Nedir bu “DeepWeb” dedikleri şey?

Özel ağlarda barınan sitelerin olduğu ‘’gizli’’ bir alandır. Google’da aramalar yaparak web’deki bütün verilere erişebildiğinizi düşünüyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra yanıldığınızı iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

homojen

DeepWeb’e elinizin altındaki tarayıcılardan ve arama motorlarını kullanarak girmeniz imkânsızdır. Google, Bing veya Yahoo; DeepWeb’deki alana asla erişemez. Erişememelerinin nedeni ise birçok suç kapsamına giren içeriklerin olması olarak söylenebilir.

Evimizde kullandığımız ve standart arama motorları ile bize ulaşan veriler sadece buz dağının görünen kısmıdır. DeepWeb’deki karşımıza çıkan veriler ise tamamen buz dağının görünmeyen kısmıdır.

Peki bu DeepWeb’e erişim nasıl sağlanır?

“Tor Browser”ı bilgisayarınıza kurduktan sonra, DeepWeb’e giriş yapabilirsiniz. Tor Browser sizin anonim kalmanızı sağlar. Fakat VPN kullanarak girmek her zaman faydalı olacaktır. Tor sizi her zaman farklı ülkelerde gösterecektir. Fakat şu unutulmamalıdır ki internette her birey mutlaka bir iz bırakır.

DeepWeb’deki bütün sitelerin sonu ‘’.onion’’ uzantılıdır. Bu adresler değişkendir. Yani sanıldığı gibi ‘’com, net, org” vs. yoktur. İçeriğinin %95’i İngilizce olan bu alanda eğer iyi bir İngilizceye sahip değilseniz, girmemeniz tarafımızca ısrar edilir. Çünkü her an dolandırılabilir, hacklenebilir veya bir suç işlemiş sayılabilirsiniz. DeepWeb’e girmek yasak değildir fakat oldukça tehlikelidir. %97-%98 gibi bir alanı illegal olan yerde insanların suça bulaşmaması biraz zordur.

DeepWeb kimler tarafından daha sık kullanılıyor dersiniz?

Hackerlar, bilim adamları, aktivistler, hükümetler, katiller, teröristler, sapıklar, veri tüccarları, kaçakçılar ve buna benzer pek çok insan tarafından kullanılıyor. Tank satan insandan, hükümetlerin gizli belgelerine kadar ulaşabileceğiniz büyük bir alan kontrol edilemiyor ve oldukça güvensiz bir alan. Katiller veya hırsızlar sizin istediğiniz kişiyi öldürüp, soyup bunun videolarını size göndermek istiyorlar. Silah satışları, uyuşturucu satışları oldukça fazla olan bu alanda tabi ki de fazlasıyla polis dolaşmakta. Polisler alıcı veya satıcı kılığında sizinle iletişime geçebilir. Küçük hackerlar size sosyal medya hesabı satmak isterken büyük hackerlar ise size kredi kartı bilgisi satmak isteyeceklerdir.

DeepWeb’in resmi para birimi: BITCOIN

Devletlerle bağlantısı olmayan ve asla takip edilemeyen para biriminin adıdır, Bitcoin. Bitcoin borsadan daha hızlı değişiklik gösterebilir. Bugün 300 TL’ye aldığınız Bitcoin, 2 gün sonra 800 TL olursa şaşırmamanızı tavsiye ederiz.

İnternetin belli başlı katmanları vardır. Bunlar;

Seviye 1 (Surface web), seviye 2 (Bergie web), seviye 3 (Deep web), seviye 4 (Charter web) olarak adlandırılmaktadır.

Birinci seviye Google’ı kullanarak da ulaşabileceğiniz bir alan. İkinci seviyede; standart arama motorları ile erişemeyeceğiniz kısım başlar. Bu kısımda (+18) içerikler, FTP serverları yer alır. Üçüncü seviye dediğimiz alana erişebilmek için proxy kullanmanız şarttır. Bu seviyede diğer seviyelere göre daha dikkatli olunması gerekir. Ve son olarak dördüncü seviyede ise kitaplar, şirketlerin gizli bilgileri, bulunmayan pdf’lere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. HiddenWiki denilen DeepWeb’in wikipedia’sı olan alanı burada kullanıp birçok şeye erişim sağlayabilirsiniz. Bu dört seviyeye herkes ulaşabilir her kullanıcı girebilir. Peki geri kalan bahsetmediğimiz seviyeler? İşte her şey oradadır. Mariana Çukuru dediğimiz ulaşılamayan kısım, Wikileaks belgelerinin ortaya çıktığı kapalı kısım, bu bahsetmediğimiz alanlardır.

Seviye 6, DeepWeb’in en tehlikeli seviyelerinden birisi olarak kabul edilir. Seviye 7, şimdilik teoride var olan bir seviyedir. Ulaşan kimseyi duymadık, görmedik. Seviye 7’nin bir diğer adı The Fog/Virus Soup’dır. Ve bahsetmediğimiz seviyelerden son seviye olan 8. Seviye. Bu seviyeyi devletler de bilmemektedir. Gizlenmiş büyük bir örgüt tarafından erişimin sağlandığı ve oluşturulduğu söylenmektedir. Bu seviyeye insanlar eriştiğinde dünyadaki savaşların biteceği söylenmektedir. Tabi buna benzer birçok dedikodu dönmektedir.

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!