Gay Broadway (Bölüm-4) – Çöller Kraliçesi Priscilla

I will survive, It’s raining men, Hot Stuff, I Love the Nightlife gibi eğlenceli disko müziklerini barındıran müzikal homofobi, aile ve sevgi gibi kavramlara da parmak basıyor.

1994 yılının popüler filmiyle aynı isme sahip olan müzikal, Priscilla isimli otobüsleriyle Avustralya’yı kat eden iki drag queen  Tick ve Adam ile trans bir kadın olan Bernadette’in yol boyunca başına gelenleri anlatıyor. 2006 yılında müzikal versiyonu yapılan gösterinin prömiyeri de yine Avustralya Sydney’de olmuştur. İki perdelik bu eğlenceli müzikal 2009’da Londra seyircisiyle tanışır.

Anthony Belrose “Tick” sahne adıyla Mitzi del Bra Avustralya’nın merkezine uzak bir kasaba olan Alice Springs’teki bir kumarhanede sahneye çıkmayı kabul eder.  Adam ve Bernadette’i de yanına alan Tick, Sydney’den çölün ortasındaki bu tatil kasabasına kadar otobüslerini sürmeye başlar. Tick, arkadaşlarına bu işi teklif edenin karısı olduğunu söylese de arkadaşlarından bir oğlu olduğunu ve kendisini görmek istediğini saklar. Arkadaşlarının evli olduğunu öğrenen Bernadette ve Adam oldukça şaşırırlar. Tick her ne kadar bir kadınla evli ise de onunla uzun yıllar görüşmediğini ve hala erkekleri tercih ettiğini söyler.

Otobüsleriyle yola çıkan bu üç renkli karaktere yolda bozulan otobüslerini tamir eden Bob’da katılır. Yol boyunca mola verdikleri muhafazakâr kasabalarda homofobik ve şiddet dolu tepkilere maruz kalan üçlü sonunda Alice Springs kasabasına varır. Bu arada Bob ile yakınlaşan ve yakın zamanda genç kocasını kaybeden Bernadette için de yeni bir aşk görünür.

Oğluyla tanışmak için sabırsızlanan ama bir taraftan da onun yaptığı işe ve cinsel kimliğine ne tepki vereceğini bilemeyen Tick oldukça huzursuzdur. Babasını olduğu gibi kabul eden ve seven Jonathan babasının bu korkularına da son vermiş olur.

Müzikal, üçlünün Shake Your Groove Thing, Hot Stuff, I Love The Night Life, I Will Survive  gibi ünlü disko müziklerini söyleyip dans ettiği muhteşem bir sahne gösterisi ile son bulur.

Hazırlayan: Merve Gezen

12. SAYI

HOMOJENOku

İndir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*