Röportaj: Serkan Ferat

Fotoğraf: Çiğdem Boru

Hazırlayan: Uğur Ateşli

Elindeki gitarın hakkını sonuna kadar veren, kendine has duruşu ile güçlü şarkı sözlerinin  arkasındaki isim Serkan Ferat’la küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Hem ülkemizdeki müzik piyasasını hem de lgbti hayatı hakkında konuştuk.

2016’ya yeni girdiğimiz bu günlerde müzik adına yeni yıldaki beklentilerin nelerdir?

Daha çok müziğin içine dalmak, sürekli sahnede olmak ve tabi ki ilk solo albümümü, insanlara en kısa zamanda ulaştırmak. İlk single “Sıcak Geldiyse Çıkar” çıkalı 4 ay oldu ama  müzisyen dostlarımla beraber 9 ayrı şarkımın, performans videosunu youtube’da yayımladım. Yerimde duramıyorum. 1 ay içinde ikinci single çıkacak. Hep hareket halinde, fikir peşindeyim. Konserlerimin başlaması da en güzel  motivasyon.

Bir süredir solo albüm çalışması üzerinde olduğunu biliyoruz. Albüm çalışmaları nasıl gidiyor?

Çalışmalar bitti. Son düzenlemeler de yerini bulunca, tüm heyecanım ve enerjim ile albümümü dinlemek isteyenlere ulaştıracağım.

Seni Kreş grubu ile tanıdık. Kreş’ten bu yana Serkan Ferat’ın müzikal yolculuğunda neler değişti?

Şarkı yazarlığım konusunda beni her ne geliştirirse, hangi düşünce özgürleştirirse, onun peşinden daha çok gittim ve de hala gidiyorum. İç sesimi dinledim. Aklıma ilk geleni uygulamayı yeniden keşfettim. Sesimi ve uslubumu oturtmak için kendime sorular sordum, cevaplar aradım.

Peki yeni albümde bizleri nasıl bir tarz bekliyor olacak?

Yazdığım şarkıların tek bir türe ait olduğunu düşünmüyorum. Aslında benim müziğim 80’lerdeki TRT 3 FM Radyosu gibi. O zamanlar gün içinde  Dire Straits, Fleetwod Mac, The Cure, Tina Turner, The Clash, Rolling Stones; 1 saat sonar da Barış Manço çalardı, Yeni Türkü çalardı. Yazdıklarım özellikle ritimsel olarak hala bu çocukluk dönemimden besleniyor. İlk solo albümüm de kısacası köklerime dönüp, sözlerimi ve hikayemi bu ritm üzerine kuruyorum.

Türkiye’deki lgbti hakları ve hareketi hakkında ne düşünüyorsun?

Her  bireyin kendi hayatını ve doğasını sonuna kadar savunması gerektiğini düşünüyorum. Ülke farketmez. Ülkemizin lgbti hakları için ideal bir ortamı sunmadığını bilsem de; bu uğurda yapılan her türlü hareketi önce kendi tanıdığım lgbti dostlarım için, sonra da herkes için destekliyorum. Zamanım elverirse taksim yürüyüşlerinde onlara alkış tutup, yanlarında yürüyorum…

Eşcinsel evliliğin günün birinde Türkiye’de yasal olmasına nasıl bakıyorsun?

Üzgünüm ki yaşadığımız toplum buna hazır değil ve uzun bir sure de hazır olmayacak. Evlilik gönüllerde de olur.

Türkiye’de yaşayan ünlü bireylerin eşcinselliğini yaşamada ciddi sıkıntı gözlemliyoruz. Bunun hakkında neler düşünüyorsun?

Toplum baskısını anlıyorum. İşlerine ve hayatlarına yansıyacak  ekonomik ve psikolojik sonuçlardan korkabilirler.. Ama Zeki Müren’in asaletini ve kendini, sanatını  dinleyenlerine sunuşunu örnek alıp, özellikle işi sulandırmadan hayatlarına devam edebilirler bence. Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin ve yaptığın önemli. Gerisi de kime ne, bana ne ….!

Serkan Ferat neler dinliyor? En sevdiğin 3 albümü bizlerle paylaşır mısın?

Cevabım biraz geniş. Tüm Beatles, U2, Bod Dylan, Rolling Stones, Barış Manço, Lcd Soundsystem ve The Clash  diskografisi ve ayrıca  Fleetwood Mac “Tango in the night” albümü.

Son zamanlarda Türkiye’de başarılı bulduğun isimler kimler?

Peyk.The Ringo Jets. Cosmic Wings, Korhan Futacı ve  Kara Orkestra, Adamlar, Ali Cihan, Ceza ve Kes. Hepsi de her şeyden önce dinleyici ile samimi bir ilişki kurma çabası içindeler. Sahiciler !

Müziğin için gelecekte neler planlıyorsun?

1.nci sorunun cevabının altını çizerek şöyle modifite ediyim; bir çok albüm yapıp, insanlara bol konserler vererek; emeğimin karşılığını maddi ve manevi olarak almak. Abbey Road’da canlı bir kayıt da fena olmaz.

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!