Pop Dünyasının Kötü Kadınları

Son sıralar cesur sahne şovları ile gündemde olan birçok kadın sanatçı var. Ancak bu kadınlar “olay!”. Görünenin aksine bir tavır sergiledikleri gibi, güçlü kadın imajlarını asla bırakmıyorlar. Birçok ülke tarafından hem sevilen, hem de bir o kadar nefret edilen “Kötü Kadın” lara gelelim; Miley, Ke$ha, Brooke Candy.

Özellikle bu üç sanatçıyı yazımda belirtmek istememin sebebi; onlar için kötü konuşma- lar, çıplaklık, irite edici davranışlar ve mide bulandırıcı sahne şovları dünya düzeninin bir parçası. Klipleri ve şarkıları ile zaten “Hey! Böyle şeyler de var.” mesajını direkt olarak bizlere verebiliyorlar.

Miley Cyrus

Geçtiğimiz günlerde “Miley Cyrus and Her Dead Petz” albümünü dijital olarak ücretsiz sunan eski “Hannah Montana” şimdiki “SMILEY”, çizgisinden gram dahi kaymayarak, hatta üstüne birçok şey katarak “Dooo It!” klibiyle karşımıza geldi. Kısa zamanda büyük yankı yapan klip, çoğu kullanıcı tarafından rahatsız edici bulundu. Hatta öyle bir nokta- ya geldi ki; youtube kullanıcıları “Dooo It! (Reaction)” başlığı altında klibi izlerken verdikleri tepkileri videoya çekip yayınlama- ya başladılar.

MTV’de gerçekleştirdiği “Dooo It!” perfor- mansı beni acayip derecede heyecan- landırmıştı. 31 Drag Queen ile birlikte muhteşem sahne şovunu gerçekleştirdi.

Ancak beklediğimin aksine, şarkının dijital versiyonu canlısını arattı. Son albümü değer- lendirecek olursam; “Kısık seste aç ve seks yap”. Zaten bir diğer amacı da bu değil miydi?

 Ke$ha

 “Sadece senin kirli aşkını istiyorum, gey seksi bunu yaptı.”

 Evet. Ke$ha’nın “Dirty Love” şarkısında geçen bir kısım. Yıllarca Britney Spears’in geri vokalliğini yapmış olan kötü kadınımız, ilk solo albümünü çıkardıktan sonra “Tik Tok” şarkısıyla patlama yaptı. Biseksüelliğini neredeyse her röportajında belirten Ke$ha, kliplerinin çoğunda LGBTİ temasını işliyor. Ama onu kötü yapan alkol, seks ve uyuştucu.

–dediğine göre-

Şarkıları, klipleri ve sahne şovları bize bun- ları çok net aktarabiliyor. Peki son dönemde niçin pasif kaldı? Tamamiyle üzüntü.

Üzüntüsünün sebebi ise prodüktörünün “Çok kilolusun” demesi. Böylesine umursamaz ve güçlü bir kadının bunu takması biraz düşündürücü.

Brooke Candy

Şimdi derin bir nefes alın. Çünkü bu kadın hem kötü, hem ürkütücü.

Çoğu insanın “ucuz rapçi kadın” olarak nitelendirdiği bir sanatçı. Klipleri gotik öğeler üzerine kurgulu. Şarkı sözleri olabildiğince kirli konuşmalardan oluşuyor. Belli bir dinleyici kitlesi var ve onlara çok iyi hitap edebiliyor. İlk çıkışını “Grimes” adı ile yaptı. İlk müzik tarzı tamamiyle deneysel elektronikti. Başarıyı yakaladıktan sonra tarzını hızla değiştirerek rap müziğe geçiş yaptı. Fakat öyle bir geldi ki, arkasındaki tüm karanlıkları gün yüzüne çıkarttı. Klipleri ürkütücülüğünü daha da pekiştirdi. Bu onun için bir başarıydı tabii ki. Röportajlarında “Mutluluğu karanlığın içinde ışık gibi parla- yarak buluyorum” demesi, “Tamam sustuk abla” diye cevap vermemize yeterli cinsten.

Eğer “Pop dünyasının kötü kadınları” kendile- rini böyle hissetmiyorsa da hayranlarına göstermek istedikleri kötü kadın imajını çizebiliyorlar.

Hazırlayan: burn the witch
1. Sayı

1. Sayı

Okumak için tıkla

İndirmek için tıkla