Eylül ayında Ayı Sözlük’te neler konuşuldu?

Eylül ayının başında üzücü bir haber ile LGBTİ çevresi sarsıldı. Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Mert Serçe’yi bir trafik kazasında kaybettik. Çanakkale’de meydana gelen trafik kazası sonucu yitirdiğimiz bu değerli dostlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor ve ailelerine, dostlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

dark bear

Ayı Sözlük yazarları arasından oluşturulan gönüllü bir ekip ile çıkarmayı planladığımız e-dergimiz Homojen Dergi “Ayırmadan sevijen” sloganıyla 5 Eylülde okuyucularımızla buluştu. LGBTİ kültür dergimizin ilk sayısında Demet Sağıroğlu ve Selma Sonat röportajlarının yanı sıra alanlarının uzmanları tarafından birçok farklı konuda enteresan ve ilgi çekici yazılar yayımlandı. Dergide ayrıca ekibe katılan Seyhan Arman ve Didem Soylu’nun yazıları da yer aldı. Ekip üyeleri bu derginin çıkışını da Xlarge Club’ta düzenlenen “Ayı Sözlük Homojen Dergi Zirvesi” ile kutladılar. Ekip üyeleri şimdi aralık ayında çıkacak ikinci sayı için kolları sıvamış durumda.

Bodrum’da kıyıya vuran Aylan’ın küçük cansız bedeni sözlükte olduğu kadar tüm ülkede ve dünyada oldukça konuşulan bir konu oldu. Kıyıya vuran sadece Aylan’ın cesedi değil, insanlığın da kıyıya vuruşuydu. Bu talihsiz olay sonrasında bazı ülkeler mültecilere kapılarını açma kararı alırken başka bazı ülkeler de kaç kişiye kadar mülteci kabul edeceklerini belirleme çalışması içerisine girdiler. Dünya bir kez daha anladı ki mülteci olmak bir seçim değildi.

6 Eylül 2015 PKK Dağlıca saldırısı da 400 milletvekili sınırına takılan, hükümetin kurulamaması ve erken seçime gidilme kararı sonrasında ortaya çıkan garip ve üzücü saldırılardan biriydi. 16 askerin hayatını kaybetmesi ve devamında ortaya çıkan savaş ortamı sözlük gündeminde de oldukça tartışmalı bir gündeme yer açmış oldu. “1 Kasım Erken Seçimlerinde Ayı Sözlük Yazarlarının Oy Verecekleri Partiler” anketi de bu doğrultuda yazarların hangi partiye oy vereceklerini belirlemek adına yürütülen bir anket çalışması. Şu an için anket sonuçlarında CHP ve HDP açık ara önde gidiyor. Sözlükteki güncel anketler bununla sınırlı değil elbette. Eylülde gündemde olan bir diğer anket de “Hiç Sevgilinizi Aldattınız Mı?” anketi idi. Aldatanlar ile aldatmayanlar arasında sadece %6’lık bir fark var. Aldatmadım diyenler %53 oranındayken aldattım diyenler ise %47 oranında.

Sözlükte konuşulan bir diğer konu ise lumberseksüel erkekler üzerineydi, bu akım eşcinsel ayıların tepkisine neden oldu. “Biz zaten yıllardır bu yaşam tarzımızla varız, bu akımın adını değiştirmeye ne gerek var!” dedilerse de lumberseksüellerin daha çok heteroseksüel erkeklerden oluştuğunu tahmin eden çevre, bu akımı ayılar ile alakalı bulmadı.

“İki Erkek Arasında Aşk Olamaz” ve “Allah Erkeklere Benzeyen Kadınlara ve Kadınlara Benzeyen Erkeklere Lanet Etsin” başlıkları da medyaya yansıyan veya içimizden çıkan homofobik yaklaşımlar olarak oldukça eleştiri aldı ve eylül ayı sözlük gündeminde kendilerine yer etti.

Son olarak yaşanan “24 Eylül 2015 Hac İzdihamı” başlığında olayda bine yakın kişinin hayatını kaybetmesini tepki ve şaşkınlıkla ele almamızı sağladı. Bu insanların hayatı bu kadar değersiz miydi? Yıllardır bu faaliyetler esnasında yaşanan ölümlerden bu ülke hiç mi ders almamıştı? Hiçbir önlem alınmadan yıllardır yüzlerce kişinin ölüm haberlerinin geldiği bu Arap ülkesi bu insanların ölmemesi için ne zaman profesyonel bir çalışma içerisine girecek oldukça merak içerisindeyiz.

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!