Ayı Sözlük anket analizleri

Gökkuşağı nasıl renk renk değil mi? Fikirler de öyle. Gelin Haziran’dan bu yana Ayı Sözlük’te hangi anketler yapılmış, sonuçlar ne olmuş bir bakalım.

LGBTİ bireylerin hangi partiye oy vereceğini sormuşuz, yanıtlar şaşırtıcı değil. LGBTİ hakları ile ilgili olumlu söylemlerde bulunmaya yanaşan partiler, yani HDP ve CHP, bu ankette önde.

Meraklar dinmemiş ve sonrasında en samimi ve çalışkan LGBTİ derneği hangisi diye sorulmuş. Oldukça kalabalık bir aday listesi bulunan bu ankette KAOS GL büyük bir farkla ilk sıraya adını yazdırmış görünüyor, SPOD ve Lambdaistanbul’da onu izliyor.

Hepimizin birbirimiz ile ilk tanışmamız esnasında sorduğumuz sorulardandır “Ailen biliyor mu?”. Kimi için bunun cevabını vermek kolay iken, kimimiz için boğazda bir şeyler düğümletir. Biz de sorduk, kimler ailesi ile eşcinsel olduğunu paylaştı diye.  İşte “Ailen biliyor mu?” sorusunun cevapları: Söyle(ye)meyenler oldukça fazla, söyleyenlerin 3 katı kadar hem de.

Diğer bir konu ise kabulleniş süreci. “Doğuştan” böyleyiz, diyoruz evet. Ancak ne zaman fark ettik, ne zaman kendimizi kabullendik, o zamanlar kaç yaşındaydık sorularına cevap aranmış. Cevaplara göre ergenlik döneminin içerisinde (11-20 yaş aralığı) bu konu belirginlik kazanmakta. Günümüzde internet aracılığı ile bilgiye erişimin kolay olması bu durumu ortaya çıkarmakta önemli bir etken bence.

Dini inançlarımızı sorduk. Müslümanların önde olduğu görünse de anketi cevaplayan deist ve ateistlerin toplamı Müslümanların 2 katına yakın bir kısmına tekabül ediyor. “Diğer” seçeneğindeki yoğunluk da dikkat çekici. Burada Müslüman ya da Hristiyan seçeneğini genel bulup mezheplerini belirten bir yanıt olmadığından “Diğer” butonu tıklandı diye düşünüyoruz. Tek Budist arkadaşımı ben de merak ediyorum. Bir kahve içsek onunla güzel olur.

Seçim sonuçlarına göre olası koalisyon biçimleri üzerine konuştuk. Bizlere daha ılımlı bakan CHP ve HDP’nin koalisyonu bizleri daha mutlu ederdi gibi görünüyor.

HDP’nin barajı aşıp mecliste yer etmesi konusu ardından eşcinsellikle ilgili mecliste neler konuşulacağı merak uyandırdı. Bizler için en önemli konulardan biri olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin anayasaya girmesi konusunda yazarlara fikirlerini sorduk. “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadeleri önümüzdeki 5 yıl içerisinde anayasada yer alabilecek mi?“ sorusunun cevapları ise maalesef bu konudaki umutsuzluğumuzu gösteriyor.

Hazırlayan: patates puresi
1. Sayı

1. Sayı

Okumak için tıkla

İndirmek için tıkla