Röportaj: Ozan Bilen

Röportaj: İlker Bozkurt

Seni henüz 5 yaşındayken “Uçurtmayı vurmasınlar” filminde Barış karakteriyle tanıdık. Henüz 5 yaşında iken bir filmde oynamak seni nasıl etkiledi? Özellikle böylesine beğeni kazanan bir filmin bir çocuk üzerindeki etkilerini merak ediyorum. Filmin çekimi ve devamındaki süreçte olumlu veya olumsuz olarak neler yaşadın?

Uçurtmayı Vurmasınlar kendimi bildim bileli var. Benim için sonradan hayatıma giren bir durum değil. Okulda, sosyal hayatta hiç insanlara kendimi kabul ettirmeye, kanıtlamaya çalışmadım, çünkü gerek olmadı. Bu büyük bir rahatlık. Bana bu rahatlığı ve tatmini sağladı. Özellikle bizim neslin hayatı bir yarış şeklinde geçiyor. İnsanlar kendilerini başkalarıyla kıyaslayarak mutlu ya da mutsuz oluyorlar. Dolayısıyla filmi beni gelişme çağımda bu yarıştan kurtardığı için güzel bir şans olarak görüyorum.

Filmde en derin yaşadığın ve unutamadığın sahne(ler) hangileriydi?

Barışın ilk kez dışarıya çıktığı sahneler çok etkileyicidir. Çekimleri soruyorsanız pek hatırlamıyorum. 26 yıl önceydi ve 4 yaşındaydım.

Oynadığın ilk filmde henüz çocuk yaşta iken yaşadığın zirve sonrası bu filmin senin oyunculuk hayatına olumsuz etki yarattığını düşünüyor musun?

Zaten bu film olmasaydı oyuncu olmazdım. Ailem beni oyuncu yapmaya çalışmadı, tesadüfen oldu. Sanatın bir meslek olduğunu düşünmüyorum. Meslek insanda beklenti yaratır. Meslek olarak yapılırsa sonuç sanat eseri değil ürün ya da mal olur. Ben olaya böyle bakıyorum ve böyle ilerlemeye çalışıyorum.

Bu denli beğenilen bir film sonrası Türkiye’de hapishane konulu ikinci bir drama filmi yapılmadı. Bunun sebebi sence ne olabilir?

Mekan  ya da karakterler yardımcı unsurlardır. Filmin gücü temasında ve anlatımdaki  samimiyetindedir. Çoğunluğa yapılan ana akım ticari filmler, toplumun algı düzeyine göre yapılır yüzeysel ve kolay anlaşılır olmalıdır. Ömürleri kısa sürer, kalıcı olamazlar..  Seyirciyi aptal yerine koymamak, samimiyetten taviz vermemek lazım.

Tunç Başaran veya filmdeki diğer ana karakterler ile yıllar sonra tekrar bir film projesi düşünülse yer almak ister miydin?

Bir filmin kalitesi önemlidir, ben de rol seçerken buna dikkat ediyorum. Başlamadan önce eldeki verilerle sonucu tahmin etmeye çalışarak karar veriyorum. Tabii ki bu isimler olumlu referanstır.

Filmin başrol oyuncularıyla ve yönetmeniyle halen görüşüyor musun?

Zaman zaman karşılaşıyoruz, sohbet ediyoruz.

Filmin bu denli beğenilme sebebi sence ne olabilir? Oyuncular mı? Yönetmen mi? Konu mu?

İyi film pek çok departmanın ortak bir hedefte uyumlu ve ahenkli çalışmasını gerektirir. Aslında herşeyi belirleyen filmin yapılma amacıdır. Bu amaç filmin DNA’sıdır ve  her karede hissedilir. Endüstriyel sinemada amaç para kazanmak, bağımsız sinemada ise sanatçının derdini, hikayesini ifade etmesidir denebilir kabaca. Günümüzde bu makas iyice açıldı. Önceden ortada bir yerde durabilen filmler vardı. Uçurtmayı Vurmasınlar da buna bir örnektir. Bu filmin başarısı güçlü teması ve samimi ifadesindedir.

Kendi çocuğunun bir film projesinde yer almasını ister misin? Bu fikre sıcak bakar mısın?

İyi bir filmse neden olmasın, güzel bir hatırası olur.

Günümüzdeki dizi ve sinema sektöründeki çocuk oyuncular hakkındaki ve sektör hakkındaki düşüncelerin nelerdir? Çocukların dram veya şiddet içeren senaryolarda yer almasını nasıl yorumluyorsun?

Çocuklar bunun oyun olduğunu biliyor ve gayet tadını çıkartıyor. Önemli olan kendi kararlarını veremeyecek yaşta olan çocukların kullanılmaması. Aileler bu konuda dikkatli olmalı. Fakat çocuğunu oyuncu yapmaya çalışan ailelerin bilinç düzeyi gördüğüm kadarıyla genelde düşük.

Uçurtma senin için neyi ifade ediyor?

Filmi çağrıştırıyor tabii. Onun dışında harika bir oyuncak ve güçlü bir simge.

Son olarak Ozan Bilen’in hayatı nasıl ilerliyor? Ozan Bilen’in gündeminde neler var?  Bundan sonraki dönemde seni yeni projelerde görecek miyiz?

Hayat üzerine düşünmekle geçiyor hayatım. Güncel mesele ve kişilerden çok kalıcı gerçek anlamlarla iştigal etmeye çalışıyorum. Bir sinema atölyem ve öğrencilerim var. Hali hazırda okuduğum senaryolar var. Önümüzdeki günlerde yeni bir filme başlayabilirim.

4. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!İndirmek İçin Tıklayın!