Renkli kadınlar: Martina Navratilova

Bu sayıdaki Renkli Kadınımız; Zamanın en iyi tenis oyuncularından biri olan ve aynı zamanda LGBTİ ve hayvan hakları aktivisti Martina Navratilova.

Hazırlayan: utopya

1965 yılında tenis hayatına başlayan Navratilova, 2006 yılında gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu ilan edilmiş ve 167 kupaya sahip olmuştur.

1978-1987 yılları arasında 9 yıl boyunca dünya sıralamasında 1.sırada kalmıştır. Gazeteci Bud Collins onun tüm zamanların en iyi tenisçişi olduğunu söylemiştir.

Navratilova, 1956 yılında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da doğmuş fakat oradaki adaletsiz sistemden şikayet ederek 1975 yılında Çekoslovakya vatandaşlığından çıkıp ABD vatandaşlığına geçmiştir. Fakat gitmek onun için bir çözüm olmamıştır ve Çek Cumhuriyeti vatandaşlığına geri dönmüştür.

Bu sıkıntılı dönemi CNN’de dile getirmiş ama orada da sert tepkiler ile karşı karşıya kalmıştır.

Navratilova’nın sözleri şunlardır, ” Çekoslovakya’daki adaletsiz sistemden kaçışımdaki en aptalca nokta bu sistemi özgür düşünceyi yasaklayan başka bir sisteme değişmem olmuştur. ABD’de Cumhuriyetçiler halkı manipüle edip aleyhlerine olan münakaşaları, her şeyi halı altına süpürüyorlar. Bu çok üzücü. Amerika’da kararlar daha ziyade “ne kadar kâr ederim” bakışı etrafında veriliyor; “sağlık, manevi değerler ve çevre ne kadar zarar görür” bakışı etrafında değil. “. Onun bu sözleri üzerine sunucu Chung faşist ve baskıcı bir şekilde “Size dürüstçe bir şey söyleyeyim mi? Sözleriniz kulağıma Amerikan ve vatansever gelmiyor. Eğer burayı beğenmiyorsan, o zaman Çekoslovakya’ya geri dön demek istiyorum. Bu ülke sana çok şey verdi, yapmak istediğin şeyleri yapma özgürlüğünü verdi.” demiştir.

Bir yandan sorunlardan kurtulmayı umut edip çözümü gitmekte arayıp, gidilen yerde de aynı şeyler ile karşılaşmak ne üzücü bir hayal kırıklığı değil mi? çünkü baskı her yerde aynı baskı, adaletsizlik her yerde aynı adaletsizlik…

Navratilova seneler öncesi 1981 yılında yönelimini açıklamıştır ve o zamandan buyana da LGBTİ hakları savunuculuğu yapmaktadır.

2010 yılında da meme kanseri olduğunu açıklamış idi. Tedaviler ve ameliyat sonrası iyi olan ünlü sporcu tenis alanındaki çalışmalarına devam etmiştir.

2013 yılında eşcinsel olan diğer bir sporcu, NBA oyuncusu Jason Collins ile sporda eşcinsellere yönelik ayrımcılığın önlenmesi için uluslararası toplumdan destek istemiştir. “Spor, homofobiye karşı” konulu basın toplantısı düzenlemişlerdir.  Bu basın toplantısında birçok ülkenin eşcinselliği yasalar ile engellemeye çalışıldığını ve idama kadar giden cezalar uygulandığını belirtmiştir.

2014 yılında Amerika Tenis Turnuvası canlı yayını sırasında 8 yıldır birlikte olduğu sevgilisi Julia Lemigova’ya evlenme teklifi etti. Çift birlikteliklerini hala devam ettirmekte.

Navratilova gazetecilere o anları şöyle anlattı, “Julia’ya evlenme teklifinde bulunmak için uygun zaman bekliyordum. Şimdi doğru yer ve doğru zaman diye düşündüm. Ve şükürler olsun ki ‘evet’ yanıtını aldım.” Bir kaç gündür de gergin olduğunu belirtmiştir.

4. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!İndirmek İçin Tıklayın!