Zamansız Kaybedilen Yaratıcı: Prince

Prince, Amerikalı pop ikonu ve şarkıcıdır. 70’lerin sonuna denk gelen müziğe ilk başlangıç yılları, 80’lerde zirve yapmış; şarkıcı cinsel kimliğini saklama gereği duymamıştır. 80’ler ses olarak pek çok balon eşcinsel figürün doğmasına yol açarken, Prince ses bakımından bu isimlerden sıyrılan en önemli isimdir. Salt görsel olarak sansasyon yaratma yolunu seçmemiş, alt yapıyı daima ses ve güçlü şarkılarla desteklemiştir. Bu bakımdan şarkıcı, gerek liste başarısı gerekse ticari başarı anlamında hep şarkılarıyla ön planda olmuş; 80’lerde yayınlanan pek çok kült film için soundtracklere dahi imzasını atmıştır.

Hazırlayan: Prince

 

Madonna’nın ilk başlarda sakladığı ancak kariyerinden 30 yıl sonra itiraf ettiği bir röportajında da belirttiği gibi Prince’in müziğe başlamasında yaşadığı sancıları kendi kariyerine benzetmiş, şarkıcı müzik kariyerine tonla engeli aşarak başlamıştır.

 

For You Dönemi (1978)

Prince 1977 yılında kurulan 94 East topluluğu için beste yapmaya başladı. Bir yandan da kendi şarkılarını biriktiriyordu. Ancak topluluk, şarkıcının solo bir albüm yapması fikrine hiç sıcak bakmadı ve şarkıcıyı desteklemedi. Şarkıcıdaki ışığı fark eden dev müzik şirketi Warner Bros. sessiz sedasız şekilde 1978 yılında şarkıcının ilk solo albümü olan For You’yu yayınladı. Albümü karmaşık bulan müzik eleştirmenleri liste başarısını engelledi ve albüm USA Billboard’da ve UK Album Chart’ta hiçbir liste başarısı gösteremedi. Ancak popüler olmak için acele etmeyen şarkıcı ilk hedefine ulaştı ve albüm alternatif listelerde ve Soul listelerde çok beğenildi.

 

Prince Dönemi (1979)

İkinci albümü Prince’yi 1979 yılında yayınlayan şarkıcı popüler şarkı akımlarına kapılmak yerine kendi tarzından yine ödün vermedi. Yarı çıplak albüm kapağı ile de dikkat çeken albümden “Why You Wanna Treat Me So Bad?” ve “I Wanna Be Your Lover”  gibi 2 r&b hiti çıktı. Şarkıcıya sürekli engel olan 94 East topluluğu bu kez rota değiştirip Prince ile sahneye çıkıp bu şarkıları birlikte söyledi.

 

Dirty Mind Dönemi (1980)

Cinsel bir devrim olarak tanımlanan tüm şarkıları Prince tarafından yazılan ve tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen 3. Prince albümüdür. Ancak tanıtım hatası ve albüm kapağı nedeniyle yıllarca albüm bir şarkı albümü değil de seks itirafları olarak algılanmış, şarkıların gerçek kitlelere ulaşması 20 yılı almıştır.

 

Controversy Dönemi (1981)

Albümle aynı adı taşıyan parça ilk kez şarkıcının uluslararası global listelerde yer almasını sağladı. Albüm o zamana kadar ki en yüksek us ve uk liste başarılarını elde etti. Global başarı Prince’in uzun vadede hedeflediği amaçlarını da bir bir ortaya döktü. 1981 yılından itibaren sahneye yüksek topuklarla, mini şort ve t-shirtlerle, ışıltılı yer yer abartılı makyajlarla çıkmaya başladı. Cinsel kimlik eleştirisi sanatçının sık sık başını derde soksa da güçlü bir pop ve eşcinsel ikonu olmayı başarmıştı bile.

 

1999 Dönemi (1982)

Kendi grubu The Revolution ile çıkardığı ilk albümdür. Albümün 3 milyon satması üzerine, şarkıcı sansasyonel işler yanında sosyal sorumluluk içeren şarkılar da yapmaya başladı. 1982 yılında albümden çıkan Little Red Corvette parçası MTV’nin uyguladığı siyahi şarkıcıların kliplerini gösterme yasağını delen ilk şarkılardan biri oldu. Albüm ayrıca, usa listelerinden ilk 10’da yer aldı.

 

Purple Rain ve Muhteşem Prince Dönemi (1984)

Şarkıcının Amerika’da 1 numara, İngiltere’de ilk 10’da yer aldığı efsanevi albümüdür. Sadece Amerika’da 13 milyon satmış ve albüm listesinde 24 hafta 1 numara kalmıştır. Aynı isimli film için yapılmış albüm şarkıcıya Oscar ödülü de kazandırdı. Şarkıcı 1985 yılında aynı adlı turne ile Amerika’da albümünü tanıtmaya devam etti. Her anlamda artık bir Super Star olan şarkıcı gerek farklı ve pop kalıbı dışındaki şarkıları, gerekse sıra dışı görünümü ile dünyanın 1 numaralı ilgi alanı olmuştu.

 

Parade Dönemi (1986)

Kiss adlı pop hitinin yer aldığı Prince albümüdür. Albüm İngiltere ve Amerika’da bir numara olmadı ancak albümden yayınlanan kiss hiti pek çok listede bir numara oldu. Zaten liste başarılarına takılmayan şarkıcı bu dönemde hedeflediği Avrupa turuna çıktı ve turun son ayağı olan Japonya’da turu noktaladı.

 

Sign Of The Times Dönemi (1987) ve diğerleri

Kendine has tarzı ile müzik kariyerine devam eden şarkıcı bu albümde de beğeni toplamış, devamında gelen albümlerde de başarısını tekrarlamıştır.

Soul ve r&b’nin ayrıca Funk ve Pop’un en iyi seslerinden biri olan şarkıcı, saygın müzik otoriteleri tarafından tüm zamanların en iyi seslerinden biri gösterilmiş, albümlerinin çoğu tüm zamanların en iyi albümlerinden seçilmiştir.

7 Grammy ödülü bulunan şarkıcı, Oscar ödülü sahibi olması ile de müzik dünyasında en saygın isimlerden biridir. 1979 yılında The Revolution adlı grubu kuran şarkıcı bu grupla 2 albüm 2 soundtrack albümü yayınlamıştır. Zamansız ölümüyle tüm sevenlerini üzüntüye boğmuştur.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 5. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.