Röportaj: The Ringo Jets

Türkiye’de yakın dönemde çıkmış önemli isimlerden The Ringo Jets. Rock’n roll’dan Garage Rock’a farklı tarzlardan beslenip mükemmel müzikleri ve enerjileri var. Yoğun programlarından vakit bulup onlarla hem müziklerini hem de Türkiye’de LGBTİ hakkında konuştuk.

Röportaj: Uğur Ateşli

 

Merhabalar. Türkiye’de uzun süredir bilinen ve aynı zamanda yurt dışında da ses getirmiş bir grupsunuz. The Ringo Jets bu aralar neler yapıyor?

– Merhaba, bu aralar yurtdışı, yurtiçi konser ve festivallere hazırlanıyoruz, gidiyoruz, turneler devam ediyor, bir de yaz sonu gibi yeni albüm niyetimiz var onunla ilgileniyoruz.

 

Türkiye izleyicisi tarafından sevildiğiniz kadar yurtdışında da çok önemli festival ve yerlerde çaldınız. Türkiye’deki seyirci ile diğer ülkelerdeki seyirci arasında fark var mı?

– Her ülkenin insanı farklı tabi, ama yurtdışını genelleyecek olursak ekstra bir alaka ve dikkat var sanki. Dinlemeye daha özen gösteriyorlar.

 

Grupta iki gitar ve tek davul olarak çalıyorsunuz. İleride grupta başka enstrümanlar veya genel olarak tarzınızda herhangi bir değişikliğe gitmeniz söz konusu mu?

– Neden olmasın, her zaman denedik ve deneyeceğiz, bu hakkı kendimizde saklı tutuyoruz. Değiştirmekten çok, yeni katmanlar eklenebilir diyelim, yapıyor olduğumuz müzikten hoşnutuz çünkü.

 

Bugüne kadar İngilizce sözlü müzik yaptınız. Uluslararası arenada hedeflediğiniz bir başarıdan ötürü mü bu tercih? Ayrıca gözünüzü diktiğiniz böyle bir hedef var mı?

– Grup ilk kurulduğundan beri İngilizce sözlü müzik yapıyoruz çünkü daha rahat akıyor, yurt dışına çıkma projesiyle kurulmuş bir grup değiliz ama olaylar bu şekilde gelişti ve bundan da şikayetçi değiliz tabi.

 

Hangi festivalde kimlerle çalmak unutulmaz bir deneyim olurdu sizler için?

– Hangi festival olduğu fark etmez ama The Who gibi sevdiğimiz, elimiz ayağımız olan gruplarla çalmak ayrı bir deneyim olurdu. Ki bunlardan birini gerçekleştirdik. The Sonics ile çaldık. Büyük gurur.

 

Türkiye’deki lgbti hakları hakkında neler düşünüyorsunuz?

– “Yeni Türkiye”’de istenen kriterlere uymayan her insan gibi LGBTİ hakları da yağmalanmış vaziyette diye düşünüyoruz.

 

Türkiyede yaşayan az çok tanınmış bireyler olarak sizlere soruyorum. LGBTİ birey olsaydınız Türkiye’de yaşayan ünlü bireyler olarak bunu saklar mıydınız? 

– Saklanacak ya da açıklanacak bir özellik olmamalı cinsel kimlik. Çok kişisel değil mi sizce de?

 

Geçen sene yaşanan olaylardan sonra bu sene Onur yürüyüşü konusunda yine yasaklarla karşılaştık. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

– Kendilerinden farklıya tahammülleri yok, lütfen kendinizi koruyun.

 

Türkiye’de ve Dünyada dinlediğiniz, sevdiğiniz isimler kimlerdir?

– Çok var, ortak sevdiklerimizin birazını saysak bile çok; The Beatles, The Who, Led Zeppelin, Wishbone Ash, Thin Lizzy, Rolling Stones, The Sonics, Kinks, Stooges, Beach Boys, Chuck Berry, Jimi Hendrix, Barış Manço, Erkin Koray, Üç Hürel… Bitmez bu liste.

 

Röportaj için çok teşekkür ederiz. Sizlere Homojen ailesi olarak sevgilerimizi sunarız…

– Rica ederiz, bilmukabele.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 5. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.