Gökkuşağı Tadında Çizgi Film Kuşağı Dosyası-3: Kuir Disney Karakterleri (1. Bölüm)

Bu ay sizlerle paylaşmak istediğim konu bir çizgi film karakterlerini anlatmaktan çok genel olarak ele almaya karar verdiğim kocaman pamuk şekerden yapılmış animasyonlar diyarı olan Disney olacak.

Hazırlayan: aksam yildizi

İlk olarak bahsedeceğim Disney karakterleri Güzel ve Çirkin’deki LeFou ve Gaston. Bu senenin Disney filmlerinden biri olan Güzel ve Çirkin’in yönetmeni Bill Condon, LeFou karakterinin kuir bir karakter olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda, Condon’un açıklamalarına göre LeFou bir gün Gaston gibi olmak isterken, başka bir gün Gaston’u öpmek istediği için ne istediği hakkında kafası karışık olduğunu ve hislerinin farkına varacağını da söylemiştir. 1991’de LeFou’yu seslendiren Bradley Pierce da TMZ röportajında LeFou’nun erkeksi ve kaslı Gaston’dan etkilendiğini de doğrulamıştı.

Tarihsel olarak bakıldığında Aslan Kral’daki Scar, Küçük Deniz Kızı’ndaki Ursula, Aladdin’deki Jefar, Uyuyan Güzel’deki Maleficent karakterleri hakkında cinsel yönelimleri belli olmayan güç peşindeki kadınlar, feminen şekilde giyinen erkekler ve aynı cinsiyetteki diğer bir karaktere takıntılı olma durumunun hakim olduğu görülüyor. 1930 – 1966 yılları arasında Hollywood yapımı animasyonlarda/filmlerde bu karakterlerin birçok yönden kapalı gökkuşağı kutuları olduğu anlaşılmaktadır.

Dikkatli bakıldığında Küçük Deniz Kızı Ariel de aslında trans bir karakterdir ve babasının onaylamamasına rağmen insana dönüşüp, kendisinin içten içe olması gerektiğine inandığı bedene sahip olmuştur. Hatta çizgi filmde toplum yargılarından uzak, özgürce sevmek hakkında olan “Part of Your World” şarkısını dünyanın herhangi bir yerindeki gay barda duymanız da mümkün. Aynı zamanda şarkıyı yazan Howard Ashman da gökkuşağı renklerinden biriydi, ancak AIDS bağlantılı bir hastalık yüzünden 1991’de hayatını kaybetmiştir.

Disney hakkındaki birinci gökkuşağı yazımın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sonraki sayıda görüşmek üzere, esenle kalın.

8. SAYI

HOMOJENOku

İndir