2016 Zeytinli Rock Festivali

Bildiğiniz üzere bu sene 24-25-26-27-28 Ağustos 2016’da gerçekleşen Zeytinli Rock Festivali yine efsane isimlerin muhteşem performanslarına ev sahipliği yaptı. Beş günlük kombine biletimle, çadırımı da sırtladığım gibi katıldım tabii ben eksik kalır mıyım? Harika isimler ve yoğun bir program bizleri bekliyordu ve böylesine eşsiz bir organizasyonu kaçıramazdım. Festival alanında her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve tamamlanmıştı. Kamp alanının da bu sene en yüksek misafir kapasitesine ulaştığı söylenenler arasında. Binbir çeşit yiyecek içecek standlarını, telefonlarınızı sadece 5TL karşılığında telefonunuza yapıştırılan sticker sayesinde beş gün boyunca şarj edebileceğiniz şarj istasyonlarını, sponsorlar tarafından kurulan standlarda birbirinden eğlenceli aktiviteleri ve en önemlisi çok uygun fiyatlarda sınırsız birayı bünyesinde barındıran harika bir festival bu sene de müthiş bir biçimde gerçekleşti.

Hazırlayan: Hepberabear

 

Festival programı açıklanır açıklanmaz var olan heyecanı doruklara çıkardı dersek de yanılmış olmayız. Birbirinden müthiş alternatif ve rock müziğin yeni isimleri, kendini en iyi şekilde kanıtlamışları ve duayenleri aynı sahnede! Uzaktan bakınca bile ciddi anlamda sıkı çalışılmış bir organizasyon olduğu dikkatinizi çekmiştir. Türkiye’nin çoğu dünya çapında da bilinen isimlerini festival programında arka arkaya sahneye çıkarmak herkesin altından kolaylıkla kalkabileceği bir iş değil! Sadece bunun için bile festivalin organizasyonundan sorumlu Umut Kuzey’e bir kez daha buradan teşekkür etmek isterim.

Peki efendim gelelim festivale. Toplamda beş gün süren festival 24 Ağustos 2016 günü açılışını yaptı. Sabah saat 6:00’da başlayan kapıdaki kuyruk öğlen saatlerine kadar kilometrelere ulaştı. Festivalin eksik yanları olarak ilk gün festival alanına alımlar sırasında uzun kuyruklar oluşması, saatler boyunca süren bekleme ve izdiham sayılabilir. Yine de buna rağmen içeri girenler bir şekilde girdikten sonra hemen çadırını kurup en güzel şekilde eğlenceye adapte olmuş olmalı ki hiçbir sorun çıkmadı ardından. Ki zaten alkolün de vermiş olduğu yetkiye dayanarak herkes konserlerde en yüksek enerji düzeyinde sanki saatler boyu kuyrukta beklememiş gibi eğlendi de eğlendi.

24.08.2016 – Çarşamba (1. Gün):

İlk gün tam anlamıyla ustalara saygı günü olmuştur! Alternatif ve rock müziğin duayen isimleri yaşları ile ters orantılı performansları ile Zeytinli’yi inlettiler dersek yalan söylemiş olmayız! Kurtalan Ekspres ve Moğollar bu işin üstadları olduklarını bir kez daha kanıtlarken! Gecenin headliner‘ı, eşsiz seslisi, efsanesi, aşkım, canım, bir tanem Selda Bağcan olmuştur. Orkestrası boom pam ayrı bir tatlı ve şahanedir! Bir dünya starı gibi festivalde izdihama neden olmuş ve Zeytinli sahili konser sonrası beş dakika “Selda, Selda, Selda…” sloganları ile inlemiştir. Böyle insanlarla aynı yüzyılı paylaşmaktan her zaman gurur duyacağım çünkü müziğinin yanında bir felsefesi, duruşu olan isimler oldukları için efsaneler! Performansların neredeyse tamamında Gezi Direnişi, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Sivas katliamında katledilen aydınlar, Barış Manço, Cem Karaca, Bahadır Akkuzu aynı sahnede anıldı ve yadedildi!

 

25.08.2016 – Perşembe (2. Gün):

İkinci gününde de ilk geceki tempo ve yüksek enerjisinden hiçbir şey kaybetmeyen organizasyon, ilk gün 24 Ağustos’un sonradan eklenmesi üzerine asıl geliş tarihi 25 Ağustos olanların eklenmesi ile birlikte mükemmel kalabalık seviyesine ulaşmıştır. Saat 17:00‘de Fethi Okutan‘la başlayıp, The Ringo Jets ve Gece ile devam eden festivalin ikinci günü saat 19:00‘da Ceylan Ertem‘in performansı ile enerjide zirveye çıkmıştır. Sahnede yine Ali İsmail Korkmaz, Özgecan Arslan ve trans nefret cinayetine kurban giden Hande Kader‘i anmayı unutmayan Ceylan Ertem saatlerce alkışlandı. Ardından izdiham seviyesindeki Manga konseri eğlencenin son noktasıdır dedik ama ne zaman efsaneler efsanesi Teoman kırmızı perdeli arka plan ve kocaman şık abarjurlu sahne dekoru ile sahnede elinde akustik gitarı ile gözüktü, hepimiz oracıkta eriyip bittik. Teoman‘ın ardından gecenin headliner grubu Duman yaklaşık üç saat boyunca söylenmedik şarkı bırakmamacasına sabahın ilk ışıklarına kadar enerjinin dorukta olduğu bir konser verdi.

 

 

26.08.2016 – Cuma (3. Gün):

Enerjinin bir dakika dinmek bilmediği festivalde 26 Ağustos günü birbirinden başarılı müzisyenler sahne aldı. Saat 17:00‘de Deniz Tekin mükemmel sesi ve tarzı ile sahnenin açılışını yaptı. Deniz Tekin sahneden indikten sonra da çadır kampındaki çadırında kaldı ve tam bir festival kafasında olduğunu anlamış olduk, dahası kendisini bu yönüyle de çok sevdik. Ardından adamlar ve Babazula‘nın ortamı çoşturan performansları alkol oranının artmasıyla seyirciyi tam olması gereken kıvama getirdi. Zakkum‘un sahneye çıkması ile herkes deyimi yerinde ise sarhoşluğun son sınırına yaklaştı. Zakkum sonrasında sahne alan Cem Adrian ile melankoli seviyesi Allahu ekber dağlarına çıkmış oldu. Sahnede Hande Kader’i unutmayan ve LGBTİ+ direnişine selam çakan Cem Adrian dakikalarca alkışlandı. Daha fazla melankoliye boğulamayız derken efsaneler efsanesi, senelerin üstadı her şeyi ile güzel adam Feridun Düzağaç sahnede arz-ı endam etti ve ortalık adeta inledi! Ardından gecenin en enerjisi yüksek performansı ile Athena yaklaşık dört saatlik performansı ile herkesi zıp zıp zıplattı! Sabahın ilk ışıklarına kadar konseri bitirmeyen Athena mükemmel bir kapanış konserine imza attı. Ayrıca benim en en en çok sevdiğim Athena şarkısı ve çok sonrasında çok tesadüfi biçimde LGBTİ+ temalı klip çektikleri Ses Etme‘yi de çalınca ben de yerimde duramayıp kendimi attım serin sulara! Tek kelime ile müthişti!

 

27.08.2016 – Cumartesi (4. Gün):

Sabahları erkenden (ki gerçekten çadırın cehennem gibi sıcağından 08:00 gibi uyanıyorsunuz) kalkıp akşam sahne açılışına kadar deniz, kum, güneş yaparken bir yandan da sokaklarda kaldırımlara oturmuş herkes kendi aleminde konserler başlayana kadar gülüyor eğleniyordu fakat herkeste aynı burukluk vardı ki evet sona geliyorduk ve festivalin bitmesine son iki gün kalmıştı. Saat 17:00’de Piiz ile başlayan ana sahne konserleri, Karadeniz Rock Müziği’nin ülkemizdeki esaslı temsilcilerinden Marsis ve alternatif rock müziğin yükselen gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz ile devam etti. Ardından Zeytinli Rock Festivali’nde büyük emeği olan Umut Kuzey sahne aldı ve sahnesi sırasında organizasyonda emeği geçen tüm çalışanları ismen sahneye çağırarak her birine tek tek teşekkür etti. Bu hareketi ile de emeğe ve emekçiye ne kadar önem vermiş olduğunu bir kez daha anlamış olduk, kendisini takdir ettik. Umut Kuzey’in ardından sahnede Model adeta esti geçti! Son dönemlerdeki dağılıyor söylentilerine (doğru olsa dahi) hiç pay bırakmayacak şekilde birbirinden güzel şarkıları ve coverları ile tüm konukları çoşturdu. Model’in sahneden inmesinin ardından yılların birçok şey götürmek yerine bir sürü şey kattığı çok güzel insanlar Mor ve Ötesi sahne aldı! Efsaneleşmiş şarkılarını bir ağızdan söylediğimiz grubun şahaneler şahanesi vokali Harun Tekin son şarkıdan önce; “Bizden sonra sahneye gelecek isim benim çok çok sevdiğim, dünya genelinde değerli bir insandır, kraliçemizdir! Kendi dilimizde onu dinleyebildiğimiz için çok şanslıyız! Şebnem Ferah! İyi ki var!” diyerek alkış kıyamet şekilde kalabalığı çoşturdu ve Zeytinli Rock Festivali’nin kraliçesi Şebnem Ferah saatler 00:00’ı gösterdiği an sahnede arz-ı endam etti. Sesi de, güzelliği de şarap gibi yıllandıkça değerlenen kraliçe birbirinden güzel şarkılarını seslendirerek dört saate yakın ve hiçbir an temposu düşmeyen bir performans gerçekleştirdi. Performansı sırasında Model’in vokali Fatma Turgut, Athena’nın vokali Gökhan Özoğuz ve Mor ve Ötesi’nin vokali Harun tekin değişik parçalarda sahnede Şebnem Ferah’ın konuğu oldu. Eşsiz bir dördüncü günün ardından festival ahalisi sabahın ilk ışıklarında son güne enerji depolamak için yavaş yavaş çadırlarının yolunu tuttu…

 

28.08.2016 – Pazar (5. Gün):

Son gün burukluğu, içimizdeki o “keşke hep bu şekilde yaşasak, hayat burada sonsuza kadar sürse” dilekleri ile sabahtan itibaren kimileri çadırlarını toplamaya kimileri ise ertesi gün erkenden gitmek için kendilerini hazır etmeye başlayadursun saatler 17:00’yi vurduğu gibi konserler ana sahnede başladı efendim. İlk olarak Serkan Fırat’ın sahneye çıkmasının ardından Black Tooth sahneyi devraldı. Sonrasında Metin Türkcan solo performansı ile sahnede devleşti. Ceza’nın rahatsızlığı üzerine sanatçı programdan çıkartıldı ve performansını sergileyemedi ve hemen ardından Kurban sahnedeki yerini aldı. Yüksek temposu ve sert müziği ile Kurban seyirciyi olması gereken kıvama getirdi ve Kurban’ın ardından Türkiye Rock Müziği’nin en iddialı isimlerinden Hayko Cepkin sahneye çıktı. Hayko Cepkin’in sahneye çıkmasının ardından festivalin son gün temposu olabilecek en yüksek düzeye çıktı! Birbirinden sert ve güzel şarkılarını seslendiren Hayko Cepkin’in hemen sonrasında, yaşayan efsane, biricik metal grubumuz, ülkemizin dünyadaki yüz akı, Pentagram sahnedeki yerini aldı! Hep bir ağızdan söylenen şarkıları ile Pentagram harika bir final konseri gerçekleştirerek unutulmaz bir kapanış yaptı!

Bir festivali de bu şekilde ardımızda bırakırken, böylesine çağdaş bir platformun kurulmasında emeği geçen, nezih, huzurlu, birbirini anlayan, ortak noktası müzik ve eğlence olan insanları bir araya getiren, doğaya ve insan haklarına duyarlı, lgbti+ dostu, farklılıkları kucaklayan tüm Zeytinli Rock Festivali ailesini buradan bir kere daha selamlıyor nice festivallerde birlikte olmayı umuyor, bir sonraki yıllarda sizlere de katılmanızı şiddetle tavsiye ediyor, barışla, müzikle ve sevgiyle kalmanızı temenni ediyorum… Seneye görüşmek üzere… Sevgilerimle…

6. SAYI

HOMOJENOku

İndir

1 Comment on 2016 Zeytinli Rock Festivali

Comments are closed.