Homojen Liste

Manuş Baba

Gökkuşağının her rengine sahip olan bu derginin neden bir şarkı listesi yok diye düşündük. Tabi ki nedeni yoktu. Biz de güzel bir liste oluşturmaya karar verdik. Biraz müzik, biraz şarkıcı, biraz bilgi, biraz öneri hepimize iyi gelecek.

homojen

John Lee Hooker’ın Boom Boom şarkısı ile başlıyoruz. Size bunu önermezsek rahat edemezdik. Biraz alkol alıp dinlerseniz daha bir keyif verecektir. ABD’li sanatçıyı 2001 yılında kaybettik. Fakat şarkıları ve ruhu hâlâ bizimle.

Lionel Richie’den Hello parçası ise tam anlamıyla aşkı tanımlayan parçalardan biri. 1982 yapımı olan parçanın birçok kişi için özel bir yerde olduğuna eminiz. İngilizce bilmeyen birisi mutlaka internetten Türkçesine bakmalı. İnsanı âşık ediyor.

Kültürel ikon denince akla gelen isimlerden biri Johnny Allen “Jimi” Hendrix. İşte önerdiğimiz parçası: Cocaine. Jimi Hendrix 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi. Ölümü ise uyuşturucudan denilse bile hâlâ net bir şekilde açıklanmadı. ”Zamanı geldiğinde ölecek olan benim. Bırakın hayatımı istediğim gibi yaşayayım.” sözü ile birçok insan tarafından tanınmıştır.

Affedin. Müzik listesi hazırlarız da John Lennon’dan Imagine olmaz mı? Bu parçayı veya John Lennon’ı dinlemeyen hâlâ kaldı mı? Tüyleri diken diken eden cinsten bir şarkı. Türkçesini okumanızı tavsiye ettiğimiz parçalardandır. The Beatles müzik grubunun üyelerinden birisidir. Yeri özeldir. Gökkuşağı onunla olsun.

Peki ya Bob Marley olmaz mı? Sun is Shining’e ne dersiniz? Listeye yazmaktan çok sizin de dinlemenizi istiyoruz. Bob Marley hakkında yazmaya başlarsak gözünüzü çok fazla yorabiliriz. Onu yaşayın, o bizimle.

”Ateşli Oda” adlı filmden yola çıkarsak film kadar müzikleri de bir o kadar mükemmel. Özellikle Jocelyn Pook’un Libera Me şarkısını öneriyoruz. Dinlemeden ölmeyin. Belki seviştikten sonra dinlenilesi müzikler listenizde yer alır.

Neden hiç Türkçe müzik yok diye çıkışan insanların sesini duyar gibiyiz. Hemen Deniz Tekin’in bütün coverlarını yazmak isteriz buraya ama biliyorsunuz ki bu mümkün değil. Deniz Tekin demişken… Onun iki coverını paylaşacağız sizinle. Beni Vur ve Ayrılık coverlarını umutla dinleyin. Sizi sarhoş edecektir şüphesiz. Deniz Tekin 18 yaşında ve geleceği müzik konusunda gerçekten de parlak. Her şey dilediği gibi güzel ve narin olsun.

Cover ve Türkçe demişken neden Manuş Baba’dan, Geceler Kara Tren parçasını dinlemiyoruz? Votka ile birayı karıştırmış gibi bir hale sokuyor insanı. Güzel insandır.

Bizler özgürlüğe eşitliğe ve adalete önem veren insanlar olarak No Passaran’dan El Quinto Regimiento parçasını dinlemenizi öneriyoruz. Onur Yürüyüşü’ndeki müdahale aklımıza geldikçe herkesin bu şarkıyı dinleyip Onur Yürüyüşü’ne katılmasını daha çok istiyoruz. Çünkü sansür ve müdahaleler devam edecek, bunu biliyoruz ve yine biliyoruz ki “ÖZGÜRLÜK KAZANACAK, BARIŞ KAZANACAK, BİZ KAZANACAĞIZ!”

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!