Renkli kadınlar: Jodie Foster

Çocuk yaşlarında oynadığı 40’a yakın reklam filmini saymazsak Foster, 14 yaşındayken oyunculuğa ilk adımını “Taksi Şoförü” filminde Robert Deniro ile birlikte oynadığı çocuk fahişe rolü ile attı. “Kuzuların Sessizliği” adlı film, kariyerinde dönüm noktasını çizdi. “En İyi Kadın Oyuncu Oscarı” ve filmin yapımcılarına da “En İyi Film Oscarı”nı kazandırdı ve film Jodie’e Hollywood’un kapılarını sonsuza dek açtı.

utopya

Bunca başarıdan yetenekten bahsederken peki bu ünlü aktörün LGBTİ hayatı nedir, diye bir şöyle geçelim:

Eşcinselliğini ailesine ve çevresine karşı hiçbir zaman gizlemediğini söyleyen oyuncu, 70. Altın Küre Ödülleri’nde bütün kamuoyuna eşcinselliğini cesur bir şekilde açıkladı. Foster’ın konuşması şöyle idi:

“Umarım uzun bir itiraf konuşması yapmamı beklemiyorsunuzdur, çünkü yapmayacağım; bunu 1000 sene önce Taş Devrindeyken yapmıştım. Yakın arkadaşlarım ve aileme cinsel yönelimlerim hakkında her zaman dürüst oldum fakat anlaşılan ünlü insanlar artık bunu basın toplantılarıyla herkese anlatıyor. Bu benim yapacağım bir şey değil. Eğer küçük yaşınızdan beri göz önünde olan bir insansanız, size gerçek gelen bir yaşam için tüm olumsuzluklara rağmen savaşmanız gerekiyor. Siz de bunu yaşamış olsaydınız gizliliğin ne kadar önemli olduğunu anlardınız.”
Gerçekten insana “vay” dedirttiren bir konuşma olmuştu.

Ve bu konuşmayı okuduktan sonra giderli bir mesaj vereceğim bulunduğum yere karşı ama neyse!

Foster, Cydney Bernard ile 2008 yılında 20 yıllık süren ilişkilerini bitirdi. Birlikte oldukları süre zarfında Foster sperm bağışı ile 2 çocuk dünyaya getirdi. Daha önce de ünlü televizyon programcısı ve komedyen Ellen DeGeneres ile bir birliktelik yaşadıktan sonra şu anki eşi, fotoğrafçı ve oyuncu Alexandra Hedison ile görüşmeye başlamıştı. 2014 yılında Alexandra Hedison ile Amerika’da eşcinsel evliliğin yasal olduğu 17 eyaletten biri olan Kaliforniya eyaletinde evlenmişlerdi.

2. SAYI
HOMOJEN
Okumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!