Sağlıklı saçlar için bilmeniz gereken 10 şey

  1. Türkiye’de en güzel saçlar Egelilere aittir. Peruk üreticileri Egeli kadınların saçlarını tercih eder. Bu güzel saçların sırrı zeytinyağı ile beslenmekte yatıyor aslında. Sadece saçınıza bakım yapmanız yetmez. Beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

  1. 2 ayda bir kez kuaföre gidip radikal değişiklikler yapmasanız bile kırıklarınızı aldırmanız koparak dökülmeleri engeller.
  1. Asla sıcak suyla saçlarınızı yıkamayın. Eğer sinüzit değilseniz soğuk suyu tercih edin. Yoksa ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Hem saçı yağdan arındırır hem de saçınıza parlaklık verir.
  1. Çok fazla şampuan kullanmayın. Sonuç olarak o da bir kimyasal. Sıktığınız şampuanı elinizde suyla seyreltip o şekilde saçınıza sürebilirsiniz. Emin olun saçınız böyle de temizlenir.
  1. Ara sıra saçlarınızı yıkamadan önce saçınıza badem yağı sürün. Kırılmaları önler ve saça parlaklık verir.
  1. Eğer saçlarınız dökülüyorsa piyasadaki saç dökülmeleri için çıkarılmış şampuanlardan uzak durun. Bunlar kullandığınız süre boyunca olumlu etki edebilir ama bıraktığınız an çok daha büyük bir dökülmeyle karşı karşıya kalırsınız. Bunun yerine şampuanınıza ekleyeceğiniz doğal bir formülle saç dökülmesine son verebilirsiniz. Kendi oranlarıma göre, 400 ml’lik bir şampuana 12 damla çam terebentin yağı, 1 diş dövülmüş sarımsak ekleyin. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın. Biraz kötü bir kokusu olabilir ama inanın kuruyunca o koku kalmıyor.
  1. İşlem görmüş, yıpranmış saçlarınız varsa keratin içeren şampuanları öneririm. Herhangi bir işlemden sonra ister saçınızı boyayın isterseniz sadece açıcı kullanın saç inceleceği için acilen yoğun bir bakım yapmanız gerekiyor. Buna ek olarak ince telli saçlar için üretilen saç kremini kullanabilirsiniz.
  1. Saç şekillendirici seçimlerinizde dikkatli olun. Erkekler içinde kil bulunan saç şekillendiricilerini tercih edebilir.
  1. Bazen saçınızı olduğu gibi bırakın. Ne şekillendirici kremler sürün ne fön çekin ne de yıkayın. Bu da bir bakım sayılır.
  1. Çok fazla abartmayın. Olur olmadık şeyleri bir arada kullanmayın. Bakım yapacağım diye saça daha çok zarar verirsiniz.

Hazırlayan: smellycat
1. Sayı

1. Sayı

Okumak için tıkla

İndirmek için tıkla