Liste – Gay Temalı 10 Müzik Albümü

Günümüzdeki müzik piyasasını çoğunlukta ”kullan, at” şeklinde single parçalar oluşturuyor. Ama dijital müzikten önce parasını verdiğimiz 10-12 şarkıdan oluşan ve belirli bir teması olan albümler vardı. Ayı sözlük yazarı ve gay biri olarak ben de dinlediğim ve bize (biz dediğim lgbti değil gay) hitap edebileceğini düşündüğüm albümleri listeledim.

Hazırlayan: thepillars

1) THE MAGNETIC FIELDS – 69 LOVE SONGS (1999)

Bu albümde 69 şarkı var ama tek konu var; aşk. 1999 tarihli, 69 şarkılık, 3 CD’lik, tam 180 dakika süren bir albüm bu. Bu 69 şarkı, aşkın saflığından ve güzelliğinden olduğu kadar, korkunçluğundan ve verdiği tarifsiz acılardan da bahsediyor. Bu listeye dahil etmemin sebebi ise bütün şarkıların bir erkeğe yazılması.

En gay şarkılar: 69 şarkı var. Çıkaramadım.

 

2)BENJAMIN KOLL – SONGS FOR A BETTER FUTURE (2017)

Ayı sözlük sayesinde haberim olan bu şarkıcının ilk albümü. Albümün teması zaman makinesiyle 80’lere giden Benjamin’in 80’lerin disco ve funk müziğiyle günümüz house müziğini birleştirmesi. Albümdeki şarkılara çekilen klipler benim gözümde Benjamin’i gay ikonu yapmaya yetti.

En gay şarkılar: Bütün albüm ama özellikle ”2menkiss”

 

3)BRONSKI BEAT – THE AGE OF CONSENT (1984)

Hem dans edilebilir hem de politik bir albümdür. Türkçe çevirisi “Cinsellik Seçme Yaşı” olan The Age Of Consent başlığı bile albüm hakkında ipucu veriyor. Albümün hit şarkısı “Smalltown Boy” küçük şehirde yaşayan eşcinselin yalnızlığını, “Why?” homofobiyi ve lgbti bireylere karşı şiddeti, “It Ain’t Necessarily So” ise dinin gayler üzerindeki baskısını anlatıyor. Albüm Donna Summer’ın gay marşı olan ”I Fell Love” coverıyla sona eriyor.

En gay şarkılar: Neredeyse bütün albüm.

 

4)VILLAGE PEOPLE – CRUISIN’ (1978)

Bu listede Village People’yi es geçmek olmazdı. Albümün adı zaten Cruising (çarka çıkmak, parkta koli aramak). Albümde 6 şarkı var. Grubun en büyük hiti ve gay marşı “Y.M.C.A.” bu albümde. “My Roommate”, “Hot Cop” ve ”I’m a Cruiser” zaten isimlerinde konusu anlaşılabiliyor. Kısa ama çok gay bir albüm.

En gay şarkılar: Neredeyse bütün albüm.

 

5)PET SHOP BOYS – VERY (1993)

1993 yılında yayınlanmış bu albüm sadece 1-2 şarkıda değil 12 şarkıda da gay erkekler için. İçinde  bir Village People klasiği olan ”Go West” coverı olması bu albümü listeme almak için yeterliyken bir gay erkeğin kız arkadaşına açılması (Can You Forgive Her?) , verilen olan mücadelenin ardından kazanılan özgürlük (Liberation), orta yaşlı bir adamla ilişki yaşayan genç (Young Offender) ve AIDS (Dreaming of the Queen) gibi konuları anlatan, eşcinsel birinin yaşayabileceği her şeyi anlatan bir konsept albümdür. Zaten albüm çıktıktan bir yıl sonra solist Neil Tennant eşcinsel olduğunu açıklamıştır.

En gay şarkılar: Neredeyse bütün albüm.

 

6)SOFT CELL – NON-STOP EROTIC CABARET (1981)

Grubun ilk albümüdür. Disco müziğin etkileri henüz geçmemişken gay barlarda gününü gün eden iki genç olan Marc Almond ve David Ball Synthpop’a merhaba demiştir. Bu albüm ecstasy etkisi altında kaydedilmiştir. Albüm konsept bakımından sadece eşcinsellikle alakalı değildir. Porno filmler, sado mazoşist ilişkiler, şantaj yapılan evli erkekler, Cruising mekanları, tek gecelik ilişkiler gibi cinsellikle ilgili aklınıza gelebilecek ne varsa bu ikili bunları 10 şarkıya sığdırmıştır.

En gay şarkılar: Frustration, Secret Life, Say Hello, Wave Goodbye.

 

7)ARCA – ARCA (2017)

Venezuelalı DJ Arca 2010’lu yılların bize bıraktığı iyi sanatçılardan. İlk iki albümü enstrümantal elektronik tarzda olan Arca son albümüne kendi sesini eklemiş. Albümdeki İspanyolca sözler genel olarak karşı tarafa teslim (cinsel manada) olmuş bir genci anlatır. İspanyolca anlamazsanız bile bu gencin videolarını izleyerek durumu kavrayabilirsiniz. Çünkü sanatçı LGBTİ temalı klipler kategorisine girebilecek klipleri çekiyor.

En gay şarkılar: Anoche, Sin Rumbo, Desafío.

 

8)MATT FISHEL – NOT THINKING STRAIGHT (2013)

Genç bir erkeğin 24 saatini konu alan bir albüm. Rakip takımdaki çocuğa aşık olma (Football Song), ilk deneyim (The First Time), homofobi ve içe kapanma (Behind Closed Doors) gibi konulara değinen bir gencin ergenlikten erkekliğe geçerken karşılaştığı zorlukları dinletiyor bize.

En gay şarkılar: Bütün albüm.

 

9)MADONNA – EROTICA (1992)

Madonna’nın gay ikonu olarak tanınmasına vesile olmuş albümdür. Albüm genel olarak cinsellik konusuyla ilgilendiği için homoseksüellikte kendine yer buluyor. Böyle bir albüm yapması sebebiyle Madonna risk aldı ve günümüzün seks odaklı pop müziğin temelini atmış oldu.

En gay şarkılar: Deeper and Deeper ve In This Life.

 

10)TYLER, THE CREATOR – FLOWER BOY (2017)

Bundan 5 yıl önce homofobik olduğu yönünde eleştiri alan Tyler bu albüm döneminde gay olduğunu açıkladı. I Ain’t Got Time! şarkısında yer alan “I’ve been kissing white boys since 2004” cümlesi albümün genel özeti. Where This Flower Blooms ve 911 / Mr. Lonely şarkılarında gay Frank Ocean ile düet bulunuyor.

En gay şarkılar: I Ain’t Got Time!,Garden Shed,See You Again

12. SAYI

HOMOJENOku

İndir