İstanbul için yeni umut Karaköy

İstanbul’un git gide kalabalıklaşıyor olması kimi zaman cıvıl cıvıl gibi görünse de yanında bir takım sorunları da getiriyor. Kalabalıklaşan toplum, eğlenceye düşkün yeni nesil, trafik derken İstanbul’daki başkalaşımı hepimiz görüyoruz.

Hazırlayan: patates puresi

Öyle ki gözümüzü Taksim’e çevirdiğimiz an adeta kendinizi bir Arap şehrinde gibi hissediyorsunuz artık. Sokak ortasında kavgalar gürültüler, hatta cinayetler işlenir oldu. Tahammülsüzlüğün zirvesi yaşanır oldu artık İstiklal caddesinde. Güncel siyasi olaylar sebebi ile de kalabalıklaşan ortamlardan kaçınan insanlar, daha sakin ortam arayışına girdiler doğal olarak. İşte Taksim ve Kadıköy’ün alternatifi olarak, yeni yeni kafeler, mini restorantlara ev sahipliği yapan yeni yerimiz, Karaköy… Eski adıyla Galata, yüzyıllar boyu birçok medeniyete ticaret merkezi olarak hizmet vermiş, eski dönemin seks ticareti konusunda da bir hayli bilinen yüzü. Şimdilerde yıkık, dökük, harabe. Ara sokakları sakin, sessiz. İçinde yatan tarihe sessiz kalan bir halde, beklemede.

Karaköy’e ulaşmak için İstiklal Caddesi sonundan tünele binmek yeterli. Karaköy’e T1 metrosuyla da ulaşabileceğiniz gibi vapur seferleriyle Anadolu’dan da rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Karaköy’e iner inmez Necatibey Caddesini takip ettiğinizde ara sokaklarda başlayan mini kafelerin olduğu sokaklar sizi karşılayacak. Birkaç arkadaş oturup kahve içilebilecek, tatlılar yenip sohbet edilebilecek mükemmel mekanlar var. Ancak cadde boyunca ilerideki mekanlara doğru ilerler iseniz, çıkışa doğru yer alan cami sebebi ile alkol satışı yapan mekan yok gibi. Buna pek anlam veremesek de durum böyle.

Vapur’dan iner inmez sağınıza doğru yürürseniz şirin mekanlar sizi karşılıyor olacak. Ancak  Karaköy’ün gelişime ihtiyaç duyduğu sokakları hala yok değil. Tünelin alt sokağında yer alan eski binaların bulunduğu sokaklar terk edilmiş bir halde yeni yüzünü bekliyor. Buralarda gerçekleşecek olan çağımıza uygun dönüşümler ile Karaköy hem Taksim’in kalabalığını kendine çekmiş olur , hem de kendine yeni bir çehre kazandırabilir. Tabi bölgedeki tarihi de yok etmeden bunu başarmak gerekir. Güzelleşen Karaköy’ün de gözbebeği olması, dilerim onu çirkinleştirmez ve kalabalık içerisinde boğulan ve boğan bir yer haline getirilmez.

Karaköy’de geçirilen bir öğleden sonra, yürüyerek Galata Kulesi’ne doğru yol almak zevkli olabilir. Akşamı hareketli geçirmeyi dilerseniz, İstiklal Caddesi’ne çok da uzak değilsiniz.

4. SAYI

HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 4. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.