Thom Yorke

“Karanlık bir İngiltere gününden merhaba. Hikayeye buradan İngiltere’nin soğuk ve insanı depresyona sokan,  iğrenç ve bir o kadar umut dolu, içerisinde güneş ışığı hiç kaybolmayan herhangi bir noktasından başlıyorum. 2000’lerin en önemli isimlerinden biri. Ayrıca yeni albümü çıkmışken, bir yandan çalsın, sizler Thom Yorke’a spot ışığı tutun.”

Hazırlayan: doughnutforcub

Herhangi bir günden biri gibi başlasa da 7 Ekim 1968 Thomas Edward Yorke namı diğer Thom Yorke dünyaya geldi. Doğuştan tek gözü felçli olması onu üzücü ve zorlu bir çocukluk geçirmesine neden olsa da 8 yaşına geldiğinde annesinden alacağı doğum günü hediyesi olan gitar hikayenin tüm gidişatını değiştirecekti.

Oxfordshire’da devam ettiği Abingdon okulunda ilerki yıllarda Radiohead’i kuracağı grup elemanları ile tanıştı. İlk sahnelerini “On a Friday” ismi ile Oxford da yaptılar. Liseden sonra üniversite için müziğe ara veren grup tekrar bir araya gelip ismini Radiohead (Talking Heads’in bir şarkısı) olarak  değiştirdi ve ilk singleları olan “Creep” ile dünya çapında bir başarı yakaladı.

“Müzik aslında matematik gibi ve sen bir model oluşturmaya çalışıyorsun. Bir model ki etrafındakileri algılayabilmeni sağlayan, günü atlatmana yardım eden…”

Takvimler 1997 yılının Haziran ayını gösterdiğinde Radiohead “Ok Computer“ albümünü yayınladı. Genel olarak bir alternatif rock albümü gibi gözükse de deneysel ve elektronik alt yapıları onu bambaşka yere koymaktadır. Ok computer çıktığı yıl içinde tüm listelerde bir numara olmuş, Grammy ödüllerine aday gösterilmiş ve en iyi alternatif albüm dalında gruba Grammy kazandırmıştı.

Radiohead’i bir anda şöhrete kavuşturan bu yegane albüm yanında bir takım sorunları da getirdi. Uzun süren turne programları ve tv şovları Thom’u içinden çıkılmaz bir boşluğa sürüklemiş ve depresyonla boğuşmaya maruz bırakmıştı. Yazma sıkıntısı ve yeni bir hit çıkarma baskısı oluşmuştu.

2000’lerin hatta rock müzik tarihinin en iyi albümü sayılan ve National Recording Registry tarafından koruma altına alınan OK Computer’dan sonra grup sırasıyla; Kid A (2000) – Amnesiac (2001) – Hail to the Thief (2003) – In Rainbows (2007) – The King of Limbs (2011) – A Moon Shaped Pool (2016) albümlerini yayınladı.

“Bence insanların çoğu zaman internetten korsan müzik indirmesinin nedeni iyi müziğe erişmek istemeleri. Ve bunu yapamıyorlar çünkü radyo çok boktan.”

Thom Yorke ise ilk solo albümü “The Eraser”’ı 2006 yılında yayınladı. Albüm İngiltere listelerinde 3. ve Amerika listelerinde 2. sıraya kadar yükselmeyi başardı. Albümün en beğenilen şarkılarından birisi olan Analyse, The Prestige filminde soundtrack olarak kullanıldı.

Thom bir vejetaryen. Nedeni de, The Smiths’in “Meat Is Murder” parçası ve zamanında etkilemeyi düşündüğü vejetaryen bir kızdı. Yani iş biraz kız meselesi, ardından hayat felsefesine dönüşmüş.

2009 yılında The Eraser albümünü konserlerde çalmak için RHCP’dan Flea’nin dahil olduğu Atoms For Peace konser grubunu kurdu. Eylül 2014 te ikinci solo albümü  “Tomorrow’s Modern Boxes” albümünü torrent aracılığıyla yayınladı.

Radiohead dünyanın en başarılı müzik gruplarından birisi oldu ve Yorke’un şarkıları 20. yüzyıl kültürünün bir açıklayıcısı oldu. Yorke, 2002’de müzik endüstrisinde en etkileyici figürlerden biri olarak belirtilmişti; Q Magazine Yorke’u müzik endüstrisindeki en güçlü 6. kişi olarak seçmiştir. Genel olarak dünyaya bakış açısı ve siyasete karşı tavrı ile her zaman ilgimizi çekmeyi başardı. Gezi parkı olaylarında da ülkemizde yaşanan olayları yakından takip edip, İstiklal caddesinde çekilmiş bir fotoğrafı da internet üzerinden paylaşması, bizlerde ayrıca bir heyecan uyandırmıştı. 2000’li yılların en büyük sanatçısı hakkında yazmak hiç kolay değildi. Birçok müzisyeni etkilemiş, milyonların gönlünde taht kurmuş modern zamanların en gözde mutsuzu.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!