Gökkuşağı Tadında Çizgi Film Kuşağı Dosyası-2: Avatar Korra’nın Efsanesi “Legend of Korra”

Bu ay, son senelerde adını duyuran bir çizgi filmi olan Avatar Korra’nın Efsanesi hakkında bir yazı sizi bekliyor. Ancak daha izlemeyenlere şimdiden spoilerlarla dolu olacak bir yazı olacağını belirtmek isterim.

Hazırlayan: aksam yildizi

Son Hava Bükücü çizgi filminde Avatar Aang ile karşılaştırılan Avatar Korra güçlü ve birçok kadın steriyotipinden farklı olması büyük bir artı. Kadınlar için “ideal vücut ölçüsü” kavramından bir nebze de olsa çıkmamızı sağlayan Korra, kaslı, atletik ve güçlü. Kısacası feminizmi savunan biri için ideal olduğunu düşündüğüm bir çizgi filmi. Avatar formuna girdiği o güçlü sahnelerde tüylerinizin diken diken olacağına bahse girerim!

İlk sezonlarda Mako ile Asami’nin birlikteliklerinden, Korra&Mako çiftiyle karşılaştık. Dört sezon süren çizgi filmin son sezonunda Korra ve Asami’nin giderek “arkadaş canlısı” bir şekilde birbirleriyle ilgilenmesine uyananlarınız olmuştur belki. Final bölümünün son anlarında Asami ile Korra’nın baş başa tatile çıkmayı kararlaştırmaları ve sadece bunula da kalmayıp el ele göz göze ruhlar dünyasına gitmeleriyle aslında birçok soru işareti kafanızdan silinmiş yerine ekrandan kendinize bakan kocaman mutlu suratlarınızı görmüşsünüzdür.

Bir diğer karakterler ise Kya ve Aiwei. Avatar Aang ve Katara’nın tek kız çocukları Kya ve Toprak Krallığı’nın bir klanı olan Zaofu’da danışman olan Aiwei’nin de LGBTI karakterlerinden olduğu resmileşmiş olmasından başka net bir bilgi yoktur.

Avatar Korra’nın Efsanesi’ndeki gökkuşakları dışında ayrıca çizgi film müziklerini – özellikle final sahnesinin müziğini- dinlemenizi de önererek ikinci dosyayı da kapatıyorum. Sonraki sayıda görüşmek üzere, iyi seyirler, esen kalın.

7. SAYI

HOMOJENOku

İndir