Tunca’nın Müzik Kutusu: Türk Müziğinde 2019 Yılının En’leri

TUNCA’NIN MÜZİK KUTUSU – TÜRK MÜZİĞİNDE 2019 YILI EN’LERİM

Geldi geliyor derken 2020, 2010’lu yılların tüm olumsuzluklarını tarih sahnesine gömüp yeni bir on yılı başlatan çanı çalarak geldi. 2000’lerin biten bu 10 yılı müzik açısından güzel oldu sayılabilir, pop müzik çıkmaza girerken rap yükseldi, Sinan Akçıl tabiriyle ROP diye bir müzik türünü yaratarak kapadı 2010’lar müzik dosyasını. Şimdi önümüzde yepyeni müzik türleriyle tanışacağımızı düşündüğümüz yeni bir dönem başladı 2020’li yılların ilk saatleri geçerken. Ben de 2019 yılının kendimce EN’lerini belirlediğim bir yazıyla 2010’ları kapatmak istedim. İşte benim 2019 yılı EN’lerim…

2019’UN EN İYİ ALBÜMLERİ

YONCA LODİ – FAZLA AŞK

Gürül gürül çağlayan sesiyle Yonca Lodi, 2019 ilk saatlerine bu nefis albümüyle yetişti ve benim yıl boyunca en çok dinlediğim albüm oldu. Yonca Lodi’nin sesinde bir hikaye var ve bu tınıyı her dinlediğimde başka bir sayfa açılıyor gözümün önünde. Sezen Aksu, Sibel Algan, Murat Güneş, Murat Sağır&Hakan Demirtaş ve bittabi nihayet yollarının yeniden kesiştiğine çok mutlu olduğum Zeki Güner şarkılarıyla bezeli albümde gönül telimi titreten şarkılar FAZLA AŞK, GİTME SAKIN ve CANINA YANDIĞIM oldu. Yonca Lodi bu albümüyle bir kez daha iyi ki bu topraklarda şarkı söylüyor dedirtti bana.

İZEL – KENDİLİĞİNDEN OLMALI

7 yıl süren talihsiz prodüksiyon şirketi kazasından sonra İzel yeni prodüksiyon şirketinde yeni albümüyle 2019’da bir parmak bal çaldı kulaklarımıza ve beklediğimiz dönüşe layık dolu dolu bir albümle “ben de varım” dedi. İzel bu toprakların en naif ve en güçlü seslerinden biri ve ona hasret kaldığımız 7 yıl boyunca çok güzel şeyler biriktirmiş.  Meral Turan&Gökçer Turan, Sezen Aksu, Çelik Erişçi, Alper Narman&Onur Özdemir, Emrah Altun, Mehmet Güreli, Sinan Akçıl, Ozan Gülek gibi değişik bir skalada ismin şarkılarıyla bezeli albüm tarz olarak İzel’in 90’lar ve 2000’ler tarzının bir özeti gibi, öyle ki her şarkı o kadar İzel’in üzerine oturmuş ki, bu şarkılar İzel’in önceden çıkardığı albümlere serpiştirilse yadırgamazdım. Bilhassa eski dostu Çelik Erişçi’nin şarkı desteğiyle yükselen albümde BIRAKIN, bir de adeta ziyan edilen 7 yıla nispet yaparcasına seslendirdiği Bİ BİTMEDİNİZ ve YERİNE SEVEMİYORUM albümün favorileri.

NALAN – AŞK SENİN NEYİNE

2019’un en güzel sürprizlerinden biri sesine soluğuna uzun süredir hasret kaldığımız güzeller güzeli NALAN’ın da yeni bir albümle 2019’da kulaklarımıza ve yüreklerimize dolması oldu. Biri Nalan klasiği YARALANDIM’ın Kutsi düeti versiyonu olmak üzere 6 şarkı ve versiyonlardan oluşan, şarkı söz müzikleri tamamen NALAN’a ait olan albümde, bilhassa AŞK SENİN NEYİNE ve SEN OLSUN BU FİLMİN ADI şarkıları dilime takıldı durdu yıl boyunca. NALAN iyi ki geldi hoş geldi yeniden. Onun usul usul ve duygulu yorumunu dinlemeyi seviyorum ve yıllar NALAN’a gerçekten çok güzel kıyaklar geçmiş hem ses hem görünüş olarak…

DANİSKA – MIŞ GİBİ

Yıl bitmeye yakın müzik gezegenine adeta bir güneş gibi doğan Daniska beylerin albümü listemde ilk 5’e son anda ve hak ederek girdi. Hepsi de işinin ehli ve birçok müzisyenin albümünde isimlerine rastladığımız müzisyenler EVREN ARKMAN, HÜSEYİN CEBİŞÇİ, EFE DEMİRYOĞURAN, DENİZ BAYRAK ve GÖKHAN TÜMKAYA’dan oluşan Daniska güzel olduğu kadar komik, mavra olduğu kadar duyarlı, şarkıcı olduğu kadar şovmen adamlardan oluşuyor. İsimlerini ilk Tuna Kiremitçi albümünde okuduğum adamları konserlerine gittiğimde izledim ve tanıdıkça çok sevdim, 2017 yılında kurulan şarkılarını nihayet bu sene albüme dönüştüren bu adamları sürekli takipteyim, bağımlılık yaratıyor. Albüme ismini veren MIŞ GİBİ’nin yanı sıra, sizi yerden yere savursun istiyorsanız SEVDA GİBİ, HEP BÖYLE OLUR dinleyebilir, HALLELUJAH ile “anam bu adamlar az önce ağlatıyordu beni şimdi gülüyorum” gibi kafa karışıklıklarına kapılabilirsiniz… Hülasa çok iyiler, her yerden takip edin, stalklayın, konser diye darlayın, sevinsin adamlar… Çok iyiler…

GONCAGÜL SUNAR – EN UZAK YAKIN

2019’un en güzel sürprizlerinden biri, müzikle ne kadar ilgili olduğunu yıllardır bildiğim ve şimdiye kadar kendi yazdığı şarkıları dijitalde tek tek yayınlayan, oyunculuğunun yanı sıra müzisyenliği de nefis olan Goncagül Sunar’ın ilk albümü EN UZAK YAKIN oldu. Progresif rock ve underground türlerinde olan albümde Goncagül Sunar’ın çok sevdiği PJ Harvey gibi isimlerin tarzlarından etkilenerek yazdığı özgün şarkılar var. Eller havaya kitlesini değil de müzikte daha butik, daha alternatif tarzlar arayanları tatmin edecek 8 şarkılık albümde her şarkı adeta bir hikaye anlatırken Goncagül Sunar’ın oyunculuktan gelme duygu geçirme olayı şarkılarda da kendini gösteriyor. PLASTİK BULUTLAR, NERDEYDİN, DUY SESİMİ, ŞEYTANLAR… aslında karar veremiyorum hepsi çok tatlı şarkıların…

MAHMUT ÇINAR – BUL BENİ

Hayatta her biten şey daha iyi bir şeye sebep olmak için bitmiştir diye düşünürüm hep. Mahmut Çınar’ın akademisyenken birdenbire “ülke şartlarının” öyle olması gerektiğini düşündüğü için işinden olması, müzik dünyamızda nefis bir sanatçının doğmasına neden oldu. İşte tezim kanıtlandı. Dijitalde yayınladığı birbirinden güzel şarkıları 2019 yılında BUL BENİ albümüne dönüştüren Mahmut Çınar için bu sene dönüşümlerin yılı oldu ve kendini birden Ezginin Günlüğü grubunun solisti olarak konserlerde buldu. İyi ki de öyle olmuş. Yıllardır Mahmut Çınar şarkılarını bağrına basan kitleyi mutlu ederek bir albüm, hem de basılı bir albümle bu sene en çok dinlediğim albümlerden oldu. Şarkı sözlerindeki şiirselliğin yanı sıra, müziklerin tarzı, yorumun tavrı ve birçok üstattan etkilenmiş ancak kendi özgün tarzını elden bırakmamış şarkılarla dolu bir albüm bu. Öyle ki şarkılarda Ortaçgil-Kızılok-Arkan/Ezginin Günlüğü havası alıyorsunuz ama Mahmut tarzını da görüyorsunuz. Hele canım Gözde Öney’le ve üstat Hüsnü Arkan’la yaptıkları nefis düetle arşivlik bir albüm olmuş ve en güzel kısmı hepsi klipli şarkılar… SEVDA KEDER, Gözde Öney düeti SATIR SATIR, gene Gözde Öney düeti SEN OKU, GELDİN şarkıları baş tacım oldu… Albüm yazısını ve Mahmut Çınar röportajını önceki sayılardan okuyabilirsiniz.

DÖRT X DÖRT – BELKİ

Rock müziğin az ama öz albüm çıkarıp kendi hatrı sayılır kitlesini oluşturan Dört x Dört de Evet ve Hayır albümlerinden 8 yıl sonra bu defa BELKİ albümüyle üçüncü defa sesleniyor. Deniz Tuzcuoğlu solistliğindeki Dört x Dört kariyerinin başından beri istikrarlı bir şekilde albümler ve şarkılar yapıyor, konserlerdeki duyguya bakarsak da epey kitleleri var. Ben de çok seviyor ve önemsiyorum Dört x Dört gibi grupların müziklerini, çünkü rock müziği altı dolu sözlerle yapan ya da klişe sözlere başvurmayan çok az grup var. Bilhassa çıkış şarkısı ANLATAMAM, YALAN ve BÖSE dikkat çekici şarkılar.

FERİDUN DÜZAĞAÇ – 10’A ÖZEL

Feridun Düzağaç da 2019’u 10. albümüyle karşılayanlardan oldu ve yine Feridunca bir albümle “Merhaba” diyor. Albüm yine kişisel şarkılar ve incinmişlikle dolu, ama bu tarz Feridun Düzağaç’a yakışıyor, böyle böyle incinen adamlığı şarkılarına sıkmadan yansıtabilen tek kişi Feridun Düzağaç sanırım. Hatta neşeli bir şarkısı olsa Aman Allahım diyebileceğimiz kadar hüzünlü bir adam zaten bir o bir Emre Aydın, mutsuzluktan ve mütemadiyen pişmanlıktan besleniyor gibiler. Ama dediğim gibi 10’a Özel albümünde çok butik bir hava var. Peyk’e ait daha önce Gözde Öney tarafından seslendirilmiş GİDİN şarkısının haricinde, DİNLE, PİŞMANLIK SİNEMASI, SEN YOKSUN DİYE albümün dikkat çekici şarkıları…

FATMA TURGUT – ELİMDE DÜNYA

Model grubundan ayrılmak Fatma Turgut’a çok iyi geldi, arka arkaya teklilerini çıkardıktan sonra 2019’a ilk albümünü saldı Fatma Turgut. Bu süreçte hem yorumculuk olarak hem de solist olarak kendi kimliğini oluşturabildi ve genellikle gruptan bu şekilde ayrılan kişiye bu ayrılıklar çok yaramazken Fatma Turgut’a çok iyi geldi bence. Elimde Dünya da Fatma Turgut, Model zamanlarından tamamen sıyrılmış ve başlı başına solist olarak iddiasını ortaya koyan şarkılar ve yorumla seslenerek belki de Model devam etse sıradanlaşacak şarkıcılığını solist olarak çok yükseklere çıkarıyor. Model grubu tarih olurken Fatma Turgut adı daha çok duyulacak gibi. Bu senenin en iyilerinden. ELİMDE DÜNYA, MAYA TUTMAZ, SEN DİYORUM favorilerim.

DOLUNAY OBRUK – ENTROPİ

Nevi şahsına münhasır şarkı sözleriyle Caz müziğine modern ve tatlı bir dokunuş katan Dolunay Obruk, 2019 yılında uzun süredir beklediğim albümü ENTROPİ’yi çıkardı. Normalde caz müziği çok fazla dinlediğim bir müzik değilken Dolunay’ın şarkıları her zaman beni şaşırtarak caz müziğini sevdirmeyi başarıyor. Bu albümde de Dolunay çok üst düzey bir müzisyen ve yurt için kadar yurtdışı konserleriyle de ismini duyurmuş bir sanatçı. Daha önce çıkarmış olduğu İstanbul Kafası, Yalnızca albümleri ve teklilerinin yanına çok yakışan bir albüm olmuş ENTROPİ. Bilhassa biten bir aşkın hesabını sorduğu KORKTUN MU ve meşhur ASİYE türküsünün jazzy yorumlaması hoşuma gitti.

Bunlar en çok dinlediğim ilk 10 albüm ama mesela daha önce teklilerini yayınlayan ve son zamanların en dikkat çekici bulduğum isimlerinden TUĞBA YURT’un SIĞINAK adlı albümü de merak ettiğim ama tam dinleyemediğim için listeye alamadığım dikkat çekici albümlerden oldu.

 

2019’UN EN İYİ 5 PROJE ALBÜMÜ

TUNA KİREMİTÇİ – VE ARKADAŞLARI

2017 yılında kadın arkadaşlarıyla birlikte kaydettiği düet albüm projesinin gördüğü ilgi hem Tuna’nın hem de biz müzikseverlerin yüzünü güldüren bir albüm olmuştu. O albümün rüzgarı 2018 boyunca da sürmüştü ve bu esnada Tuna boş durmayıp projenin ikincisi için kollarını sıvayarak her ay bir şarkı çıkararak ikincisini 2019 yılında sürdü ve ilkinden hiç de aşağı kalmayan nefis bir albüme imza attı. 2019 yılı da Tuna’nın yılı oldu, çok başarılı, nokta atışı şarkılar doğru isimlerle birleşince tadından yenmeyen bir albüm oldu ve benim de bu yıl en çok dinlediğim proje albüm oldu. Bilhassa Elis Dubaz ile BALKAN KIZI, Tuvana Türkay ile DİĞER YARIM, Gözde Öney ile GÖRMÜYORSUN albümün ağır topları oldu.

 

 

NİNO VARON – ŞARKI GİBİ ŞARKILAR

Esasen 2018’in son günlerinde piyasaya çıkan bu proje albüm Nino Varon’un 50 yıllık sanat yaşamından kesitler sunan dev şarkılarla 2019 yılında esas değerini buldu. Bilhassa yıllardır sesini soluğunu çok özlediğim Akrep Nalan’ın yıllar sonra bir şarkıyla sesini duyurması albümün en güzel sürprizi oldu. Bazı yorumlar beni şaşırtarak çok mutsuz etse de, genel olarak albüm tatlı bir nostalji yaşatıyor dev şarkıları yeni isimlerden dinlediğinizde. Özellikle NİLÜFER – SENSİZ DE YAŞANIRMIŞ, AKREP NALAN – BUGÜN İŞE GİTME ve DEMET SAĞIROĞLU – PİŞMANLIKLARIMI YAZACAĞIM albümün parlayan incileri.

 

EROL EVGİN – ALTIN DÜETLER 2

Tuna Kiremitçi gibi Erol Evgin de 2016 yılının en ses getiren çalışmalarından olan Altın Düetler albümünün 2. sini yayınladı bu sene içinde. Dev şarkılarda Erol Evgin’e eşlik eden kimi kıdemli kimi yeni isimlerle bu proje albümü de bazı şarkılarda yer yer mutsuz etse de, çoğunlukla hoşuma giden yorumlar içerdi. Özellikle ATİYE ile TÜM BİR YAŞAM, KALBEN ile BİZİM TANGO, NİL ile CANIM BENİM ve FARAH ZEYNEP ABDULLAH ile SEN UNUTULACAK KADIN MISIN düetleri en keyifle dinlediğim yorumlar oldu.

 

CEM SESSION – VOL. 1 ve 2

Yepyeni bir müzik yapım şirketi olan CS Müziği kuran CEM SAYAR’ın 2 set halinde hazırladığı CEM SESSION bu sene benim için en dikkat çekici projelerden oldu. Müzikte ışık gördüğü yeni isimlerden, ENDER BALKIR, GÜLAY, BUKET BENGİSU gibi kıdemli sanatçılara değişik bir skalada ismin şarkılarına ve düzenlemelerine yer veren toplama albümde herkes kendi beğenisine uyan bir şarkıyı bulup sahipleniyor. Özellikle BUKET BENGİSU’nun DRAMA KÖPRÜSÜ’ne getirdiği yorum nefis.

FİKRET ŞENEŞ – SAYGI ALBÜMÜ

Her saygı albümünde olduğu gibi eksikleri ve güzel yönleriyle Fikret Şeneş üstadeye saygı albümü de çıktı çıkıyor derken müzik marketlere düştü 2019 yılında. Bazı yorumlar çok mutsuz etmiş olsa da, bilhassa yeni ve genç isimlerin şarkıları kıdemlilerden çok daha güzel yorumladığı bir albüm olmuş. Albümün en büyük eksiği ise albümdeki şarkıların yarısından fazlasını seslendirmiş olan Ajda Pekkan’ın olmaması… CEM YELEN – SON YOLCU, SIX PACK – SANA BANA YETER, CAN OFLAZ – BEN VARIM yorumlarının yanı sıra IŞIL YÜCESOY – DÖNÜYORUM ESKİ SEVGİLİME ve YALIN – OLUR YA yorumlarını beğendim en çok.

 

ÖZEL KATEGORİ 2019’UN EN İYİ MÜZİK OLAYI:

 

SUSAMAM

Eylül ayında bir gece Rapçi Şanışer’in 17 şarkıcıyla birlikte söylediği #Susamam şarkısına çektiği 14 dakika 55 saniyelik klip Türkiye’de sosyal medyanın gündemine oturdu. Türkiye’de yaşanan her türlü yamukluğa kendi açılarından yazdığı sözlerle tepki koyan rapçiler bir anlamda rap’in toplumsal duyarlılık konusundaki gücünü çat çat çat diye gösterdi. Hayvan hakları, kuraklık, trafik, kadına şiddet, eğitim, adalet, hukuksuzluk gibi toplumun kanayan birçok yarasına parmak basan projede Fuat, Ados, Şanışer, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe & Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Miraç ve Kamufle kendilerince gördükleri sorunlara dair sözler yazdılar. Bu proje çok ses getirdi ve etiketler açılarak toplumsal fenomene döndü bir haftada. Sonra katılan bazı rapçilerin “ay bu politik bir projeymiş, canımı sokakta bulmadım, çekiliyorum” gibi “nedenlerle” “su koyvermesiyle” başladığı hızla söndü. Gene de böyle projelere çok ihtiyaç var, insanların uyanması ve ne oluyor çevremizde diye sorgulaması için.

 

2019’UN EN İYİ TEKLİLERİ/EP’LERİ

1) GÖKSEL – HİÇ YOK : Göksel son albümünü yaptığı 2012 yılından bu yana üretime ara vermeyip teklilerle albüm beklentilerimizi tavan yaparken, çıkardığı şarkılarla da ters köşelere savurmaya devam ediyor. İyi yönde tabi. 80ler disko müziğine modern dokunuşlarla duygusal Göksel’i bir kenara atıp kendini piste atan aşk acısından sıyrılmış bir Göksel’i dinlediğimiz HİÇ YOK sadece 2019’un en iyi şarkısı değil, tüm zamanların en güzel şarkılarından biri müzik arşivlerimize girdi. 2020 yılında da çıkaracağını söylediği albümle birlikte GÖKSEL daha çok girer EN İYİ’ler listelerine…

2) EMİR CAN İĞREK – NALAN : Değişik ses rengi ve nevi şahsına münhasır şarkı sözleriyle 2019 yılının en dikkat çekici ismi EMİR CAN İĞREK oldu. Dijital ortamda saldığı şarkılar içinde 2019 yılında gerek tek planlı, sadece EMİR CAN İĞREK’in kamera karşısında konuşmadan değişik jestlerle şarkıyı canlandırdığı, sade ama etkili klibi, gerekse şarkı, söz, müzik, yorum bütünlüğü, gerekse kulağa yerleşen ritmi ve melodisiyle, 2019’un en güzel şarkılarından birine imza attı ve nihayet 2000’lerde dinleyecek tatlı bir şarkı bulmanın mutluluğunu yaşattı bana.

3) GÜLŞAH TÜTÜNCÜ – SEN DE Mİ BRÜTÜS? : Yıllardır müziğin içinde kemanıyla, şarkılarıyla ve sesiyle yer alan Gülşah Tütüncü kendisi kadar enerjik, kıpır kıpır, dinamik bıcır bıcır bir şarkıyla 2019 yazını karşıladı. SEN DE Mİ BRÜTÜS? adındaki bu şarkıda kendisiyle ilgilenmeyen sevgilisine rest çeken mahallenin sevgilisi pazarcı kızı canlandıran Gülşah Tütüncü plan projelerine son gaz devam ediyor. BU şarkı da yazın epey eğlendirerek oynattı beni.

4) HAKAN EREN PRODÜKSİYON (ALPER AKSOY – NE KADAR ÇOK, SAADET SUN – MÜKAFAT, BİLGEN BENGÜ – GİT GİDEBİLİRSEN, SEÇİL –  DEMEDİ DEME, REYHAN KARACA – LAGA LUGA, YELİZ – AŞK ALFABESİ, PINAR AYLİN – ARADIĞIN AŞK BENDE/YAZIK OLDU, AHMET – HEPİMİZ YALNIZIZ, TUAL – SAKİN ŞEHRİN ŞARKILARI) : Müzik dünyasının olmazı olduran yapımcısı Hakan Eren, bir dönemin en parıldayan yıldızlarıyken uzun süre çeşitli nedenlerle görünür müzik piyasasından uzak düşen starları 2019 yılında bomba gibi teklilerle bizlerle yeniden buluşturdu. Birkaç yıldır devam eden bu nefis tekli ziyafeti, 2019 yılında eskimeyen sanatçılardan yeni şarkılar ve konserlerle devam ederken, sanatçılara ikinci baharlarını yaşattı. Tabi biz müzikseverlere de mestlerden mest beğendirdi.

5) SALİH SİDAR – DUR YOLCU : Lirik Müzik’İn sahibi Fatih Yıldız’ın çıkardığı Salih Sidar duru ve naif yorumuyla bu sene en çok dinlediğim şarkılardan oldu. Söz-müzik uyumunun yanı sıra, yorumun tatlılığı ve kulağı yormayışıyla dilime takılan şarkılardan oldu bu sene.

6) BORA ÖZTOPRAK – 9. KÖY : Müzik dünyasının en gümbür gümbür sesli şahane adamı Bora Öztoprak her yıl çıkardığı teklilerine bu sene 9. KÖY ile devam etti, bu sayıda röportajında anlattığı üzere, aşk şarkısı değil bu bir dosta yazılmış sitem şarkısı aslında. Bora imzası kendini şarkının her yerinde belli ediyor.

7) SİBEL TÜZÜN – OLAYLARA GEL : Son yıllarda sahne çalışmalarına devam ederken bir yandan yaptığı teklilerle müzik arşivlerimizi zenginleştirmeye devam ediyor. Sadettin Dayıoğlu imzalı bu şarkıda 80’ler disko zamanlarına dokunan ama modern zamanın sounduyla insanda kendini dans pistlerine atma isteği uyandıran şarkı Sibel Tüzün’ün 2019 yılında çıkardığı en tatlı şarkılardan.

8) EMRE AYDIN – HER ŞEY BİRAZ HALA SEN : Sürekli üzülen, mutsuz, geçmiş zamanda sevgilisiyle olan anılarına dalıp çıkamayan adam Emre Aydın şüphesiz depresif ayrılık şarkılarının en iyi taşıyıcısı. Bu şarkısı da klasik Emre Aydın şarkılarından uzağa gitmiyor ama açıkçası yakışıyor ona bu tarz. Bu şarkı önceki Emre Aydın şarkılarından farklı değil ama tuhaf bir dinlenirliği ve kulağa dolma özelliği var. Sevdim.

9) MİNE – GECENİN SESLERİ/SABAH OLMUYOR/UYAN : 90ların tatlı ikilisi AJLAN-MİNE’nin MİNE’si, Ajlan’ın zamansız vefatından sonra müzikal rotasını elektronik ve deneysel müziğe çevirmiş ve imaj kurbanı olduğu ilk solo albümü OYUN BİTTİ’yi saymazsak, Benim Günüm adlı albümüyle kendini tarzını oluşturmuş bir solist olarak yoluna devam etmişti. Müzikal kariyerini sahneyle devam ettirirken uzun süre ara verdiği albüm çalışmalarına bu sene CS Müzik yapımcılığında geri döndü ve bu deneysel, elektronik, trans öğeler içeren mini albümü kaydederek 2019 bitmeye yakın bu albümü hediye etti.

10) ESİN İRİS – DANS EDELİM Mİ? : 2015 yılında YİNE MAVİ albümü ve dikkat çekici şarkı sözleriyle bu tatlı kız müzik hayatıma girdiğinde işte farklı bir şeyler dinleyeceğim diye sevinmiştim. Esin İris 5 yılda beni şaşırtmadı ve bu nefis ilk albümün arkasından bu sene elektronik alternatif tarzların karması bir şarkıyla 2019 yılını mest etti. Temposu, mistik yapısı, yorumu ve sözleriyle farklı bir şarkı çıkarmış Esin İris.

11) CANER ÜNAL – KIRGINIM SANA HAYAT : Sahnelerin en eski genç müzisyenlerinden CANER ÜNAL da birkaç yıl ara verdikten sonra 2019 yılında KIRGINIM SANA HAYAT teklisini çıkardı. İddiası olmadan, çok büyük slogan laflar etmeden, sadece müziğe ve sözlere odaklanarak da etkili şarkı yapabileceğini gösterdiği KIRGINIM SANA HAYAT’da aslında biraz bu anlamda sitem var. Zira Caner idealist bir müzisyen ve tırnalarıyla kazıya kazıya geldiği yerde yaşadığı zorluklardan yılmadan müziği kendi doğrularıyla götürme çabasında. O yüzden çok önemsiyorum Caner’i ve müziğini.

12) MABEL MATİZ – GÖZLERİNE : Yaptığı her şarkıyla çıtaları yükselten, müziğin en yeni isimlerinden en gediklilerine kadar herkesin birlikte bir şey yapmayı istediği ve dikkat çekici müzisyen Mabel Matiz 2019 yılını GÖZLERİNE şarkısı ile taçlandırdı ve diskografisine son derece farklı ve sıradan olmadan bir şarkı çentiği daha attı.

13) GÖKÇE KILINÇER – AŞKINLA BEN : 2000’li yıllarda retro sounduyla çok acaip, mistik güzel bit tarz yakalayan GÖKÇE KILINÇER, geçen sene çıkardığı SEV DERİM/NEYLEYİM şarkılarının ardından bu sene AŞKINLA BEN ile modern retro tarzına yeni bir ekleme yaptı. Tarzını, konseptini, şarkılarını, söyleyişini çok özgün ve ilgi çekici buluyorum.

14) RÜYA ERSAVCI – 2 KELİME : 2019, sesini yorumunu çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve uzun yıllardır bir notasına bile hasret olduğum Rüya Ersavcı’nın yıllar sonra yepyeni bir şarkı çıkararak beni sevinçten uçurduğu bir yıl oldu. Zaman Rüya Ersavcı’ya kıyak geçmiş ve hala çocukluğumdaki o tatlı Rüya tüm tatlılığı ve güzelliğiyle kulaklarıma doldu bu sene.

15) BORA DURAN – BAŞGAN : Geçen sene SANA DOĞRU şarkısı olmadık yerde dilime takılarak beni zor durumlara sokan Bora Duran, 2019’u BAŞGAN şarkısıyla karşıladı ve gene farkını gösterdi. Şarkıyı çok sevdim, Bora Duran da sempatikliğin dibine vuruyor klipte ve şarkıda.

16) SONER ARICA – KAÇ KERE / DÖNEMEM : SONER ARICA’ya 2000’li yıllar çok yaradı ve adeta ilham perisi yatıya gelmiş misali sürekli bir üretimle birkaç ay arayla sürekli şarkılar çıkarıyor, bunun 2019 yılındaki örnekleri KAÇ KERE ve DÖNEMEM şarkıları oldu. SONER ARICA kendini sürekli yenileyen, üretken bir isim ve daha şimdiden 2020 şarkısını çıkardı bile. Maşallah diyorum.

17) SELÇUK ALAGÖZ – VEDA : Müzik dünyasının üstatlarından Selçuk Alagöz 2019’u VEDA isimli yeni şarkısıyla karşıladı, çok da güzel yaptı. Bir ayrılık şarkısı olan VEDA, dilerim adının aksine ustaya yeni şarkılar yapmak için motivasyon verir. ;

18) SUFLE – MASUM : Mistik, gizemli, çarpıcı vokal, çarpıcı sözler… SUFLE benim 2000’li yıllarda takip etmeye değer gördüğüm gruplardan. 2017 yılındaki PUS albümlerinden beri bu grup ne çıkarsa ilgiyle dinliyorum.

 

19) TUĞBA ÖZERK – HERGELE : Müzik dünyasının sürekli şarkı çıkararak dinamizmini sürdüren en istikrarlı isimlerinden Tuğba Özerk, bu seneyi HERGELE şarkısıyla geçirdi. Şarkıları bir kulüpte çaldığında güzel dinleniyor.

20) YEŞİM VATAN – DOKUNSANA : Müzik dünyasında nerdeyse 30 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen halen devler liginde olmadığına şaşırdığım YEŞİM VATAN, bir Mustafa Sandal coverıyla DOKUNSANA dedi bu sene. Mustafa Sandal’ın ilk albümünün en sevdiğim şarkılarından olan DOKUNSANA’ya Yeşim Vatan’ın sesinin değmesi şarkıyı başka bir duyguya büründürdü bende. Sevdim.

 

BONUS: Bu sayıda özel röportajı olan BARIŞ KÖMÜRCÜOĞLU, Bi’Daha coverıyla 2019’u karşıladı. Yarışma bittikten sonra kimler kimler mazi olurken Barış aralıklarla ama istikrarla müzikteki aktif varlığını sürdürüyor. Sahneleriyle de müziğini destekliyor. Onu özel kategoriye alıyorum o yüzden.

BONUS 2: AYŞE HATUN ÖNAL – KATAKULLİ / EFSANE : Ayşe Hatun Önal tarzı ve farklı müzikal tavrıyla müzikte istikrarlı ama emin adımlarla güzel şarkılar çıkarıyor.

2019’UN OLMASA DA OLURDU’LARI

SİMGE – AS BAYRAKLARI : Simge’yi şahsen tanıyıp, şimdiki konumuna kadar ne kadar tırmaladığını bildiğim için, bu şarkıyı hiç yaşanmamış sayacağım. Simge’nin saçlarını platin rengine boyamasından klip yönetmeninin utanmadan sıkılmadan “ehiehiehi Madonna’dan arak yaptık” gibi talihsiz beyanatları ve akabinde eleştirilere verdiği seviyesiz yanıtlara kadar her şeyiyle tam bir fiyasko… Tek bir notasını dinlemeden direkt çöpe atıyorum bu şarkıyı, isterse altın suyuna batırılmış inci tanesi içersin, bomboş! Simge de çok değil 1 sene içinde en büyük pişmanlığım diyecek, atın fav’a bekleyin.

EBRU POLAT – ANLAYACAKSIN : EBRU POLAT’ın yaptığı hiçbir şarkıyı dinleyemiyorum, almayayım alana da mani olmayayım.
EBRU YAŞAR – ALEV ALEV : Bazı kült şarkıları sahiplerinden başkası okumamalı, olmuyor! Yakışmıyor!

MUSTAFA CECELİ – BEDEL : Bir kariyerin çöküşünün nişanesi albüm…

BERKAY – İZ : Güzelim şarkılar nasıl katledilir dersi vermek istersen dinle…

DEMET AKALIN – ATEŞ : Demet Akalın da olsan “artık kesin bir albüm çıkarmalıyım” kafasıyla aceleye getirilmiş işler başarı getirmez. Demet Akalın’ın tüm diskografisi içinde ışıltısı olmayan, bırak hit içermeyi, hit potansiyeli bile taşımayan tek albümü olarak kayıtlara geçsin… Ah ahh bir zamanlar Demet Akalın albüm haberi dendiğinde yaz mevsimi bile bekleyişe geçerdi…

BEN FERO, REYNMEN, ENES BATUR vd. : Umarım modaları tez zamanda geçer de yeni nesil daha fazla zehirlenmez bu adamların yaptığı müziğimsi şeyler yüzünden…

 

hazırlayan: Tunca Tutkun