Tunca’nın Müzik Kutusu: Türk Müziğinde 2017 Yılının En’leri

2017 yılı gerek kişisel gerekse müzikal açıdan 10 numara 5 yıldızlı yıllardan biri oldu. Bu sene müzik dünyasına yeni katılan iyi isimler kadar, uzun süredir beklenen ya da uzun süreden sonra çıkan birçok albümün de gönlümüzü/kulaklarımızı mutlu ettiği bir yıl oldu. Sene bitmeye yaklaşırken, ben de gelenek olduğu üzere benim için yılın EN’leri listemi yaptım. Bu albümler sadece müzikalite açısından değil, arşivlik olmaları açısından da bu sene en çok dinlediğim albümler oldu. Belirtmeliyim ki bu liste tamamen öznel beğenilerim çerçevesinde yapıldı. O yüzden her sevdiğiniz ya da listelere göre çok satan sanatçının albümünü bu listede göremeyebilirsiniz.

Hazırlayan: Tunca Tutkun

 1-) YAŞAR – ŞEHİR YALNIZLIĞI

4 senelik albüm arasını bu yıl Şehir Yalnızlığı adlı albümüyle sonlandıran Yaşar, tabiri caizse kendini nadasa bıraktığı bu dört yıllık aradan sonra hepimize Naralar attırarak geri döndü. Albümün farkı bu albümde ilk kez yüzde doksanı başka bir besteci/şarkı yazarının kaleminden çıkma şarkılar olması ve klasik Yaşar/Alper Arundar şarkılarının birer şarkıyla temsil edilmesi oldu. Yaşar’a yeni bir dinamizm gelmiş bu albümle.

Albüm Favorileri: Markiz, Aşk Bozumu, Seni Sevmeyi Sevmiyorum
Çıkış Tarihi: 9 Mayıs
Yapımcı: Seyhan Müzik2-) SEZEN AKSU – BİRAZ POP BİRAZ SEZEN

Sezen de 2017’yi, aralarda çıkardığı dijital Single’ları saymazsak, 6 senedir çok beklenen albümüyle taçlandırdı. Biraz Pop Biraz Sezen aslında genel olarak bütün albümlerinden izler taşıyor, hareketli pop şarkılardan, Deniz Yıldızı zamanlarının modern fado örneklerine geniş bir skalada şarkıların yer aldığı albüm 16 şarkıyla 6 seneyi dolu dolu telafi ediyor. Albümün gene bu sene içinde bir de Remix albümü çıktı.

Albüm Favorileri: İhanetten Geri Kalan, Canımsın Sen, Manifesto, Ben Kedim Yatağım
Çıkış Tarihi: 18 Ocak
Yapımcı: DMC3-) FATİH ERDEMCİ – KAPILAR

Tam listemi hazırlamışım, artık kapatıp yazısını yazacağım ki, Fatih Erdemci 18 yıl sonra çıkardığı Kapılar albümüyle listeye bodoslama daldı. Sağlam soundlar, her biri bir hikâye anlatan dolu dolu sözler, 18 yıl demlenmiş Fatih vokali ile bu senenin en iyilerinden, iyi ki yetiştin Fatih bu seneye, 2017’ye şahane bir kapanış oldu.

Albüm Favorileri: Kapılar, Sırlarım Var, Olsun Varsın
Çıkış Tarihi: 10 Ekim
Yapımcı: Ada Müzik4-) VEGA – DELİNİN YILDIZI

2017’yi müzikal olarak güzel yapan bir diğer albüm Vega cephesinden geldi. 12 yıl sonra gümbür gümbür bir albümle kulaklarımıza ve arşivlerimize bayram ettiren Vega, her biri birbirinden güzel, Vega’ca kent, aşk ve ayrılık şarkılarıyla 2017’yi selamladı. 12 yıl çok güzel pişmiş, demlenmiş şarkılar bunlar. Ancak öyle bir geldiler ki, 12 yılın özlemini silip attılar…

Albüm Favorileri: Delinin Yıldızı, Sevgilim, Komşu Işıklar
Çıkış Tarihi: 22 Eylül 2017
Yapımcı: GRGDN Müzik5-) GÖZDE ÖNEY – İKİ GÖLGE

2017 yılı müzikte alternatif isimlerin de artık görünür olmaya başladığı güzel bir dönemin devamına sahne oldu. SOFAR gibi müzik platformlarında kitlelerle buluşturmayı tercih eden şahane müzisyenlerin sonuncusu Gözde Öney bu yıl içinde albümünü çıkardı. Koray Candemir’in bir şarkıda destek verdiği albümde Gözde’nin tertemiz vokali de bir kentli kadının hikâyesini anlatırken çok etkili.

Albüm Favorileri: Çok Şey, Son Nefes, Düşüş, Kavga
Çıkış Tarihi: 5 Mayıs
Yapımcı: Doğaç Müzik6-) TARKAN – 10

7 yıllık aranın ardından gelişi heyecanla beklenen bir albüm de Tarkan’ın albümü oldu. Bu 7 yılda konuk olduğu 183854939394 saygı albümü/konsept albümden sonra nihayet beklenen albüm büyük gümbürtülerle raflara girdi ve beklendiği gibi çılgın bir satışa ve beğenilere mazhar oldu. Tarkan’ın Ozan Çolakoğlu, Günay Çoban, Gülşah Tütüncü gibi usta isimlere emanet ettiği albümde bir de Aysel Gürel şarkısı yer alıyor.

Albüm Favorileri: Çok Ağladım, Beni Çok Sev, Çay Simit, Sevdam Tek Nefes
Çıkış Tarihi: 15 Haziran
Yapımcı: DMC7-) M.F.Ö. – KENDİ KENDİNE

M.F.Ö. ağabeylerimiz de 6 yıl sonra tamamen akustik bir albüm çıkarak 2017 yılını minnetle anacağımız bir yıl yaptı. Şarkıların tamamı Fuat Güner’in evinde kaydedilmiş ve bir yerde Fuat Güner’in dediği üzere “ilk kez kavgasız gürültüsüz kaydetmişler” albümü. Sakin, duru, cıstaksız, organik, filtresiz, efektsiz albüm bittiğinde insanın aklında iş dönüşü güzel bir yorgunluk çayı içilmiş hissi kalıyor.

Albüm Favorileri: Aşkın İçinden, Emin Misin, Yıllar Sonra
Çıkış Tarihi: 15 Haziran
Yapımcı: DMC8 -) DENİZ TEKİN – KOZAKULUÇKA

Bu sene alternatif müzik platformlarından çıkan en iyi isimlerden biri Deniz Tekin oldu ve albümü Kozakuluçka’yı bu yıl içinde yayınladı. Duru sesi, her biri kendine ait söz-müzik uyumlu şarkıları ve akustik kaydıyla geceleri dinlemesi çok iyi oluyor.

Albüm Favorileri: Bende Bir Problem Var, İstiklal Mahkemeleri, Böyle
Çıkış Tarihi: 7 Nisan
Yapımcı: Avrupa Müzik9-) KALBEN – SONSUZA KADAR

SOFAR müzik platformundan çıkarak listeme giren üçüncü isim ikinci albümüyle Kalben oldu. Geçen sene ilk albümünü yayınlayarak kalbime, kulaklarıma, arşivime ve listeme giren Kalben, arayı çok uzatmadan bu sene ikinci albümünü yayınlayarak yerini sağlamlaştırdı.

Albüm Favorileri: Ben Sana Her Zaman Aşıktım, Sonsuza Kadar, Yara
Çıkış Tarihi: 3 Kasım
Yapımcı: Garaj Müzik10-) ERKAN GÜLERYÜZ – ORGANİK

90’lardan bu yana istikrarlı olarak albüm çıkaran ve kendi kitlesini oluşturan Erkan Güleryüz, bu seneye damgasını vuran akustik albümler furyasına Organik adını verdiği güzel albümüyle bir katkı yaptı. Tüm enstrümanları canlı çalınan, yormadan dinlenen bir albüm olmuş.

Albüm Favorileri: Şira Yıldızı, Kendimce, Aramızda Kalsın, Hoş geldin
Çıkış Tarihi: 3 Nisan
Yapımcı: SN MüzikBU ALBÜMLERE DİKKAT:

SUAT SUNA – SENİ BULDUM: Özlenen Suat Suna soundu ve şarkıları bu sene 2017’yi güzel anma sebeplerinden oldu. Seyhan Müzik etiketiyle 9 Haziran’da çıkan albüm uzun bir aradan sonra sıcacık Suat Suna şarkılarını kulaklarımıza getiriyor.

SEVTAP ÜNAL – BU KAVGA ÇOK HÜZÜNLÜ: Sevtap Ünal sessiz ve derinden giden sağlam isimlerden. Aşk, mutsuzluk, umutsuzluk, umut temalarının Sevtap’ın şiirsel şarkı sözleriyle buluştuğu albüm dinlemeye değer… Tatlı bir Umay Umay havası da alıyorum Sevtap’ın bazı şarkılarını dinlerken.

AYŞE HATUN ÖNAL – SELAM DENGESİZ: Ayşe Hatun Önal’ın müzikal tarzını ve denemelerini ilk albümden beri seviyorum kim ne derse desin. Gene tripli, atarlı şarkılar, gene mavra konular, gene laf çakmalar, kız muhabbetleri, değişik soundlarla Ayşe Hatun Önal dikkat çekenlerde…

SONAT BAĞCAN – NEFESİM SENLE: Doksanlı yılların ortasına Üzümler Sarardı albümü ve özellikle Nereye Gidiyorsun şarkısıyla damga vuran Bağcangillerden Sonat Bağcan, arada çıkardığı ninni albümünü saymazsak, 22 sene sonra sıfır şarkılarla beklediğimiz, özlediğimiz Sonat Bağcan sesini ve ruhunu bizlerle buluşturdu. Majör Müzik etiketiyle 2 Aralık’ta çıkan albüm kulakları okşuyor. Ne kadar özlemişim sesini.

EZGİ AKTAN – GECE: İlk albümü İyi Ki’yi 2016 yılında ve arasını çok uzatmadan ikinci albümü Gece’yi bu sene yayınlayan, başta pek dikkatimi çekmeyen, bir arkadaşımın sürekli tavsiye ettiği, benim sürekli dinlemeyi ertelediğim ama bir konserde tesadüfen direkt sahnesiyle tanıştığım Ezgi Aktan’ın ikinci albümünü de bu vesileyle dinlemiş ve listeme almış oldum. İzlediğim bıcır bıcır şarkıcının tavrını ve tarzını çok sevdim. Hoş vibrasyonlu ses tınısı, geceye eşlik eden dinleti soundu, güzel ve ilginç şarkı sözleriyle dinlemesi keyifli.


2017 YILI EN İYİ PROJE ALBÜMLER:

1-) TUNA KİREMİTÇİ ve ARKADAŞLARI

2016 yılındaki listede henüz albümlü olmadığı için özel kategoride yer verdiğim Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları projesi, bu sene albümlü projeler kervanına katılıp, bir de üstüne enfes olunca ilk sıraya oturması kaçınılmaz oldu.

Albüm Favorileri: Sana Dair (e.e. Gonca Vuslateri), Bana Sebepsin (e.e. Özge Fışkın), Bu Kaçıncı Sonbahar (e.e. Gökçe Bahadır), Birden Geldin Aklıma (e.e. Sena Şener)
Çıkış Tarihi: 13 Ocak
Yapımcı: Pasaj Müzik

2-) BÜLENT ORTAÇGİL – SENFONİK ORTAÇGİL

Ortaçgil Efsanesinde yeni bir mihenk taşı bu yıl kulaklarıma ve arşivime yerleşti. Ortaçgil’in 2012 yılında Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yapmış olduğu Senfonik konserinin kayıtlarından oluşan bu 2 CD’lik albüm, efsane şarkılara senfonik düzenleme ile muhteşem dinleti sunuyor. DVD’sinde ise konser, hazırlıkları, röportajları ve sahne arkasını izleyebiliyorsunuz. Her yönden arşivlik bir çalışma ve hala böyle insanlar varsa Ortaçgil şarkılarını bilmeyenler için muhteşem bir özet.

Çıkış Tarihi: 13 Nisan
Yapımcı: Ada Müzik

3-) EMRE ALTUĞ – YILDIRIM GÜRSES ŞARKILARI

Emre Altuğ 2017’yi bir proje albümle geçirdi. Büyük usta Yıldırım Gürses şarkılarından 10 tanesinin yer aldığı, Gürses’in oğlu Beyazıt Gürses ile Emre Altuğ ortaklığıyla çıkan albümdeki şarkılar güzel yorumlanmış ve düzenlemeleri gayet derli toplu, eli yüzü düzgün. Albümün Favorileri:  Affetmem Asla Seni, Güller Ağlasın, Sonbahar Rüzgarları,

Çıkış Tarihi: 16 Ağustos
Yapımcı: Poll Production

4-) POWER TÜRK – TAPTAZE

D&R’da CD’lere bakınırken tesadüfen gözüme çarpan ve içeriğiyle hemen alıp listemde de ilk 5’e koymayı uygun bulduğum bir derleme albüm. Yeni neslin alternatif ve iyi isimlerinin Powertürk’te yaptığı canlı performanslarının kayıtlarından oluşan bu albüm hem dinlemesi yormayan akustik soundu, hem de katılan yeni nesil genç isimlerin müzikal kaliteleri ile şahane bir derleme olmuş.

Albümün Favorileri: Beste Kırmacı – Her Aynada Farklı Kadın, Gözde Öney – Gidin, Cihan Mürtezaoğlu – Sen Banasın
Çıkış Tarihi: 8 Mart
Yapımcı: GNL

5-) WHAT DA FUNK – WDF1

Caz, funk ve soul tarzlarını harmanlayarak kendi tarzlarını yaratan bu nevi şahsına münhasır grubun albümünde, sevilen efsane şarkılar ve grubun kendi besteleri grubun kendilerine has düzenlemeler ve düet yaptıkları ünlü vokaller ile yorumlanıyor. Bu sene aramızdan ayrılan Harun Kolçak’ın son bestesi ve düeti bu albümde yer aldı.

Albümün Favorileri: What Da Funk e.e. Harun Kolçak – İstersen, What Da Funk e.e. Simge Sağın – Adem Olan Anlar
Çıkış Tarihi: 15 Eylül
Yapımcı: Kings of Funk Records, Arpej Yapım

6-) YAŞAR GAGA – ALAKASIZ ŞARKILAR

1997 yılında bir solo albüm çıkardıktan sonra, müzikal yolculuğuna Sezen Aksu’nun sağ kolu, menajeri, has adamı olarak devam eden Yaşar Gaga, bu sürede çeşitli mekanlarda Alakasız Şarkılar konseptli DJ performansları yaptı ve bu konseptten yola çıkardığı 2 cd’lik albümle, bilhassa da albümün en dikkat çekici şarkısı Tarkan-Sezen Aksu düeti Ceylan ile ilgi çekti. Albümün 1. cd’sinde albümün adıyla müsemma şekilde beklenmedik sanatçılardan alakasız şarkılar dinlerken, 2. cd’sinde sanatçıların demo çalışmalarına yer verilerek dolu dolu dinlenesi bir albüm ortaya çıkarılmış

Albümün Favorileri: Tarkan & Sezen Aksu – Ceylan, Dilberay – Adına Da Derler Seks, Özkan Uğur – Terlik Geliyor, Göksel – Unutamadım,
Çıkış Tarihi: 9  Haziran
Yapımcı: Poll Production

7-) MİRKELAM ŞARKILARI

Mirkelam 2017 yılını uzun süredir üzerinde çalıştığı bir tribute albümle geçirdi. Mirkelam’a tribute albüm için daha erken olduğunu düşünmekle beraber, yeni albümü gelene kadar en popüler sanatçılardan sevilen Mirkelam şarkılarına bir dokunuşu dinlemek ilginç oldu. Bunun dışında şarkılar ve verildikleri sanatçılar tam bir kusursuz eşleşme olmuş. Her bir şarkı onun ruhunu en iyi taşıyacak isme gitmiş.

Albümün Favorileri: Göksel – Unutulmaz, Pinhani – Yollar, Kenan Doğulu – Tavla
Çıkış Tarihi: 14 Mart
Yapımcı: DMC

8 -) İLHAN ŞEŞEN – İSTANBULLU ŞARKILAR

Tam bir proje albümü sayılmamakla beraber İstanbul şehrini fona alan şarkıların olduğu bir konsept albüm olması sebebiyle bu kategoride ele aldım. Uzun süre sonra albüm çıkaran İlhan Şeşen bu defa İstanbul’u notalara döküyor ve dinleyenlere bir İstanbul manzarası sunuyor.

Albümün Favorileri: Ağlıyor İstanbul, İlk Kar, Uzakta
Çıkış Tarihi: 26 Mayıs
Yapımcı: Columbia Records

9-) PENTAGRAM – 30. YIL ÖZEL ALBÜMÜ (AKUSTİK)

Türkiye’nin yetiştirdiği en sıkı heavy metal grubu Pentagram 30. yılını orijinal kadrosuyla verdiği 30. yıl akustik konseri ile kutlamıştı ve bu konser bir albüme dönüştürülerek arşivlere girdi. O gümbür gümbür şarkıların akustik versiyonları, yılların demlenmiş vokali ve tabi Demir Demirkanlı, Ogün Sanlısoylu, Metin Türkcanlı, Murat İlkanlı, Tarkan Gözübüyüklü orijinal kadrosu ve konuk sanatçı Şebnem Ferah ile bu albüm arşivlik bir albüm olmuş.

Albüm Favorileri: Anatolia (e.e. Şebnem Ferah), Geçmişin Yükü, Give Me Something To Kill The Pain, Uzun İnce Bir Yoldayım
Çıkış Tarihi: 3 Mart
Yapımcı: Sony Music, Epic

10-) SABAHAT AKKİRAZ & DOSTLARI – 47

Türk Halk Müziğin usta ismi Sabahat Akkiraz, 47. sanat yılını müzikte dostlarım dediği büyük isimlerle çıkardığı düet albümüyle kutluyor.

Albümün Favorileri: Böyle Olur Mu (e.e. Aylin Aslım), Yeşil İpek (e.e. Bedük), Medet Sevdiğim (e.e. Muhlis Akarsu)
Çıkış Tarihi: 24 Şubat
Yapımcı: Columbia RecordsÖZEL KATEGORİ:

OCEANS OF NOISE e.e. SERTAB ERENER – AYLA (OST)

Listeye son anda dahil olan bu proje, Sertab Erener’in desteğiyle kurulan ve vokalleriyle katkıda bulunduğu kimi eski kimi yeni müzisyenlerce kurulmuş bir grup. Vokalde Sertab Erener, gitarda Emre Kula, bas gitarda Eser Ünsalan, keyboard’da Ozan Yılmaz ve davulda Alper Lü’den oluşuyor. Ayla filminin müziklerine imza atan grup, Türkiye’de ürettikleri İngilizce müziklerle yurtdışına açılma düşüncesiyle oluşmuş. Yurtdışında büyük ses getiren ve Oscar aday adayları arasına giren Ayla filmi ile bu yolda ilk adımı atmışlar. Başarılı buldum.


TEKLİLER/EP’LER

1-) IŞIL YÜCESOY – HAYAT HERKESE AYNI, NEDEN: Diva Işıl Yücesoy, 36 yıl ara verdiği müzik kariyerine 2016 yılında Zamansız adlı şahane bir albümle geri dönmüştü, bu sene arayı uzatmadan iki single ile 2017’yi karşıladı, pek de güzel oldu.

2-) GÖKSEL – TAM DA ŞU AN: Göksel de yeni albüm öncesi tam Gökselce, kıpır kıpır, cilveli bir şarkıyla ağzımıza bir parmak bal çaldı. Umarım Homojen dergide röportajını da yaparım.

3-) MABEL MATİZ – YA BU İŞLER NE: Her geçen gün vokalini ve şarkı yazarlığını bir çıta daha yukarı taşıyan Mabel Matiz, şahane, orijinal, yaratıcı, farklı klibiyle de baş döndüren bu şarkısıyla 2017 yılında en çok dinlediğim şarkılardan oldu.

4-) DENİZ SEKİ – ŞÜKÜR KAVUŞTURANA: 2 buçuk senelik esaretin bitişini 2 yeni şarkısıyla kutlayan Deniz Seki’den birbirinden anlamlı ve içten 2 şarkı geldi bu sene. Yeni albüm öncesi biri slov biri orta tempolu bu şarkılar kulağıma hızla yerleşti.

5-) SİBEL TÜZÜN – SENDEN İMZALI: Birkaç cover single’dan sonra Sibel Tüzün 2017 yaz aylarını buram buram 90lar kokan tatlı bir aşk şarkısıyla geçirdi. Nasıl tatlı sözler, nasıl naif müzik, nasıl güzel bir yorum…

6-) MELİSA UZUNARSLAN – BİR AŞK ŞARKISI: Teoman’ın vokalisti olarak ismini duyuran Melisa Uzunarslan, beni bu sene dinle dinle ağlatan şarkısıyla listeme girdi. Müziğinde melankolik Teoman şarkılarının etkisi var, sözlerinde ise kendimle ilgili çok şey buldum.

7-) İREM DERİCİ – BAZI AŞKLAR YARIM KALMALI: İrem Derici ‘bir daha yapmam’ diyerek albüm defterini kapattıktan sonra şarkılarını birbiri ardına single olarak yayınlamaya devam ediyor. Sevimsiz ve Falım sakızı manisinden devşirildiği ortaya çıkan Tek Taş şarkısından sonra tam İrem tarzı şahane, Flamenko/pop tarzı bir şarkıyla kulaklarımızı ve yüzümü güldürdü.

8 -) YONCA LODİ – MÜHÜR: Yonca Lodi de yeni albüm hazırlıklarına devam ederken, Mühür şarkısıyla bir nebze de olsa sevenlerinin ateşini aldı. Öksürüp kaydetse onu bile dinlerim Lodi’yi öyle bir seviyorum. Ne çıkarırsa listemdedir…

9-) MURAT GÜNEŞ – KALP FARKIYLA: Bu sene yazdığı şarkılar şahane bir Yaşar albümünü arşivlere ve kulaklara kazandıran Murat Güneş kendisini de boş geçmeyip, dinlemesi çok keyifli, hareketli bir şarkı yayınlayarak Kalp Farkıyla listeme girdi.

10-) BORA ÖZTOPRAK – CÜMLE YALAN: Bora Öztoprak sene bitmeye ramak kala slov bir şarkıyla kışa bodoslama daldı ve listeme de. Gene tam Bora tarzı, içimizi yakacak bir şarkıyla 2017’yi uğurluyor.

11-) SENA ŞENER – ONA, SEVMEMELİYİZ: Youtube’da yayınladığı şarkıları ve arkasından Tuna Kiremitçi albümündeki enfes düetiyle, keşfetmemin ardından sesine, müziğine, şarkılarına bayıldığım Sena Şener’den bu sene 2 şipşirin, içli, duygulu ve samimi şarkı geldi.

12-) ALEYNA TİLKİ – O SEN OLSAN BARİ: Kendisini beğenirsiniz beğenmezsiniz, ama Aleyna Tilki yayınladığı bu 2. şarkıyla ilk şarkısına burun kıvıran benim gibi müzik dinleyicilerini bile yakalamayı başardı. Bu sene çokça çalındı, çokça beğenildi ama bu kadar büyük bir başarı nedeniyle Aleyna Tilki’den beklentiler de yükseldi haliyle.

13-) SİMGE – PRENS&PRENSES, ÜZÜLMEDİN Mİ: Simge Miş Miş’le yakaladığı ivmeyi geçen sene yayınladığı Yankı ve Kamera single’larından sonra bu sene Prens&Prenses ve Üzülmedin Mi? şarkılarıyla desteklemeye devam etti.

14-) BORA DURAN – İÇİMDEKİ DELİ: Bora Duran’dan melankolik, acılı şarkılarına taban taban zıt, hareketli bir hiciv şarkısı geldi bu sene. Resmen içindeki deli’yi saldı, çok da güzel oldu.

15-) SONER ARICA – DÖNSEN BİLE, KAÇALIM, YENİDEN TANIŞALIM: Geçen seneden itibaren büyük bir Rönesans yaşayan Soner Arıca, her biri ayrı bir hit potansiyeli olan şarkılarını arka arkaya yayınlamaya devam ederek bu sene de listeme girdi. İlki Selami Bilgiç ortaklığıyla bir Cover olan single’lardan sonuncusu olan Yeniden Tanışalım ay başında yayınlandı.

16-) BENDENİZ – O İNSAN: Bendeniz yıllar süren suskunluğunu nihayet 4 farklı versiyonla sunduğu O İnsan şarkısıyla bitirdi, gerçi klip bile çekilmedi ve öylece geçip gitti şarkı ama olsun Bendeniz’dir, ne yapsa dinlenirdir. Keyifli bir şarkıydı.

17-) DENİZ TUZCUOĞLU – KADER İZMİR’DEN YANA: Dört x Dört grubundan yeni albüm bekleyeduralım, Deniz Tuzcuoğlu memleket özlemini ve herkesin içinden geçen İstanbul’dan kaçış isteğini dile getirdiği şarkıyı 2017 bahar aylarında yayınladı.

18-) ZERRİN ÖZER – 1 ŞARKI 2 ZERRİN: Zerrin Özer geçen seneki Git felaketinden sonra bu seneyi de Azer Bülbül cover’ı Duygularım şarkısının biri arabesk bir rock olmak üzere 2 farklı versiyonuyla geçirdi. Neyse ki bu defa daha dinlenebilir bir şarkıyla listeme girdi. Artık bu arabesk damarının son bulması ve gümbür gümbür bir pop albümüyle dönmesi dileğimi evrene salarak bitiriyorum.

19-) KAAN ÖZTÜRK – YOLLARDA YORULDUM: Bu senenin en büyük sürprizi yıllardır “bir albüm çıkar, onu yapmazsan bir single çıkar bari” diye darladığım Kaan Öztürk’ün yeni şarkılarını yayınlamadan önce 20 sene önce yayınladığı çıkış şarkısı Yollarda Yoruldum’un yeni versiyonunu yayınladı. Dahasını bekliyoruz.

20-) OĞUZHAN KOÇ – KÜSME AŞKA: İstikrarlı bir şekilde şarklarını yayınlayan ve belli bir çizgiyi tutturan Oğuzhan Koç, klibiyle ayrıca dikkatimi çeken ve beğendiğim Küsme Aşka ile listeme son anda girdi. Çok keyifli bir şarkı. Dinlemesi de söylemesi de…


DİKKATİMİ ÇEKENLER:

TUĞBA YURT – İNCEDEN İNCEDEN

ERSAY ÜNER – TATLIM TATLIM, İKİ AŞIK

EDİS – ÇOK ÇOK


ÖZEL KATEGORİ:

ERDAL ÇELİK – VE HAYATIMDA…: Erdal Çelik 22 sene sonra, beyazlaşmış saçları dışında hiçbir şey değişmeden, vokal ve şarkı kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden, şahane bir şarkıyla yeniden hayatımıza girdi. Çok beklemiştim, çok özlemiştim, o kadar sevindim ki, bir sıraya girmesine gönlüm razı olmadı. Söylenecek çok şey var aslında da tarif edecek kelime yok. Yeniden Hoş geldin Erdal Hayatımıza… Bu kadar özletme lütfen bir daha…

ERSAN ERDURA – NE ÇOK SEVMİŞİM SENİ: Sesi insanın içine akan üstat Ersan Erdura, bir Tanju Okan cover’ıyla bu sene şarkı yayınlayan üstatlar arasına girdi. Gene gümbür gümbür vokali, insanın içini titreten yorumuyla Ersan Erdura nostalji tünelinden geçiriyor…


2017’NİN OLMASA DA OLURLARI:

1-) YONCA EVCİMİK – KENDİNE GEL (feat. Gökçe ve İrem Derici): Son Single’ı AHA’da istediği çıkışı bulamayan Yonca Evcimik, 1993 hiti olan Kendine Gel şarkısını “girl power” temasıyla İrem Derici ve Gökçe ile bir kez daha yayınlayarak ne gerek vardı dedirtti.

2-) MUSTAFA CECELİ – ZİNCİRİMİ KIRDI AŞK ve SİMSİYAH: Bir insan ancak bu kadar hızlı düşebilir. İyi aile çocuğu rolü kasmaktan nerdeyse çat diye çatlayacak olan Ceceli olaylı özel hayatı nedeniyle gene tamamen birbirinin aynı şarkılardan oluşan Zincirimi Kırdı Aşk albümünün keyfini sürememişti, o da naptı, gene birbirinin aynı şarkılarla Simsiyah albümünü çıkararak hiçbir şey yapmamaya devam etti.

3-) SİNAN AKÇIL – YÜZYILIN AŞKI: “Tarkan’ın gazı geçsin insanlar yeniden Yüzyılın Aşkı’na dönecek” dedi, evet insanlar Yüzyılın Aşkı’na döndüler ama kibar tabirle arkalarını… Serdar Ortaç bile kurtaramadı, zira listede gördüğünüz üzere, o da kendi albümünü toplamaya çalışıyordu o sırada.

4-) MUAZZEZ ABACI – SEZEN AKSU ŞARKILARI: Epeydir gündemde olan bir haberdi Sezen şarkılarından oluşan bir Muazzez Abacı albümü ama kimse bu kadar sündürülmüş, söylene söylene sakız olmuş şarkılar beklemiyordu, üstelik şarkılardan ikisi daha geçen yıl Nilüfer tarafından seslendirilmişken. Velakin keşke biraz daha geç çıksaydı ya da hiç olmasaydı dedim.

5-) SERDAR ORTAÇ – CIMBIZ: Bir zamanlar albümü çıktığında fırtınalar koparan, mevsimlerin değiştiğini haber veren Ortaç’ın albümleri artık yaprak kıpırdatmıyor. Yıldız Tilbe düeti olmasa insanların haberi bile olmayacaktı nerdeyse albümün çıktığından, o derece.

 

10. SAYI

HOMOJENOku

İndir