Röportaj: You May Kiss The Bride

“You May Kiss The Bride” 2011 yılında İstanbul’da kurulmuş. Müzik tarzına gelirsek eğer post-hardcore diyebiliriz. Grup; Vokalde Alptuğ Özdemir, gitar-vokalde Korhan Yıldırım, gitarda Berkay Aslanbay, bass gitarda Enes Coşkun ve davulda Barış Can Çelik’ten oluşuyor. Temalarında agresiflik ve duygusallık barındırıp bu harmanı konserlerinde bir parti havasında sunuyorlar. Bu enerji dolu grup ile röportajımız da enerji dolu gerçekleşti.

Röportaj: İlker Bozkurt

Merhabalar, Grubunuzun ismi nasıl ortaya çıktı? Kimin fikriydi?

Grup ismi aradığımız dönemlerde beraber bir film izliyorduk. Filmde geçen evlenme sahnesinde peder “now , you may kiss the bride” dedi ve birbirimize baktık .

 

Türkiye için zor bir müzik türü fakat bir o kadar da dinleyicisinin oldukça kalabalık bir popülasyona sahip olduğu bir müzik türü. Bu müziğe yönelmenizdeki sebepler nedir?

Açıkçası biz içimizden geleni tutkuyla sunmaktayız. Eğer bahsettiğiniz bu “popülasyon” bizi dinliyorsa ne mutlu bize. Ki zaten bazı kalıplara takılmayıp kafamızdakini ortaya koyduğumuz için muhtemelen bu röportajı yapmaktayız.

 

Grubunuzun kurulmasından ardından kendi yaptığınız kaç adet şarkınız var? Sözleri kimler yazıyor? Daha çok cover parçalar mı yapmayı tercih ediyorsunuz?

Kendi parçalarımızı yapıyoruz. Daha önce yayınladığımız 2 EP, 3 Single’ımız var . En son ise ilk Türkçe parçamız olan “Bensiz Bir Sen” i yayınladık.

 

Türkçe brutal daha önce bir kaç grup tarafından denenmişti fakat çok başarılı sonuçlar elde edilememişti. “Bensiz bir sen” parçası oldukça beğeni kazandı. Bu parçayı özel kılan şey sizce nedir?

Bu parçayı özel kılan, dinleyicilerimizin yarattığı aura bizce ve tabi Fatma’yı da unutmamak lazım.

 

Fatma Turgut ile birlikte çalışma fikri nasıl gelişti?  Benzer çalışmalar yapmak istediğiniz başka farklı müzisyenler var mı?

Daha önce hep İngilizce parçalar yapıyorduk. Türkçe bir parça yapmak istedik ve bunun için elimizde olan materyallere baktık ortaya çıkan sound bize direkt olarak Fatma Turgut’u çağrıştırdı. Model grubundan Can ve Kerem’in bizi daha önce sosyal medyada paylaştığını biliyorduk bizde önce onlara sonra Fatma’ya ulaştık. Süreç bu şekilde gelişti.

Türkçe parçalar yapmaya devam edecek misiniz? Yoksa bu sadece bir kez yapılan bir çalışma mıydı?

Hem Türkçe hem İngilizce parçalarla devam edeceğiz.

 

Ülkemizde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılıklarına karşı büyük bir tepki, homofobi, transfobi, nefret ve ayrımcılık söz konusu. Siz de alışılandan daha farklı bir müzik yaptığınız için kısmen bizler gibi ötekisiniz. Ülkedeki bu durumu ve farklı olana karşı doğan tahammülsüzlüğü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özgürlükler ve farklılıklar bizim de sahiplendiğimiz ve savunucusu olduğumuz konular. Dolayısıyla herkes kendi olmakta özgürdür.

 

İlerleyen yıllarda LGBTİ temalı bir video klip çekme fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Zamanın neler getireceğini bilemeyiz. Biz hep farklı ve güzel işlere imza atmak istiyoruz.

 

Garajİstanbul performansınızı canlı izleme fırsatım oldu ve sizi oldukça başarılı buldum. Yeni sahne ve konser haberleriniz var mı?

17 Mayıs’ta Ankara IF PERFORMANCE HALL’dayız. Aynı zamanda 26 Temmuz’da dünyanın en büyük gruplarından biri olan Muse’la aynı sahneyi paylaşacağız. Onun dışında şuanda açıklayamadığımız bir kaç konser ve festivalde daha sahne alıyor olacağız. Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek hepsine ulaşabilirsiniz.

 

10 yıl sonra grubunuzu nerede görüyorsunuz? You May Kiss The Bride’in ileriye yönelik hedefleri nelerdir?

En iyisi neresi olacaksa orası!

 

Çok teşekkür ederim ve her birinize müzikle dolu başarılı bir yaşam dilerim.

Biz de bu güzel röportaj için Homojen Dergi’ye ve size teşekkür ederiz. Son olarak bizi her zaman destekleyen ve arkamızda olan #ymktbfamily’e de buradan sevgilerimizi iletiyoruz.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!