Sigara, Alkol ve İnternet

Bu üçlü, sevdiğimiz grup. Belki ben başka grupları da seviyorumdur ama size bundan bahsetmeyeceğim. En azından şimdilik tabi ki. Hatta size sigara ve alkolün zararlarından da bahsetmeyeceğim. Çünkü bir çoğumuza faydası olduğu çok aşikar. 

İnternet…

Evet, internet. Bir yandan olmamız gerektiği gibi davranırken, bir yandan da olmamamız gerektiği gibi davranmamızı öngören sistem. Sosyal medya aracılığı ile kontrol edilebilir bir insan olduğumuzun farkında mısınız?

Artık şirketler ve firmalar kişilerin özgeçmişlerini incelerken Facebook, Twitter gibi sosyal medyadaki paylaşımlarına oldukça dikkat ediyor.

Bir de bunu hükümetlerin yaptığını düşünün. Yazılan ya da paylaşılan her resmin, fotoğrafın kayıt altına alındığını artık herkes biliyordur. Yaptığınız en küçük hakarette para cezası almanızın yanında aynı zamanda cezaevine de girebilirsiniz. Buna hangi birimiz dikkat ediyoruz?

Peki, her birey tek tek nasıl kontrol altına alınıyor ve inceleniyor?

Phorm bir reklam sitesi. Kullanıcıların bütün hareketlerini takip eden “uygun reklam gösterme” iddiasında olan bir yazılım. Ancak internet kullanıcıları ve güvenlik şirketleri Phorm’u ayrıntılı incelediklerinde bir fişleme aracı olduğunu ortaya çıkarttı. İngiltere ve Brezilya’da büyük eylemlere neden olan Phorm eylemler sonrası yasaklandı. Bazı sitelere girmeden önce tarayıcının çok kısa bir süreliğine  uğradığı site Phorm şirketine ait. (a.oix.net)

DNS değiştiren insanlar bu konudan bağımsızlar. Mozilla Firefox ve Chrome kullanan kişiler Dephormation adlı eklentiyi kurduklarında onlar da bu konudan bağımsız olurlar.

Gezinti.com

Bu site kimin hizmetidir?

TTNET ile PT Reklam iş birliğiyle kullanıcı için sağlanan bir hizmettir. Kullanıcı TTNET Müşterisidir.

Gezinti.com Ne işe Yarar?

Hizmetin amacı kişinin internette dolaşırken ilgilendiği kategorilerdeki içerik ve reklamları karşısına getirerek kullanıcının internet deneyimlerini kişiselleştirmektir. Hizmet belirli tiplerdeki genel internet dolaşımı ve internet üzerinde yapılan aramaları kategorize hâle getirir.

Gezinti.com hizmeti nasıl iptal edilir?

Önce, http://www.gezinti.com/hesabim adresine girin.

Daha sonra sayfanın sağ kısımdaki butonları kullanarak bu hizmeti kullandığınız tarayıcı veya internet hattınız için iptal edebilirsiniz. Tarayıcınız için yeşil renkle işaretlenmiş butonu, internet hattınız için kırmızı renkle işaretlenmiş butonu kullanın ve internet hattınız için gezintiyi iptal etmeyi seçtiğinizde karşınıza gelen onay penceresindeki “Evet” butonunu tıklayın ve kullanmakta olduğunuz tarayıcı için gezintiyi iptal etmeyi seçtiğinizde karşınıza gelen onay penceresindeki “Evet” butonunu tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hizmeti devre dışı bıraktığınızı da şu şekilde anlayabiliyorsunuz: Butonlar inaktif bir şekilde kapalı olduğunu gösteriyor.

İnternet kullanırken VPN kullanmaya özen gösteren insanlar kendilerini koruma altına almış olurlar. Ayrıca Twitter, Whatsapp ve Telegram gibi uygulamalar kişilerin özel bilgilerini hükümetler ile paylaşmıyor.

Fakat bu belki de kısa bir süreliğine olan bir gizlilik politikasıdır. O yüzden internet her ne kadar sanal olsa da aslında bizlerin gerçekleri yansıttığı özel bir alan. Dikkatli olmayanlar burada yok olmaya mahkumdur.

Hazırlayan: homojen

1. Sayı

1. Sayı

Okumak için tıkla

İndirmek için tıkla