Bilge Karasu “Kılavuz”

“… İşin tümü bir oyun belki, ama bu oyundaki taşlardan biri, yalnız biri, ben, neyi oynadığımı bilmiyorum. Oyundaki yerimi bilmek şöyle dursun, birilerinin beni oynatıp oynatmadığını da kestiremiyorum.” Bilge KARASU – Kılavuz“… İşin tümü bir oyun belki, ama bu oyundaki taşlardan biri, yalnız biri, ben, neyi oynadığımı bilmiyorum. Oyundaki yerimi bilmek şöyle dursun, birilerinin beni oynatıp oynatmadığını da kestiremiyorum.”

Bilge KARASU -Kılavuz

Altmış beş yıllık hayatına on kitap sığdırdı Bilge Karasu. Türkçeyi en iyi kullanan yazarlardan bir tanesi olmasının ötesinde, uçsuz bucaksız bir hayal gücüne sahipti. İlk öyküsü 1963 yılında yayımlanan “Troya’da Ölüm Vardı” ile öykücülüğe yepyeni bir soluk kattı. 1985 yılında yayımlanan tek romanı “Gece” Pegasus Edebiyat ödülüne layık görüldü. İç dünyamıza ait duyguları kendine has kullandığı simgesel bir dille anlattı. Bu yüzden de okuması ve anlaması zor bir edebiyatçı olarak eleştirildiği oldu.  Ancak eserleri İngilizceye çevrilen ve farklı ülkelerde yayımlandıktan sonra Amerika’da Türk edebiyatı üzerine verdiği konferanslarla adını edebiyat dünyasının unutulmazları arasına yazdırmayı başardı.

LGBTİ edebiyatı açısından önemli bir yere sahip öykülerden birinin de sahibi Bilge Karasu. “Kılavuz” 1990 yılında yayımlanmış bir öykü. Kitabımızın başkahramanı Uğur ile okurken gerçekten var olup olmadığından emin olmakta zorlandığımız İhsan’ın hikâyesi. Olaylar ise Yılmaz Bey’in yazlığında geçer. Bir de evin içinde Gümüş isimli bir kedi vardır ki onun da gerçekliğinden şüphe duyabilirsiniz. Öykü Uğur’un hayatının öylesine bir yerinde hayatımıza girer ve girdiği gibi sessizce gider. Aslında sonu olmayan, sadece birkaç haftalık süresine şahitlik edebildiğimiz bir zaman diliminde geçer. Üç bölümden oluşan öykü her bölümde aslında başka şeyleri sorgular. Hayal ve gerçek arasındaki çizgiden ölüm ve mutluluk üzerine geçişlerini fark etmekte zorlanabilirsiniz. Ama okurken, en azından bende böyle oldu, kendinizi kitabın içinde sürüklenirken ve “acaba sonrasında ne oldu” diye uykularınız kaçmış bir halde bulabilirsiniz.

Yazan: Yıldırım Şimşek

9. SAYI

HOMOJENOku

İndir