Uzaydaki garip bir yolculuğun sonu: DAVID BOWIE

Düşünün ki Rolling Stones’un tarihteki en iyi albümler listesinde 6. sırada veya BBC nin en büyük 100 İngiliz listesinde 21. Sırada olmak. Birçok kaynak tarafından tarihte ki en önemli sanatçılardan biri olarak gösterilse de bunların hiç biri David Bowie’nin sanat üzerisindeki etkisini anlatmaya yetmez.

Hazırlayan: Uğur Ateşli

Tüm macera 1947 yılında İngiltere’nin Brixton kentinde başladı. Annesi Margaret Burns ve babası Haywood Stenton Jones, Bowie’ye David Robert Jones adını verdi. Çocukluğu dar gelirli bir aile ile Londra’da geçti. 16 yaşında karıştığı bir sokak kavgası sonrasında sol gözbebeği zedelendi ve kitleleri etkileyen o farklı bakışı o gün oluştu. Broomley Technical High School’da tasarım ve sanat okurken kendine her zaman örnek aldığı ağabeyi tarafından jazz müzik ile tanıştırılmasıyla müziğe bakış açısı değişmiştir.

20’li yaşlarında David Jones olarak müziğe başlayacak sonrasında kendisinden sıkılıp David Bowie olarak ismini hafızalarımıza kazıyacaktı. 1967’de kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınlasa da asıl çıkısını Space Oddity ile sağladı. Space Oddity yayınlandığı dönemde müzikal açıdan dönemin çok ötesinde, oldukça başarılı bir albümdür. 60’lı yıllarda başlayan yolculuk 70’lerde ve 80’lerde Ziggy stardust, Aladdin Sane, Lets Dance gibi birbirinden hit şarkılarla devam etti. Kendi tabiri ile 90’lı yıllarda daha durgunlaşıp olgunluk dönemine girdi. Hatta 2000’lerin başında verdiği bir röportajda şu sözleri söylüyor “Yaşlı hissetmek genelde gençlerin düşündüğü bir fikir. Ama cidden yaşlanınca farklı hissediyorsunuz. Her sabah uyandığında ne kadar zamanım kaldı? diye düşünüyorsun. Hayattaki en üzücü duygu bu. Çünkü sevdiğin onca şey var ve hepsini geride bırakıp teslim olmak zorundasın. Kızıma bakıyorum bir gün onun yanında olamamak. Bu kalbimi çok kırıyor.”

Günümüzden yaklaşık bir buçuk yıl önce Bowie’ye kanser teşhisi konulmuştu. Doğum günü olan 8 Ocak’ta Bowie’nin Blackstar albümü yayınlandı. 69. doğum gününden tam 2 gün sonra 10 ocak 2016 da hayata gözlerini yumdu.

Geride bıraktıkları asla yazılamayacak kadar çok olan büyük bir sanatçı aramızdan ayrılmıştı. Lady Gaga’dan George Micheal’e birçok yıldıza idol olmuştu. Sadece müzik değil. Resime, sinemaya hatta edebiyata bile büyük etkisi oldu. Rock ve pop müziğe farklı bir boyut kazandırdı.

Huzur içinde uyu Bowie…

 

“Bizi bir arada tutamaz belki ama

Zamanı çalabiliriz, bir günlüğüne bile olsa”

David Bowie ( Heroes isimli şarkıdan)

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!