünlü bir fotoğrafçı olma yolunda ilerlerken Patti Smith kendi müzik tarzını oluşturarak punk rock ile şiiri birleştirdi. Robert Mapplethorpe’un kendisinin gay olduğunu anlayıp cinsel yöneliminin değişmesiyle ilişkilerine son verdiler. Ancak görüşmeye devam ettiler ve aralarındaki bağ hiç kopmadı. Patti’nin 1975’te çıkardığı ilk albümü Horses’ın kapağını Robert Mapplethorpe çekti.

“Şimdi bu fotoğrafa baktığımda asla kendimi görmüyorum. Bizi görüyorum.”

Horses by Patti Smith

 

Bruce Springsteen ile birlikte Because The Night’ı yazarak çok büyük kitlelere ulaştı. Wave albümünü çıkarmadan önce MC5 adlı rock grubunun solisti Fred Sonic Smith ile tanıştı. Albümdeki Dancing Barefoot şarkısını Fred’e adadı. Jessie adında bir kızları ve Jackson adında bir oğulları oldu. Fred Smith 4 Kasım 1994’te öldü. Patti ise çocuklarıyla New York’a geri taşınmaya karar verdi ve ardından 1995 kışını Bob Dylan’la beraber turnede geçirdi. 1992’de Hayalperestler, 2010’da Çoluk Çocuk ve 2015’te M Treni kitapları yayımlandı.

7. SAYI

HOMOJENOku

İndir