Less is More

Less is more, Alman mimar ve tasarımcı Ludwig Mies van der Rohe imzalı modern sanatın olmazsa olmazı haline gelmiş minimalizm akımının yapı taşı olan bir söylem.

smellycat

Ders niteliğinde olduğu için yıllar içinde çok önemli bir terim haline gelmiş bu cümle ne kadar az, o kadar iyi anlamına geliyor. Her ne kadar basit bir kavram gibi görünse de moda tarafından bakacak olursak eğer hem kaliteyi hem de güzelliği içinde barındıran çok zengin bir kavram olduğunu görüyoruz. Örneğin baskılı bir t-shirt’ün kesimine veya dikişine çok dikkat etmeyiz. Ama düz beyaz bir üstün dikişi ve kesimi gözümüze çarpan ilk detay olacaktır. Bu yüzden de üreticiler buna dikkat etmek zorunda olduğu için daha kaliteli ve güzel ürünlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra stil dediğimiz şeyin insan psikolojisiyle çok yakından alakalı olduğunu düşünürsek eğer hem özgün hem de kurallara uygun bir stil ortaya koymak için “less is more” gerçekten bize çok yardımcı oluyor.

Dolabınızda mutlaka bulunması gereken beyaz basic bir t-shirt ve düz bir siyah pantolonla sade bir şıklık yakalayabilirsiniz. Abartılı giyinmek istiyorsanız yine bu kombin üzerinden giderek ya ceketinizle ya da kullanacağınız takılarla abartılı ama aynı zamanda şık olabilirsiniz. Leoparlı taytla kırmızı rugan ayakkabıyı kombin ederseniz şık değil de biraz avam görünürsünüz. Ama eğer less is more ile başlangıcınızı yapıp abartılı parçalarla kombininizi tamamlarsanız hem kaliteli hem de abartılı bir şıklık yakalayabilirsiniz.

Sonuç olarak önemli olan insanın kendi tarzını doğru bir şekilde yansıtabilmesi. Baskılı t-shirt üzerindeki görsel size ait bir şey olmadığı için ve de kombin yaparken size fazla seçenek bırakmadığı için bana pek özgün gelmiyor. Ama basic parçalar tercih edildiğinde hem kombin yaparken seçeneğiniz artıyor hem de kendi stilinizi daha kolay bir şekilde ortaya koyabiliyorsunuz. Less is more’u bir yaşam tarzı olarak kullanmasanız bile onu baz alırsanız eğer size stil konusunda inanılmaz faydalar sağlıyor.

 

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Comment on Less is More

  1. faydalı bilgiler. dahasını öğrenmek için googleye abanayım. teşekkürler.

Comments are closed.