Kasım ayında Ayı Sözlük’te neler konuşuldu?

Sözlüğü takip edenler zaten gündem konularını çok iyi biliyorlar. Ama yine de bazı ana başlık konularından bahsetmeden geçmeyelim.

dark bear

Kasım ayının ilk günü hepimizin gördüğü üzere “Akp‘nin tek başına iktidar olması” ülke gerçeklerine değinmeden geçemeyeceğimiz bir konuydu. Artık ülkemiz başıboş bir dönemden hükümetli, iktidarlı yeni bir döneme başlangıç yapmış oldu. Bu başlangıçla beraber ülkemizde yaşanan iç savaşın bitmesini umut ediyoruz. İnsanların boş yere öldüğünün haberlerini artık duymak istemiyoruz. Tabi tam bu noktada “13 Kasım 2015 Paris katliamı” konusunu atlamadan geçemiyoruz. Yüzün üzerinde insanın hayatını kaybettiği Paris’in 6 farklı noktasında yapılan terör saldırılarında gördük ki terör sadece uzak doğu veya orta doğudaki insanlar için değil tüm dünya için bir tehdit. Fransa tabiki bu saldırılar sonrasında saldırıları üstlenen Işid merkezi olarak bilinen noktaları savaş uçaklarını yollayarak vurdu. Avrupa’nın göbeğinde yaşanan bu üzücü olayın bir daha yaşanmamasını umuyoruz, Çözümün sadece güvenlik tedbirleriyle, sınır giriş çıkışlarının kapatılmasıyla değil dünyadaki terörün nasıl son bulacağı konusunda daha ciddi çalışmalar içine girilip, terörü destekleyenlerin bir bir cezalandırıldığı bir yapıya geçileceği günleri artık görmek istiyoruz. Umarız dünya huzurlu günlere kavuşur.

“Şeker abla ile LGBTİ soru cevap ve tavsiye köşesi” projenin hayata geçirilmesinin hemen ardından gelen sorularla bu projeye gönül veren ekibi mutlu etti. Ayrıca Şeker abla2nın mail adresine de soruların gelmesi bu mutluluğu bir kat daha arttırdı. Sorulan soruları ve cevapları Homojen derginin 2. Sayısından itibaren okuyuculara sunacağız. “Ayı sözlük LGBTİ psiko-sosyal destek inisiyatifi” de aynı şekilde çalışmalarına başladı ve ihtiyaç halinde hazır kıta destek vermek adına beklemekte. “1. LGBTİ ruh sağlığı sempozyumu” etkinliğine de asdi olarak katılım sağlamayı planlarımızın içine almış durumdayız. Sonraki çalışmalarını da sizlere duyuracağız.

Kasım ayında kadın sitelerine TİB tarafından erişim engeli getirilerek sansürlenmesine de tanık olduk. Önce “Kırmızı elma sözlük erişim engeli” ve sonrasında “lezce.com erişim engeli” ile kadınların susturulması için yeni çalışmaların başlatıldığını görmüş olduk. Kadınlar da biz LGBTİ bireyler gibi öldürülüyor, saldırılara uğruyor, ötekileştiriliyor, baskı altına alınıyor, tacizlere tecavüzlere maruz kalıyor. Bunlar yetmiyor gibi bir de özgürce kendilerini ifade edebildikleri kısıtlı alanlarına da bu tür engeller getirilerek sansürleniyorlar. Bilinmesi gerekir ki ne kadınlar ne de LGBTİ bireyler susmayacak, sesleri daha gür çıkacak. Kasım ayı içerisindeyken tekrar nefret suçu mağduru trans bireyleri ve kadınları bir kez daha anıyoruz.

Sözlük yazarları bu ayı da zirvesiz geçiremedi, “Ayı sözlük ikinci taksim muhabbet zirvesi” oldukça eğlenceli geçti. Son dönemde Ankaralı yazarların İstanbul’un etkinliklerini sollamış gibi görünüyor, önce “Ayı sözlük Ankara kalk gel zirvesi” ve sonrasında “Ayı sözlük Ankara yine mi zirve” etkinliğiyle buluşmalar tam gaz devam ediyor. Buradan Ankaralı yazarları tebrik ediyor, darısı diğer illere diyoruz.

Son olarak size güzel bir haber de verelim. “Ayılarock” portalımız yeni haliyle oldukça ilgi görmeye başladı. LGBTİ temalı film, klip, dizi ve belgesel tanıtım portalı haline gelen sitemizin ilerleyen dönemlerde ciddi bir arşiv haline geleceğini düşünüyoruz. İnanıyoruz ki LGBTİ yazılı ve görsel kaynaklarının Türkçe dilinde çoğalması tüm toplumumuza iyi gelecek. Sevgilerimizi saygılarımızı sunuyoruz. Hoşça kalın…

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!