Tunca’nın Müzik Kutusu: Türk Müziğinde 2016 Yılının En’leri

2016 yılı sona ererken, hazır herkes kendi “2016 En İyi Albümleri” listesini paylaşıyor, ben de bu senenin almaya değer albümlerini sıraladım…

Hazırlayan: tunatuan

 

1- Ayşegül Aldinç –  Sek’iz: Aradaki tekliler sayılmazsa, 16 senelik aranın ardından, o yılları silip atan bir albümle 2016 yılını karşılayan Ayşegül Aldinç 2016 yılında açık ara favori albümüm oldu. Favorilerim: Unutamadım, Seni Sevmek Var Ya, Bir Tek Gördüğüm.

2- Işıl Yücesoy – Zamansız: Bir geri dönüş albümü ancak bu kadar şık, bu kadar gürül gürül, bu kadar içe dokunan şarkılarla dolu bir albüm olabilir.
Favorilerim: Yeşim Salkımla düeti Meğer, Büyümedim, Yonca Lodi hiti Milat ve Ağlamak Güzeldir.

3- Gülay – Gri Şarkılar:  Bu sayıda yazısını da yazdığım üzere, Gülay’ın Gri Şarkılar albümü bu sene en çok dinlediğim albümlerden oldu.
Favorilerim: Beni Verme Ellere, Mucize, Yanımda Kal.

4- Kalben – Kalben: Bu senenin en sansasyonel çıkışı olan ve sahnede ilk izlediğimden beri albümü olsa alırım ki dediğim Kalben’in albümü bu sene ilk 5’imde oldu.
Favorilerim: Saçlar, Doya Doya, Seninle, Haydi Söyle.

5- Sertab Erener – Kırık Kalpler Albümü: Sertab’dan yıllar sonra Sertab Gibi çizgisinde bir albüm geldi ve listemin de ilk 10’una kolaycacık girdi.

6- Pinhani – Kediköy: Pinhani ilk albümünden bu yana kendi çizgisini oluşturmuş ve bu yoldan çıkmayan albümler yapıyor, son albümleri de bu çizgide.
Favorilerim: Nehirler Durmaz, Beni Sen İnandır, Sen Olmayınca.

7- Sıla – Mürekkep: Sıla bu seneyi konsept albümlerin yanı sıra kendi albümüyle de çok verimli geçirdi. Yer yer çok fazla Osmanlıca kelimeye başvursa ve bazen yorumuyla yorsa da 2016’nın en iyi albümlerinden biri oldu ve hak ettiği ilgiyi de gördü.
Favorilerim: Engerek, Can Dostum, Yan Benimle.

8- Gökhan Türkmen – Sessiz: Yeni neslin hem vokal hem şarkılar hem de üreticilik açısından en özgün şarkıcılarından Gökhan Türkmen yeni çıkmasına rağmen dikkatimi çeken albümüyle ilk 10’umda.
Favorim: Öyle Güzel Ki.

9- Hande Yener – Hepsi Hit: Hande’nin elektronik müzik sonrası dönüş yaptığı pop suları çok benim tarzım olmamakla birlikte, bu albüme de kayıtsız kalmak olmazdı.
Favorilerim: Deli Bile, Mor.

10- Gökçe Kılınçer – Kalbimde İzi Var: Yeni nesilde dikkatimi çeken isimlerin başında geliyor Gökçe Kılınçer. Hem retro hem modern, hem sesi güzel hem şarkıları güzel, hem özgün, bu senenin en iyilerinden ve en dikkat çekici albümlerinden biri.
Favorilerim: Yalan, Aşk Beni Bulunca

 

ÖZEL VE ÖNEMLİ: NAŞİDE GÖKTÜRK – ÇOCUKLUĞUMU UÇURUYORUM: Bu sene kaybettiğimiz Naşide Göktürk’ün bizlere son bir armağan olarak kaydedip emanet ettiği albümü hiçbir listeye alamayacağım kadar kıymetli bir albüm.

Bu albümler de 2016’nın ilk 10 listeme girmeyen ama parlayan yıldızlarından:

Ayla Çelik – Ben: Bu senenin “Samanyolu”su nedir derseniz, akla gelecek ilk şarkı artık klasik haline gelmiş olan “Bağdat” desek yeridir. Favorim: Bağdat.

 

Murat Boz – Janti

İrem Derici – Dantel

Kubat – Al Ömrümü

Redd – Mükemmel Boşluk

Buray – Sahiden

Beste Kırmacı – Bu Köy Adam

 

2016’nın Kötüleri, Hiç Yokmuş Gibi Davranalım ya da Etkisi Geçene Kadar Sığınaklara Geçelim Dediklerim:

 

1- Zerrin Özer – Git: Zerrin’in onu terk eden sevgilisinin ardından belalar okuyan şarkısı, nerede o “Ayrılsak da mutluluk dilerim sana” diyen naif Zerrin dedirtti.

 

2- Tarkan – Cuppa: Tarkan’ın tüm kariyerinde çıktığı gibi çöpe giden tek şarkısı bu oldu galiba. Sezen Aksu ismine ve durun azıcık bekleyin, bakın bu yaz bu şarkı plajları inletecek diyen müzik yazarlarına rağmen bu şarkıdan hiçbir şey olmadı ve iyi de oldu.

 

3- Emel – Best Of: Albümün sanırım tek güzel yanı kırmızı kapağıydı ki o da zaten Enya Best Of’undan alınmaydı. Ne düzenlemeler, ne yorumlar, ne yeni versiyonlar tatmin etti. O kadar da heyecanlanmıştım.

 

4- Kenan Doğulu – İhtimaller: Bu senenin beni en mutsuz eden albümlerinden oldu. O güzelim şarkıların caz versiyonları beni çok mutsuz etti.

 

5- Sibel Can – Arabesque: Adıyla Işın Karaca’nın birkaç sene önce çıkardığı albümünü akla getiren, repertuvarında Zara’nın gene bu sene çıkan albümündeki 7 şarkıyı söylemesiyle özgünlükten uzak, şarkı sözlerindeki acılardan, yokluklardan, dertlerden geçen kadın imajıyla inandırıcılıktan uzak albümü.

 

Projeler:
Bu sene bir sürü proje albüm yapıldı, kimi 90’ları yâd etti, kimi üstatların saygı albümlerinde arzu endam etti, kimi düetlerle ben de varım dedi. Onların bence en iyi ilk 5’i bu sene şöyleydi:

1- Tarkan – Ahde Vefa: Tarkan, Cuppa’yla yaşadığı ve yaşattığı hayal kırıklığını enfes bir sanat müziği albümüyle silmesini bildi.

2- Erol Evgin – Altın Düetler: Üstat Erol Evgin, bu seneyi yeni neslin en sevilen sanatçılarıyla birlikte Erol Evgin klasiklerini düet olarak yorumladığı bir albümle karşıladı.

3- Harun Kolçak – Çeyrek Asır: Harun Kolçak da sanattaki 25. yılını sevdiği sanatçı dostlarıyla şarkılarını düet olarak seslendirdiği bir albümle karşıladı.

4- Zülfü Livaneli – Bir Kuşaktan Bir Kuşağa “50. Yıl Saygı Albümü”: Bu senenin en büyük projelerinden olan bu albüm 3 cd ile bütün Zülfü Livaneli diskografisini yeni seslerle bizlere sunuyor.

5- Aykut Gürel Presents Bergüzar Korel: Bergüzar Korel’in Aykut Gürel yapımcılığında Sezen Aksu şarkılarına getirdiği yeni soluk gerçekten çok güzel olmuş. Su gibi olmuş yorumu.

6- Nilüfer – Yeniden Yeni Yine: Nilüfer 2 yıl aradan sonra 45. sanat yılını eski şarkıları yeniden yorumladığı bir albümle geri döndü ve listeye son anda yetişti.

7- Zeki Müren – “İşte Benim Zeki Müren”: Sanat Güneşimiz Zeki Müren anısına yeni nesil şarkıcıların Zeki Müren şarkılarına yeni bir soluk getirdiği saygı albümü bu sene dikkatimi çeken konsept albümlerden oldu.

8- Ümit Besen – Başka: Ümit Besen’in, Teoman, Mirkelam, Emre Aydın gibi müzisyenlerin şarkılarını yorumladığı ve eski şarkılarını yeni nesil şarkıcılarla düet yaptığı eli yüzü düzgün ve şahane bir deneme.

9- Aysun Kocatepe – Aşka 22 Durak: Aysun Kocatepe 2016 yılını bir proje albümle karşıladı. Cemil Demirbakan, Kubat ve Murat Dalkılıç’ın da konuk olduğu bir düeti de içeren albümü dinlerken, şarkı geçişleri, potpurileri, konuklarının performansları ile adeta Ali Kocatepe ile sahne aldığı mekânlarda yaptığı programları albüme dönüştürmüş gibi hissediyorsunuz.

10- Muazzez Ersoy – 90’dan: Nostalji Kraliçesi Muazzez Ersoy 2016’yı bir proje albümüyle kapatıyor. Bu defa pop sularında şansını denemek isteyen Ersoy, 90’ların en beğenilen şarkılarını yeni düzenlemeleriyle sunuyor.

 

ÖZEL TAKDİR: Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları projesi: Yılın projesi bence. Şimdiye kadar yedi şarkı kaydettiler, daha albüme dönüşmediği için listeye almadım ama bu proje albüme döner dönmez listemde ilk sıraya oturacak. Yazar ve müzisyen Tuna Kiremitçi’nin Pamela, Özge Fışkın, Öykü Gürman, Gonca Vuslateri, Gülçin Ergül, Jehan Barbur ve en son Yıldız Tilbe ile kaydettiği parçalar akustik için ölen ruhuma şifa oldu. 10 numara 5 yıldız… Alkışlar Tuna Kiremitçi’ye ve bu projenin fikir babası kimse ona… Şarkıların her birinin güzelliği bir yana, aralarındaki uyum, düzenlemeler her şey dört dörtlük…

 

Tekliler – EP’ler:

1- Model – Mey; Fatma Turgut – İlkbaharda Kıyamet: Model’e zaten hayranken bayılma aşamasına getiren şarkısı… Sözler, müzikler, Fatma’nın vokali… Bu sene en çok dinlediğim şarkı Mey’in tamamlayıcısı İlkbahar Kıyamet’le tamamlanıyor yıl…

2- Simge – Yankı – Kamera: Bu senenin en iyi çıkışı Simge’ye ait. 2015’te Mış Mış’la yaptığı çıkışı 2016’da Yankı ve Kamera teklileriyle devam ettirdi Simge. Ama Yankı özellikle Simge’ye yıllardır tırmaladığı o şöhreti getirdi.

3- Soner Arıca – Bir Yanım Gitti – Aşkın Saniyesi: Soner Arıca, 2015 yılındaki Yap Boz ve Saklı teklileriyle gösterdiği baş döndürücü değişimini bu sene de iki tekliyle taçlandırdı ve yeni albümü için heyecan kat sayısını arttırdı.

4- Aslı Demirer – Dünyanın En Aşk Yeri: Geçen sene Gökhan Türkmen ile düet yaptığı Korkak düetini yayınlayarak bana “oha süper şarkı” dedirten Aslı Demirer bu sene bir EP ile bu seneye ucundan yetişti. İyi de yaptı.

5- Aşkın Nur Yengi – Aşk’tan Olsa Gerek: Her ne kadar tam bir albüm değil, albümcük olsa da, Aşkın da 6 sene sonra senenin ucundan yetişerek listeme girdi.
Favorilerim: Çağırma Lütfen, Elin Oğlu.

6- Cüneyt Tek – Gel Gel (Yaşar düet): Cüneyt Tek 2016 yılında yayınladığı bu teklide arkasına Yaşar gücünü almış, şarkı zamanla dile yerleşiyor ve benim de listeme.

7- Ebru Cündübeyoğlu – Kalbimin Efendisi (Yaşar düet): Televizyon dünyasının ve sahnelerin sevilen isimlerinden olan Ebru Cündübeyoğlu, birkaç sene önce başladığı müzik yolculuğuna bu sene çıkardığı teklisiyle devam ediyor ve Yaşar’ın da desteğini alarak, kıpır kıpır yaz akşamlarını hatırlatıyor.

8- Yonca Evcimik – Aha:  Yonca Evcimik’in son yıllarda çıkardığı en harikulade ve güme giden albümü 15’ten sonra çıkardığı Sezen Aksu destekli teklisi, pek keyifli bir şarkı.

9- Aysel Yakupoğlu – Gün Gelir: Bir dizi ile hayatıma girip, kalbime çakılıp kalan ve hayatımın şarkılarından olan şarkı.

10- Burcu Güneş – Birliğe Ulaş: Mevlana’nın dizeleri bilhassa bu zamanlarda daha önem kazanıyor. Bu şarkı da bu zamanlarda çok daha anlamlı. Burcu Güneş’in vokali ise kusursuz.

 

Son söz:

Bu yıl albüm çıkarıp burada yer almayan, listedekilerden daha popüler isimlerin, Demet Akalın, Serdar Ortaç, Buray, Yalın, Murat Dalkılıç, Aleyna Tilki, Ece Seçkin gibi isimleri bu listede bulamadınız değil mi? Bunun nedeni bu listenin öznel bir liste olması, almaya/dinlemeye değer bulduğum, kimsenin çok fazla listelerine almadığı isimlerden oluşması. Onların albümlerine hâkim değilim daha doğrusu dinlemeye sıra gelmedi bir türlü ama zaten onların albümleri herkesin 2016 listesinde başı çekiyor. Benim listemde olmayıversinler. O yüzden bu neden yok, şu neden yok demek yerine siz de kendi listenizi yapabilirsiniz.

Bu sene genel olarak proje albümlerin, eski şarkıların yeniden söylendiği konsept albümlerin veya saygı albümlerinin yılıydı. Ama epey verimli bir yıl oldu müzik adına. Yenilerden eskilerden bir dolu kişi albüm çıkardı. Beğeninize bir sürü albüm sunuldu. Kimini sevdiniz, kimini sevmediniz belki ama siz siz olun, hayatınızdan müziği eksik etmeyin, çünkü ferah, aydınlık, yaşanası bir ülke olmanın yolu, ruh sağlığı bozuk olmayan bireylerin olmasından geçiyor ve ruhumuzun da tek ilacı müzik, şarkılar ve sanat. O yüzden siz siz olun müziksiz kalmayın, müziğin sesini kısmayın…

 

 

7. SAYI

HOMOJENOku

İndir