Röportaj: Esmeray

Röportaj: İlker Bozkurt

Seni birçok kişi LGBT aktivizminin en cesur kadınlarından biri olarak görüyor, bu benim için de öyle. Cesaretinin kaynağı nedir?

Bilmem cesaretli miyim?! Belki de yaşamı sevmiyorum. Sevgi insana esaret veriyor ve seni sevenlerin samimiyetine olan inancın sana daha çok cesaret veriyor.

Cesur kadın demişken, lafını esirgemeyen doğrucu bir yapıya sahip olduğun da hemen göze çarpıyor. Geçtiğimiz günlerde Taksim meydanında iki kişi tarafından tehdit edildiğin haberlere yansımıştı. Bunlar kimlerdi? Senden ne istiyorlar? Hoşlarına gitmeyen şey nedir? Olayı bize anlatabilir misin?

Sanırım tipik tacizdi, cinsel taciz kokusu vardı. İki kişilerdi, yanıma yaklaştılar. Bir daha devlete hakaret eden yazılar yazar isen senin için iyi olmaz dediler ve uzaklaştılar. Hiç korkmadım aldırış bile etmedim. Yani devamı da gelmedi. Sanrım organize Bir durum yok. Serseri zırvası.

Yırtık Bohça’dan neler çıkıyor? İzlemeyenler için içeriğinden söz eder misin?

Yırtık Bohça’da daha çok kuir hikayeler anlatıyorum.

Cadının Bohçası performansını hiç izlemeyenler için içinde geçen hikayenin özeti nedir?

Cadının Bohçası bir trans hikayesi üzerinden, bize dayatılan cinsiyet normlarının mutlak olmadığına dair hikayeler anlatıyor.

Tabi bir de Kestirmeden Hikayeler performansın var. Bu hikayeler neler, izlemeyenler için özetleyebilir misin?

Kestirmeden Hikayeler performansı, cinsiyet geçiş hikayesini ve zorluklarını anlatıyor.

Sence bu sene Onur Yürüyüşü’nde yürüyebilecek miyiz?

Yüreyeceğiz tabiki, yürümek zorundayız. Daha başlangıç bu. Elimizden alınan hiçbir hakkımızı geri almadık daha, yürümeye devam.

Türkiye’de LGBT hareketini nasıl görüyorsun? Sence eksiklerimiz neler? Tavsiyelerin neler?

LGBT hareketi şu an diğer muhalif ve sistem karşıtı gruplardan daha iyi bir yerde. Fakat eksikler var elbette. Biraz cinsellik ve seks merkezimize almasak diyorum hani. Tüm alanlarımız elimizden alınmış.  Bu alanları genişlemeliyiz. Buna yönelik politikalar üretmeliyiz.

“Açılın, yollar açılır” demecin oldukça yankı bulmuştu. Bunu sormadan edemeyeceğim, açılmak bize neler kazandırır? Bizden neler alıp götürür? Açılmak neden bu kadar önemli?

Ne kadar görünür olursak o kadar ihlal edilen haklarımızı görünür kılarız. Ve o kadar da dikkate alınırız.

Feminizm Türkiye’de eşcinsellik gibi ötekileştiriliyor. Kadın cinayetleri de azalmak yerine tırmanışta. Devletin tutumu ve çözümsüzlüğü de oldukça can sıkıcı. Erk yapı giderek canavarlaşıyor. Türkiyeli kadınlara ne tür tavsiyelerin olabilir?

Tavsiye değil ama şunu diyebilirim. Kaderimiz bu, razı olalım algısını bırakalım bir yana, kaderimizi kendimiz tayin edelim.  Her türlü erkek şiddetini reddedelim. Deşifre edelim, avazımız çıktığı kadar bağıralım.

Esmeray’ın gündeminde neler var? Şuan günlerin nasıl geçiyor, neler yapıyorsun? Yeni projeler var mı?

Yeni iki projem var, zamanı gelince paylaşacağım.

Çoğunluğunu LGBTİ’lerin oluşturduğu Ayı Sözlük 5 yıldır yayınına devam ediyor, ayrıca Homojen Dergi de Eylül ayından itibaren internet üzerinden yayınlanmakta. Sözlük ve dergimiz hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum. Ayrıca bizlere neler tavsiye edersin?

Başarılarınızın devamını diliyorum.

Çok teşekkür ediyor, sağlık ve mutluluk seninle olsun diliyorum.

4. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 4. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.