Özülkü Project-Bizim Şarkılar

2015 yılında büyük isimler teklilerle ve albümlerle arşivlerimizi şenlendirirken, müzik dünyasının yaptığı her şeyi çiçek bahçesine çeviren çifti Eda-Metin Özülkü de 2015 yılını dostlarını ağırladıkları Bizim Şarkılar projesiyle karşıladı. Aslında epeydir gündemde olan ve çift CD olarak çıkarılması planlanan bu proje, bir türlü çıkış tarihi netleşmeyen ve benim de çeşitli nedenlerden beklediğim bir projeydi ve nihayet kış yerini ilkbahar aylarına bırakırken çift değil tek cd farkıyla müzik marketlerdeki yerini aldı. Bana da albümü dinleyip yazması kaldı.

Hazırlayan: tunatuan

Albüm Özülkü Project-Bizim Şarkılar adıyla geçen Mart ayında Seyhan Müzik etiketiyle yayınlandı. Beyaz tonların ağırlıkta olduğu kapak tasarımında ve  iç kapakta çiftin adeta bir fotoğraf albümü tadındaki fotoğrafları karşılıyor bizi ve bu albümdeki şarkılar çiftin yıllar içinde kulaklarımızdan gönüllerimize akıttıkları şarkılardan oluştuğu için, adeta onların fotoğraf albümüne bakıyormuşuz hissini yaratıyor. Bu açıdan çok güzel bir tema olmuş. Kitapçıkta albümde yer alan konukların fotoğraflarını görüyoruz. Fonda boş nota çizgileri ise akla müzikle dolu dolu geçmiş zamanları, yılların müzik üstatları olan çiftin yeni şarkılarla dolduracağı nice boş nota çizgileri olduğunu ve bu serüvenin hep süreceğini getiriyor. Sürsün de… Bu konuda bir tek eleştirim olacak, neden ‘Project’? Dil konusunda fazla hassas değilimdir, ancak Türkçe müzikte işinin en iyisi olan bu çift albüm adında neden İngilizce bir ad tercih etmiş? Yabancı albüm hissi vermek için mi? Özülkü adını ön plana çıkaracak başka bir adla çıkartılmış olsaydı çok daha kafamda bütünlük sağlanırdı.

Albümün prodüktörü Bülent Seyhan ve müzik direktörü Metin Özülkü. Konuklardan albümde çalan müzisyenlere kadar tamamıyla Özülkü çiftinin müzikal yolculuklarında onlara eşlik eden yakın dostlarından oluşuyor,  ki bu da fotoğraf albümü hissini destekliyor. Evlerinde dostlarıyla şarkılar ve muhabbetlerle bir müzik gecesi yapmışlar da bizi de davet ediyorlar havasında şarkılar, düzenlemeler ve duygu… Samimiyet böyle albümlerde aradığım başlıca kriter ve takdir edersiniz ki Özülkü çifti bu zamana kadar bunu fazlasıyla gösterebilmiş ve herkesin saygısını kazanmış insanlar. Düzenlemelerde Metin Özülkü, Kaan Kurmuş, Taşkın Sabah ve Özgür Yedievli imzalarını görüyoruz ve şarkıları dinlediğinizde genelin ortalamanın çok üstünde bir iş olduğunu görüyorsunuz.

Gelelim onların şarkılarında anlattığı duygunun başka yorumlarca yeterince samimiyetle ifade edilip edilmediği konusuna. Bilirsiniz, bu tür proje albümlerde, kulaklarımıza dolan şarkılar başka şarkıcılarla seslendirildiğinde hep bir tarafı eksik kalır. Kulaklarımız orijinal yorum ve tona alıştığı için de olabilir bu, sanatçının kendine yakışacak şarkıyı seçme beceriksizliği yüzünden de. Bu albümde o sorun aşılmış görünüyor. Şayet, albümü dinlerken beni çok şaşırtan yorumlar oldu. Öncelikle albümün konuklarına bakalım. Albümde Eda Özülkü ve Metin Özülkü birer sıfır şarkıyla yer alırken, konuklar skalası hayli geniş. Zira Aşkın Nur Yengi, Gülben Ergen, Hülya Avşar, Işın Karaca, İlkay Armen, Murat Dalkılıç ve Yaşar gibi müziğin profesyonel isimlerinin yanında, Asuman Krause, Hande Subaşı ve Zuhal Topal gibi ekranlardan ve dizilerden tanıdığımız sürpriz isimleri konuklar arasında görüyoruz. Saygı albümlerinde yer ala ala ismi aşınan kişilerin olmaması bu projeyi farklı kılıyor.

Metin Özülkü dendiğinde akla ilk gelen hit “Seninle Olmak Var Ya”, bu albümde Gülben Ergen’e emanet edilmiş. Bıçak sırtı şarkılardan biri bu aslında, çünkü o kadar söyleyeniyle özdeşleşmiş bir şarkı ki, kim söylerse söylesin hep kulak Metin Özülkü ya da Eda Özülkü vurgusunu arıyor. Gülben Ergen ise şarkıda bunu hissettirmemek için çok uğraşmış belli, hissettiriyor duyguyu ama şarkıyı kusursuz söyleme çabası yer yer uzaklaştırıyor duygudan. Biraz daha kendini rahat bırakıp söyleseydi diye hissettim. Albümün iyilerinden. Türkçe kelimeleri tane tane duyabildiğim yorumlardan.

Albümün belki de en yadırgadığım ve keşke başka bir şarkıda olsalardı dediğim en yanlış eşleşmesi Zuhal Topal-Korhan Saygıner çifti olmuş. Eda-Metin Özülkü çiftinin birlikte ilk albümü 1999 yılı çıkışlı Böyle Aşk Olmaz’ın klasiği, damarlar damarı Aramadın Aylardır Zuhal Topal-Korhan Saygıner çiftinin elinde disko disko cıptıs cıptıs ritimler arasında ağlayan nağmelere dönmüş. Şarkı bir ayrılığın ardından kalanın hasretle gidenin aramasını beklediği o umutsuz anları anlatırken, şarkı bu versiyonda tamamen duygulardan, aşktan, umutsuzluktan filan sıyrılıp eller havaya moduna bürünmüş. Nerdeyse sevdiği gitti diye eller havaya yapıyor şarkıdaki kişi. Halbuki şarkının özü ayrılık, hasret, özlem, umut, bekleyiş gibi duygular olmalı, bu yorumda bunların hiçbiri ne yazık ki yok! Neyse albümün nazarlığı bu olsun diyelim. Belli ki albüme hareketli bir şarkı eklensin diye yapılmış ama başka bir dolu şarkı vardı Zuhal Topal-Korhan Saygıner çiftinin beraber söyleyerek parlatabileceği. Bu şarkı bu yorumla en hafif tabirle sadece harcanmış! Hangi şarkılar olabilirdi diye düşünüyorum, Oyalama Beni olabilirdi, Cibali Karakolu olabilirdi, Sevgili Adaletin olabilirdi ya da bu şarkıyı salt akustik tek gitarla söyleselerdi gene kurtarırdı.

Tabi ki koskoca bir müzik geçmişi bu 12 şarkıyla anlatılamaz ve bir albüm daha geleceğini tahmin ediyorum. En azından bu albüm haberini ilk aldığımda bunun çift CD olacağını duymuştum, dolayısıyla bu albümü tamamlayacak bir ikinci CD ile daha nice gündeme gelememiş Eda Metin Özülkü şarkısının yeniden duyulmasını görmek ister bu gönül. Bir de yeni albümden beklentim, hareketli Eda-Metin Özülkü şarkılarının da yeni versiyonlarını duymak..

Son olarak Özülkü şarkıları bizi anlatan şarkılardır, aşkı, hasreti, hatırlamayı, güzel duyguları kırmadan dökmeden, birbirinin gözünü oymadan anlatan şarkılardır. Günlük 1 ton empoze edilen müzik bolluğunda giderek kirlenen kulaklarımızın gördüğü ışıktır. Ruh deterjanıdır. Eski güzel günleri hatırlatırken, günlük yaşamda dinlediğimizde oh be dedirten şarkılardır. En önemlisi “müzik” barındıran şarkılardır. Bu yüzden arşivlere alınası, dinlenilesi, dinletilesidir. Sesinize, emeklerinize sağlık…

4. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!İndirmek İçin Tıklayın!