Tarih boyunca askerlik ve eşcinsellik


Tarih boyunca pek çok kültürde eşcinselliğin ordularda olağan karşılandığı, hatta teşvik edildiği görüldü. Bunun en bilinen örneği Antik Yunan ve Roma imparatorluğu olabilir. Eşcinsellik askerler arasında moral, cesaret ve birlikteliği artıracağı düşünülerek teşvik ediliyordu. SacredBand of Thebes (Thebes’in Kutsal Çetesi) İsa’dan önce IV. Yüzyılda 150 çift erkek aşıklardan oluşan ve savaştaki yetenekleri ve etkileri ile meşhur bir askeri birlikti. Eşcinsellik Japonya’da Samuraylar arasında da oldukça yaygındı. Yine de zamanla pek çok kültürde eşcinsellik askeri ve sivil yasalarda suç haline geldi.

Hazırlayan: nehiryeli

Günümüzde ise 26 ülke gay ve lezbiyenleri yasal güvence ile orduya kabul ederken, 10’u aşkın ülke ise bunu görünürde yasaklamıyor. LGBT bireyler artık Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avusturalya, Brezilya, Şili, Güney Afrika, Güney Kore ve İsrail gibi gün geçtikçe sayısı artan pek çok gelişmiş ülkede cinsel eğilimini gizlemek zorunda kalmadan askerlik hizmeti verebiliyor. Lezbiyen ve Gay askerlere karşı kabullenme politikasına rağmen LGBT bireylere karşı ayrımcı politikalar yüzde yüz engellenemiyor çoğu zaman. LGBT bireylerin askerlik yapmasına izin verilen ülkelerde bile henüz yapılacak çok iş var. Mesela açık bir şekilde lezbiyen ve gaylere askerlik için izin veren tek orta doğu ülkesi olan İsrail, ordusunda her ne kadar LGBT bireyler açık bir şekilde askerliğini yapabiliyor olsa da sosyal anlamda LGBT politikaları geliştirmekte zorlanan bir ülke.
Şimdiye kadar pek çok ülke eşcinsel ordu mensuplarını kabullendi fakat yakın zamanda, 2010 yılında “Don’t Ask, Don’t Tell” politikasından vazgeçen Amerika Birleşik Devletleri konuyu dünya gündemine taşımış oldu. Daha öncesinde eşcinsel olduğu anlaşılan bireyler ordudan atılıyor, şiddete uğruyordu. Hatta bu şekilde hayatını kaybeden askerler de olmuştu.

EŞCİNSELLİĞE ORDULARINDA İZİN VERMEYEN ÜLKELER

Türkiye dahil gelişmemiş pek çok ülkede ise LGBT bireyler için askerlik hala bir kabus olmaya devam ediyor. 20 yaşını tamamlayan erkekler için askerliğin zorunlu olduğu Türkiye’de askerlikten muaf olmak için askerliği yapamayacak kadar hasta, engelli veya eşcinsel olmanız gerekiyor. Eşcinselliğin ispatı ise tamamen aşağılayıcı bir süreç. Öncelikle size çocukken ne tarz oyuncaklarla oynadığınız, futbolu sevip sevmediğiniz, kadın kıyafetleri giyip giymediğiniz vb. sorular soruyorlar. Fakat bu soruların cevapları nasıl olursa olsun TSK’nın tatmin olması için yeterli değil. Ardından sizden yüzünüzün net bir şekilde göründüğü cinsel ilişki sırasında çekilmiş bir fotoğraf istenebiliyor ki ilişkide sizin mutlaka pasif rolde olmanız gerekiyor ve böylece pembe tezkere alarak askerlikten kurtuluyor ve psikoseksüel bozukluk şeklinde kayıtlara geçiyorsunuz. Özel fotoğraflarınız ise size iade edilmiyor, TSK’nın arşivinde kalıyor.

PEMBE TEZKERE İLE HAYAT

Kimileri eşcinsel erkeklerin aslında bu bakımdan şanslı olduğu görüşünü savunabilir. En azından askerlikten kurtulmak için zorlu da olsa bir yolları var. Fakat pembe tezkere alarak askerlikten kurtulmuş açık bir eşcinsel için hayatının geri kalanı kolay olmaktan çok uzak. Özel sektörde çalışmak isteyen eşcinseller için, İş başvurularında askerlikle ilişiği olmadığını ya da tecilli olduğunu gösteren belgeler olmadan iş bulmak neredeyse imkansız. Pembe tezkereyi başvuru belgeleri arasına koymanız ise reddedilmeniz anlamına geliyor. Kamuda da durum çok farklı değil. Memuriyetten men sebebi olan “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” maddesi birçok defa eşcinsellere karşı da kullanılmış. Kişinin sadece eşcinsel olmasının öğrenilmesi yüz kızartıcı suç olarak tanımlanarak birçok devlet memurunun işine son verilmiştir.

NE YAPMALI

Eşcinsellere yönelik bu Askeri ve Sivil tüm kanunlarda LGBT bireylere yönelik her türlü ayrımcılığa karşı tüm yasalar düzenlenmeli. Her alanda ayrımcılık içeren tüm davranış ve uygulamalar net bir şekilde yasaklanmalı. LGBT bireyler de kendi istekleri doğrultusunda askere alınmalılar. Daha da önemlisi askerlik zorunlu olmaktan kaldırılmalı ve sadece LGBT bireylere değil tüm vatandaşlara Vicdani Ret hakkı tanınmalıdır.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. 5. SAYI – HOMOJEN

Comments are closed.