Röportaj: Çağla Akalın

Hazırlayan: İlker Bozkurt

Çağla Akalın’ın günleri nasıl geçer? Neler yapar eder?  Kendinden biraz bahseder misin?

17 Haziran 1990 İstanbul doğumluyum. Daha çok gece yaşıyorum, galiba beynim gece 12’den sonra daha çok çalışıyor. Varsa o gece yazılarımı yazıyorum, Gün içinde var olan işlerimi hallediyorum. Görüşmelerim, toplantılarım varsa onları halledip kuaför, bakım vs şeklinde geçiyor günlerim. 90 doğumluyum 9 kardeşiz. İstanbul’da doğdum büyüdüm, ama aslen Adanalıyım.

 “Köpek” isimli filmini merakla bekliyorum. Filmin hikayesi nedir? 

3 ayrı hikayeden oluşuyor film. İstanbul’un keşmekeşinde geçen 3 ayrı yaşam. Kadın ve aile içi şiddet, Trans bireyin Toplum baskısı yüzünden yaşayamadığı aşkı ve aileleri yüzünden mağdur olan çocuklar. Dram yüklü ve Türkiye’deki gerçekleri toplumun yüzüne vuran muhteşem bir film. Yönetmeni ve senaristi Esen Işık. Film İstanbul’da çekildi.

Film gösterilen yerlerde nasıl tepkiler alıyor?

İlk olarak Zürih Film Festivali kapsamında Zürih’te premier yaptı. Zürih’in en büyük sinema salonunda boş yer yok, seyircilerin arasında oturdum ve filmi izlerken Türk olan da aynı tepkiyi verdi, İsviçreli olan da, Alman olan da.  5 dakika alkış aldı film bittiğinde. İnsanların yanımıza gelip dolu gözler ile bizleri tebrik etmesi gerçekten muhteşemdi.

Filmde canlandırdığın Ebru karakterinden bahseder misin?

Ebru zorunlu seks işliği yapan bir eczacı ile uzun yıllar aşk yaşamış ama toplum baskısı yüzünden ayrılmak zorunda kalan bir Trans Kadın.

Filmi Türkiye’de ne zaman izleyebileceğiz? Sinemalarda oynayabilecek mi yoksa yine bir sansürle karşılaşacak mıyız?

Pek sansürlük bir olay yok filmde, sansür uygulanacağını tahmin etmiyorum. Şubat gibi İstanbul’da vizyona girecek diye biliyorum.

Trans güzellik yarışmasında kraliçe olduktan sonra bu yarışma hayatında neler değiştirdi?

Pek bir şey değişmedi, benim yarışmadan önce de hedeflerim vardı. Aksine çok eleştirildim, ön yargılara maruz kaldım. Ama sonradan yarışma moda oldu.

Seni uzun zamandır beğenerek takip ediyorum.  İlk kez Öykü’nün çabalarıyla düzenlenen trans defilesinde kısa süre de olsa bir araya gelmiştik. Bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarını desteklediğini biliyorum. O gece de mesajını vermiştin. Şuan planladığın veya dahil olduğun sosyal sorumluluk projeleri var mı?

Şu an Ateş Family’nin düzenlediği 16 Ocak tarihindeki The Mekan’daki gecede sunuculuk yapacağım. Bir üniversite öğrencisinin kısa filmi var, onda oynayıp destek vereceğim. Görünen kadar göstermediğim projelerim de var.

Ülkede birçok ünlünün biseksüel veya eşcinsel olduğunu biliyoruz. Mutlaka senin de bizzat bildiklerin vardır. Ben, özellikle ünlü eşcinsellerin topluma ve kendilerine dürüst olup açılmalarının ülkemizde bizlere olan nefreti azaltacağına inanlardanım. Bu bahsettiğimiz ünlüler sence neden dürüst değiller? Sence neden ikiyüzlüler? Korkuları, Kaygıları nedir?

Korkuları hayranlarını, sevenlerini kaybetmek, iş yapamamak, dışlanmak, gerçekten bu konuda rahat bir ülke olsaydık hiç ummadığınız kişiler eşcinsel olduklarını açıklardı.

Homojen Dergi ile ilgili düşüncelerini sorsak?

İkinci sayısı çıktı, bir çok konuya değiniyorsunuz, takip ediyorum.

Çok yoğun bir hayatın var diye tahmin ediyorum. Bir yandan blogundan ve sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla yazmayı da seviyorsun. Magazin yazmayı ve takip etmeyi de seviyorsun. Teklif etsek, Homojen Dergi’de yazmayı düşünür müsün?

Bir projem var köşe yazısı dışında onu tam olarak toparladıktan sonra seve seve tabi ki.

Son sorum, Duyuyorum peşinde koşan çok erkek var, peki aşk var mı, aşk?

Aşk var ama gizli yaşamak zorundayım.

Bu harika röportaj için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim, sevgiler Ayı Sözlük ailesi.

 

3. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!