Ekim ayında Ayı Sözlük’te neler konuşuldu?

Ekim ayının gündemine oturan ilk konu şüphesiz “10 Ekim 2015 Ankara Barış Mitinginde Patlama” konusuydu. Yapılan bu korkunç saldırı sonrası yüzün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesi, yüzlerce kişinin yaralanması ülkemizdeki barış anlayışının ne denli vahim bir şekilde karışık olduğunu gözler önüne sermiş oldu. Konuyla ilgili yayın yasakları ise ülke yönetiminin de konulara çok daha farklı açıdan çözüm getirdiğinin kanıtlarından biriydi.

dark bear

Ekim ayında ülkenin en önemli değerlerinden biri olan Levent Kırca’yı da kaybettik. Bir değeri daha yitirdik. Cesurluğu ve yapmış olduğu işler ile hafızalarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek. Kendisini saygı ve sevgiyle anıyoruz.

“16 Ekim 2015 LGBTİ‘nin Twitter‘da 1. Gündeme Yerleşmesi” sözlükte de oldukça fazla tıklanan bir konu oldu. LGBTİ hashtag’inin birinci sırada oluşuyla beraber ülkedeki homofobiyi bir kez daha analiz etme şansı bulabildik. Yurdum homofobikleri yine içlerindeki ayrımcılığı ve LGBTİ bireyleri kabul edemeyişlerini tweetlerinde bolca kustular. Bunun yanı sıra LGBTİ bireylere destek veren Twitter kullanıcıları da homofobinin bir hastalık olduğunu yazmaktan çekinmediler.

“Mars‘ta Sıvı Halde Su Bulunması” dünyanın çekilmez bir yer haline gelişiyle hayallerimizi süslememize olanak sağladı. Belki Mars’ta dünyanın kötülüklerinden uzak bir hayat kurulur. Biliyoruz ki su hayattır. Bakalım bilim alanındaki bu gelişmelerin su yüzüne çıkması geleceği nasıl şekillendirecek. Tabi Mars’ta su bulunadursun bizim ülkemizde hâlâ nükleer santral projeleri bir bir gündeme gelmeye devam ediyor. Şimdi sıra doğanın en el değmemiş halinin korunmaya çalışıldığı “İğneada” sahilinde. Doğayı katletme konusunda biliyoruz ki insanoğlunun üzerine yok. Bu katletmeler tabi ki bizim ülkemizin de son dönemdeki en önemli geleneği.

Ekim ayında dikkat çeken ve en çok tıklanan başlıklar arasında “Trans Geçiş Süreci” de vardı. Trans bireylere bu konuda kaynak olabilecek daha güçlü kaynaklar ve çalışmalar gerekli diye de düşünmeden edemiyoruz. Bu kaynak öncelikle devlet tarafından sağlanmalı diye de ekliyoruz. Tabi transfobi hastalığına çözüm getirilebilirse… Diğer bir başlık ise “İlk Eşcinsel Deneyim” idi. Konuyu Homojen Dergi’nin aralık sayısında ele alıyoruz. “İlk Cinsel Deneyim” diyemeyişimizin sebebini de orada detaylıca açıklıyor olacağız.

“Ayı Sözlük Chek-in Servisi” ile sözlük yazılımının bu servisten ve teknolojiden uzak olmasını hiç umursamadan çözüm yoluna giden yazarlarımız ekim ayında düzenledikleri “Ayı Sözlük Ankara Uyan Gelsin Zirvesi”, “Ayı Sözlük İzmir İsteyen Gelir Zirvesi”, ”Ayı Sözlük İkinci Taksim Muhabbet Zirvesi”, “Ayı Sözlük Ağrı Zirvesi” ile de perçinliyorlar. Bu zirvelerin ülkenin dört bir tarafına yayılmasını umut ediyoruz.

Ekim ayı özetimizde ünlü ilahiyatçı Ali Rıza Demircan’ın “Cennete giden erkeklerin cinsel uzuvları eğilmez hep dik kalır.” açıklamasına yer vermeden de geçemiyoruz. “İleri derece oral ilişki haramdır.” açıklamasından sonra bu açıklaması ile de ülkemizde ne denli bir ilahi libidonun yaşatıldığının kanıtı olmuştur. İleri derecede seksin ve zevkin öldükten sonra dimdik bir şekilde yaşanması ümidiyle, sevgilerimizle…

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 2. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.