Unutmamamız Gereken 7 Büyük Drag King

Drag King’ler çoğunlukla erkeksi giyinen ve bireyin ya da grup rutininin bir parçası olarak erkek cinsiyet stereotiplerini kişileştiren kadın performans sanatçılarıdır.

Lezbiyen, biseksüel, transseksüel, heteroseksüel veya LGBTİ+ topluluğunun herhangi bir parçası olabilirler. Tipik bir Drag gösterisi, önceden kaydedilmiş parçalara canlı ya da dudak senkronizasyonu yaparak dans, oyunculuk, stand-up komedi ve şarkı söyleme içerebilir. Drag King’ler genellikle abartılı erkek karakterleri, inşaat işçileri, rapçiler gibi marjinalleşmiş erkeklikleri tasvir ederler veya Elvis Presley, Michael Jackson ve Tim McGraw gibi erkekleri taklit ederler.

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında, birkaç Drag King, İngiliz müzik yıldızları haline geldi ve İngiliz salonlarında pandomim, erkek rollerinde performans gösteren kadın geleneğini korudu. 1990’ların ortasından başlayarak, Drag King’ler, şöhret oldu ve dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar.

Şimdi, 7 önemli Drag King’i inceleyelim:

  1. Vesta Tilley

Vesta Tilley, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında İngiltere’nin en popüler erkek taklitçisi haline gelen öncü isimlerdendir. Gerçek adı Matilda Alice Victoria Powers olan Tilley, sonrasında New York ve Chicago gibi büyük şehirlerde sahne alarak, 1894 yılında ABD’de yaşamaya başlamıştır. I. Dünya Savaşı sırasında Tilley, orduya katılmak üzere insanları işe almak için çalıştı, vatansever şarkı yazan kocası Walter de Frece ile bir araya geldi. Bu çaba her ikisini de şöhrete kavuşturdu.

  1. Murray Hill

Murray Hill, “gösteri işindeki en çalışkan orta yaşlı adam”, olarak da bilinmektedir. New York’ta sahne alan Hill, çok sayıda övgü aldı. 2005 yılında The New York Times tarafından “Downtown’s New ‘It’ Boy” olarak adlandırılmış ve Time Out ve New York Magazine’de “New York’un En İyisi” listelerinde yer almıştır. Hill, Dita Von Teese’nin burlesque gösterileri için seçkin ev sahibi olarak çalışmakta, çeşitli etkinlikler için ülke çapında seyahat etmekte ve gerçekleştirmekte ve Dan Savage’ın “It Gets Better” kitabında bir makalesi bulunmaktadır.

  1. Diane Torr

Performans sanatçısı Diane Torr, İskoçya’da doğdu ve 1976’da New York’a taşındı. Şehrin hareketli sanat sahnelerinde yoğun bir şekilde yer aldı. Torr, 35 orijinal performans eser, video ve enstalasyon yarattı ancak en çok Drag King performanslarının uluslararası olarak tanınan öncüsü olarak bilinir. Dünyaca ünlü “Day for a Day” atölyelerini öğretiyor ve “Venus Boyz” belgeselinde yer aldı. Torr ayrıca ” Sex, Drag and Male Roles; Cinsiyetin Performans Olarak İncelenmesi” adlı kitabını da yazdı.

  1. Spikey Van Dykey

Spikey Van Dykey, 10 yıl boyunca ülkenin önde gelen erkek illüzyonistleri ve Drag King’lerinden biri olarak sahne alıyor. Asıl adı Jamie olan Dykey, “Ben O” adlı belgeselde yer alıyor ve hayırsever etkinliklerde çalışıyor.

  1. Gladys Bentley

Gladys Bentley, Ebony dergisinin bir makalesinde şöyle demişti: “Farklı bir şekilde doğmuşum. En azından, ben her zaman böyle düşündüm. Kendimi bildim bileli bir erkeğin bana dokunmasını asla istemedim… Kısa süre sonra erkek giysilerinde kendimi daha rahat hissetmeye başladım.” Genellikle bir takım elbise ve şapka takan Bentley, 1920 ve ’40’lı yıllarda popüler bir şovcu oldu ve güçlü sesiyle tanındı.

  1. Ella Shields

Vesta Tilley ile aynı zamanda, Baltimore’da doğan Ella Shields, İngiltere’nin müzik salonu sahnesinde o dönemlerde erkek asker kıyafetleriyle sıkça yer alan önemli bir Drag King oldu. Bu sahnelerin en önemlisi, Julie Andrews’ın daha sonra tekrar doğacağı “Burlington Bertie From Bow” idi.

  1. Hetty King

Vesta Tilley ve Ella Shields’la birlikte Hetty King, İngiliz müzik salonu sahnesinde bir başka başarılı Drag King idi. Bir komedyen kızı olan King, giyinmeye ve 1905’te bir çocuk olarak performans sanatını icra etmeye başladı ve bu dönemlerde “Erkek Taklitçilerinin Kralı” ya da “kralların kraliçesi” olarak selamlandı.

Hazırlayan: Pelin Güloğlu

Kaynak: huffingtonpost.com & wikizero.com

11. SAYI

HOMOJENOku

İndir