Asya’nın Gizemli Sultanları “Hijralar”

Hijra ”Kabileden dışlanan” anlamında, tam da kendileri gibi. Hijralar, istemedikleri bir bedende doğan cinsiyet değiştiren yahut çifte cinsiyetle doğan kadınlar. Ya da karşı cinsin kıyafetlerini giymekten hoşlanıyor olabilirler. Bizdeki karşılığı; travesti, transseksüel.

Hazırlayan: boyAlikus

 

Genelde cinsiyetlerinin farkında vardıkları zaman, ailelerinden, köylerinden, klanlarından dışlanarak, büyük şehirlere göç ediyorlar. Burada ”guru” denilen daha yaşlı yahut bilinen hijralar tarafından evlat ediniliyor ve de klan halinde yaşıyorlar. Genelde yaşam alanları, şehrin uzak yahut kenar mahalleleri, sanırım bu bütün dünyada transların temel zorunluluğu. Komünal,klan ve uzak diyarlarda yaşamak!

Hindistan’da çok eski kültüre ve inanca göre kutsal sayıldıkları dönemler de olmuş, şimdilerde olduğu gibi tamamen hayattan dışlandıkları da. Bir inanışa göre, hijralar bir dönemler üst klanmış, yani zengin. O sebeple, gerekirse yağma yapma hakkına sahipmişler.

Çocukları olmadığı ve hem kadın, hem de erkek duygularına sahip oldukları düşünüldüğü için, kutsal kabul edilip, yeni evli çiftleri kutsarlarsa çocukları olacağına yahut gazabına uğranırsa da kötü şans getireceğine inanılır.

Düğünlere davetsiz gitme ve gittikleri düğünlerden hediye alma, hediye bekleme haklarına sahipler.  Düğünde, yeni ”evli çifti kutsama” görevleri var, elbette ücret karşılığında.

Genel olarak yaşamlarını, düğünlerde kutsama, dans ederek, şarkı söyleyerek ve şimdilerde de zorunlu seks işçiliğiyle sürdürüyorlar, tipik üçüncü dünya zihniyeti burada da mevcut. Yeterince sosyal haklardan yararlanamıyor ve eğitim alamıyorlar, alanlar ve çalışanlarıysa tacize maruz kalıyor… Bu bana çok bilindik bir ülkeyi anımsattı! Ya da aynı zihniyetler topluluğunu…

Hijralar genel olarak, Hindistan,Pakistan, Bangladeş gibi güney Asya civarında çok sık karşınıza çıkabiliyorlar.

Hindistan’da 500 bin civarı hijra olduğu söyleniyor. Lobi faaliyetleri ve aktivistlerin yoğun baskısı sonucu, 2014 yılında Yüksek Mahkeme hijraların varlığını resmen kabul ederek ; ”üçüncü cins”olarak tanımlamıştır.

Rivayet midir yoksa doğrumudur bilemem yahut melek ya da şeytan umurumda değil, sadece bildiğim; onlar insan!

Bütün insanlar gibi, eşit yaşam şartlarına ve yaşam haklarına sahipler.

Uzak Doğu’nun amazonları, doğru yoldasınız, mücadelenizle varlığınızı kabul ettirdiniz, hem de size göre batıda olan bizlerden önce.

Aapekachchhatareekahai / Yolunuz açık olsun! (Hintçe)

Not: Google çeviri kullandım, dilerim doğrudur.  Hindistan’da resmi dil olarak, 20’ye yakın dil tanımlanmış, bizse halen!

 

7. SAYI

HOMOJENOku

İndir