İki Efendinin Uşağı

Commedia Dell Arte’yi basit en yalın hali ile merak edenler için anlatacağım. Ama öncesinde mesleğini sevgiyle, aşkla, saygıyla, haysiyetle yapan bir tiyatro oluşumundan bahsedeceğim.

Hazırlayan: Ali Bahadır Bahar

Tiyatro Yeni Çizgi 2008’den bu yana çocuk oyunları (ki her izlediğimde tabiri caizse dibim düşerek izliyorum) sergileyen kendi özgün oyunlarını yaratan, gelenekten beslenen bu grup repertuarına bir yetişkin oyunu eklemiş. 4 aylık sıkı bir çalışmanın ardından Carlo Goldoni’nin klasik haline gelmiş komedi çalışması İki Efendinin Uşağı oyunu ile yetişkinlere de hitap etmeyi kafaya koymuşlar. (sonunda)

Iki efendinin uşağı isimli oyunun gidişatı ile ilgili kimlerin oynadığını anlata anlata yazmayacağım. Buna  gerek yok. Zaten yönetmen ve oyuncular izin vermez. Evet gelelim oyunun ilk intibasına.

Özenle dikilmiş kostümler, provalarda milyon kez aynı cümleyi söylemekten artikulasyonu düzelmiş oyuncular, dekor sanki o dönemde yaşayan insanların her gün uğradığı bir mekan gibi şimdi sahnede. Hepsini tanıyorum yani çoğunu tamam tamam daha önce sahnede izlemekten keyif aldığım arkadaşlarım var.

(Perdesiz) Oyun başladı. Açık biçim bir oyun.

Oyuncular oyunu topluca bir şekilde açtı. Uşak geldi, şaklabanlık yaptı ve rol çaldı. Oyuncular kendisini tanıttı. Şarkılar, türküler oyun absurt bir şekilde durdu. (Sessizlik)  Seyirci şaşırdı. Oyuncunun oyunun daha başındayken unuttuğunu sandı ve istemdışı alkışladılar. (rabarba)

Oyun tipik Türk örf ve adetlerinden uzak , fakat benzer yanları olduğu da aşikar. Farzımisal:

Lânet paragöz Pantalone adında yaşlı bir insan müsvettesi ile Dr. Lombardi ticari(!) bir anlaşma ile çocuklarını nişanlamak üzereyken, Pantalone’nin kızı Clarice’in eski nişanlısı olduğunu ve gizemli bir şekilde öldürüldüğünü öğrendiğimiz Federigo Rasponi’nin gelişi ile merasim yarıda kalır. (heyecan dorukta) Aslında gelen, Ferderigo Rasponi’nin kız kardeşi Beatrice’dir ve ağabeyini düelloda öldüren sevgilisi Florindo’yu aramaktadır. (Entrika)

Bu arada Federigo Rasponi zannettiği Beatrice’ye uşaklık etmekte olan Truffaldino’nun, rastlantı eseri, Beatrice’yi aramakta olan Florindo’ya da uşaklık etmeye başlamasıyla işler iyice arapsaçına dönecek. (işler iyice karıştı)

Oyundan yeterince spoiler verdim bence siz siz olun bu oyunu ve bu grubun diğer oyunlarını kaçırmayın. Unutmadan! Klasikleşmiş yazıların hep sonuna vecizli sözler yazıp kapatırlar. Eee bende öyle yapayım.

“Herkes kendine bir  akım yaratır. Bu akım üzerinden ya devam eder yoluna  inandığı şeyler uğruna ya da etmez yerinde sayar durur başak vermeyen bereketsiz toprak gibi”  inandığı şeylerin peşini bırakmayan, koşan, çabalayan  Tiyatro Yeni Çizgi ‘nin oyunları hem eğitici hem de gereğinden fazla komik. Gidin, görün, alkışlayın.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 5. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.