İnsan Eli ile Yaratılmış En İyi Korku Figürü “ALIEN”

Gelmiş geçmiş insan eli ile yaratılmış en iyi korku figürü olduğu kabul edilen korku filmi miti. İlki Ridley Scott tarafından yönetilen ve devam filmlerinde de genel olarak Sigourney Weaver’ın rol aldığı alien serisi; 1979 yılında korku ve bilim-kurgu olarak ortaya atıldı. Zamanla korku yönü daha beslendi ve büyüdü. Ancak devam filmlerinde teknoloji sonuna kadar kullanıldığı halde ilk filmlerin tadı yakalanamadı.

Yazan: futurelavirs

1979 tarihli ilk film, ticari bir şirkete ait olan uzay gemisi mürettebatını takip eden ve sırayla öldürmeye başlayan oldukça tehlikeli bir yaratığı anlatmıştır. Blade Runner ile dünyanın en iyi ilk bilimkurgu filmini yaptığı kabul edilen Ridley Scott bu filmde yaratıcılığını sonuna kadar kullanmıştır. O döneme kadar genel olarak fantastik sinemanın konusu olan uzay, ilk kez dünya çapında bir korku ritüeli olarak kullanılmıştır.

Sigourney Weaver’ın oyunculuğunda dönüm noktası olan film cinsiyetsiz bir komutan figürü yaratmıştır. Binlerce aday arasından seçilen oyuncu devamında taklit dahi edilemeyen bir kahraman figürü yaratmıştır. Film alien kadar bu oyuncunun da ekmeğini yemiştir. Sert, dişi ve femme fatal bir karaktere hayat veren oyuncu adeta bu rolle bütünleşmiştir.

Filmin ilk gösterimi 25 Mayıs 1979’da Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı. Aşırı beğenilen film; En iyi görsel efekt dalında Akademi Ödülü, üç Saturn Ödülü (En İyi Bilim Kurgu Filmi, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu) ödülünü aldı.

İlk film yayınlanalı 40 yıla yaklaşmasına rağmen film sürekli olarak övgü aldı ve tüm zamanların en büyük filmlerinden biri olarak kabul edildi. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Tescili’nde koruma altına alınan filmlerden biri oldu. 2008’de Amerikan Film Enstitüsü tarafından bilim kurgu türünün yedinci en iyi filmi ve Empire dergisi tarafından tüm zamanların en büyük üçüncü filmi olarak seçildi. Ancak filmin asıl iddiası korku türünde olduğu için bu düşük sıralama fanlarını pek şaşırtmadı.

Film ayrıca; medya romanı, çizgi roman, video oyunu ve oyuncak olarak da raflarda yerini aldı. Ellen Ripley rolü ile Weaver’in kariyerini yönlendiren film devamında;

Aliens (1986)
Alien 3 (1992)
Alien Resurrection (1997)
Alien vs. Predator (2004)
Aliens vs. Predator: Requiem (2007)
Prometheus (2012)
Alien: Covenant (2017)

Olarak devam etti.

Aliens (1986) ve Alien 3 (1992) oldukça başarılı filmlerdi. Ödül anlamında da hatırı sayılır ödüller aldılar. Ancak 1997 de çekilen 4. Filmden sonra hızlı bir düşüş grafiği yaşandı ve çekilen filmler genel olarak beğenilmedi.

Film, uçak şeklindeki uzay gemisi içindeki altı mürettebatın adı bilinmeyen bir gezegenden aldığı yardım çağrısına cevap verip buraya gitmeye çalışması ile başlar. 1979 tarihli ilk filmde Nostromo adlı uzay gemisi içinde yüzlerce büyük yumurta benzeri şeyler bulunarak hikâye başlar. Dokunulduğunda açılan bu yumurta içinden yaratık çıkarak erkek mürettebatın yüzüne yapışır. Karantina kurallarının uygulanıp uygulanmayacağı noktasında yaşanan tartışmalar derken yüzüne yaratık yapışmış şekilde mürettebat bu odadan normal uzay gemisi odasına alınır. Yüze yapışık yaratık alınmaya çalışılırken asit içerikli yaratığın kanı keşfedilir. Yaratığın gemi çalışanının karnından çıktığı sahne ve alev silahları ile yaratıkların yakılmaya çalışıldığı sahne filmin unutulmazları arasındadır. Filmin devamında uçağın sahibi şirketin asıl amacının bu yaratıklardan birine sahip olmak olduğunu öğrenir. Gemideki mürettebatlardan birinin de şirket adına çalışan bir robot olduğu anlaşılır.

1979 yapımı ilk “Alien” filmi Ridley Scott’ın ikinci uzun metrajlı filmidir aynı zamanda. Yönetmen bu filmden sonra yine bir kült sayılan 1982 tarihli bilimkurgu klasiği “Blade Runner”ı çekmiş, Alien’de kullanılan robotlar bu filmde de kullanılmıştır. Görsel efekt dalında Oscar ödülü almasında döneme damga vuran bu insansı robotlar da etkili olmuştur.

Film dönem olarak iki farklı film türünün en iyi harmanlanması olarak da kabul edilmiştir. Gişe garantisi nedeniyle fantastik filmlerle boğulan uzay ve evren bu kez korku filmi teması ile farklı yönden işlenmiş 11 milyon dolara çekilen ilk filmin getirisi 200 milyon dolar olmuştur.

11. SAYI

HOMOJENOku

İndir

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 11. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.