Broadway’in Dahi Çocuğu: Harvey Fierstein

6 Haziran 1954’te doğan Amerikalı aktör, oyun yazarı ve seslendirme sanatçısı olan Harvey Fierstein, kendi yazdığı ve bir drag queen sanatçısının aile ve gerçek aşkı aradığı “Hüzünlü Aşk Şarkısı” (Torch Song Trilogy) adlı tiyatro oyunu ve Hairspray müzikalindeki Edna rolü ile “Tony ödüllerinde” en iyi aktör ödülüne layık görülmüştür.

Çılgınlar kulübü (La cage aux folles) adlı müzikal ile en iyi söz yazarı Tony ödülünü alan ve New York’ta uzun yıllar kapalı gişe oynamış 6 Tony ödülü sahibi Kinky Boots adlı müzikalin de yazarıdır. Ünlü American Theater Hall of Fame’e 2007 yılında kabul edilmiştir.

Doğu Avrupalı Musevi bir göçmen ailenin çocuğu olarak Brooklyn’de dünyaya gelen Fierstein’in annesi kütüphaneci babası ise mendil üreticisiydi. Çocukluğunda, profesyonel bir erkek korosunda kontrtenor olarak şarkı da söyleyen Fierstein her zaman açık bir eşcinseldi.

Oyunculuk hayatına ilk kez La MaMa Tiyatrosunda Andy Warhol’un yazdığı “Domuz” (Pork) adlı tek tiyatro oyunu ile atılan Fierstein diğer taraftan da ressam olmak hayali ile Brooklyn’deki Pratt Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden 1973’te lisans diplomasını alarak mezun olmuştur.

Robert Patrick’in “Perili Ev” adlı oyununda oynadıktan sonra esas başarıyı kendi yazdığı “Hüzünlü bir aşk şarkısı”, Edna rolü ile en iyi oyuncu ödülünü kazandığı Hairsprey ve 2004’te Damdaki Kemancı’da Alfred Molina’nın oynadığı Tevye rolünü devralarak göstermiştir.

Sinemada, Matthew Broderick ve Anne Bancroft’un başrollerini paylaştığı Hüzünlü Bir Aşk Şarkısı’nın sinema versiyonunun yanı sıra Woody Allen’in “Broadway üzerindeki kurşunlar” ile Robin Williamson’un başrol oynadığı Bayan Doubtfire’ta oynamıştır. Harvey Milk’in hayatının işlendiği “Harvey Milk zamanları” adlı belgeselde anlatıcı olarak en iyi Emmy belgesel ödülünü kazanmıştır. Sesiyle Disney yapımı “Mulan” adlı animasyon filminde Yao’ya, Simpsonlar’da Homer Simpson’ın asistanı Karl’a, 1999’da HBO’da yayınlanan ve en iyi “Humanitas” ödülünü kazandığı çocuk animasyonu The Sissy Duckling’deki Elmer karakterine hayat vermiştir.

Fierstein CBS’te kısa bir süre yayınlanan Babasının Kızları (Daddy’s Girls) adlı televizyon dizisindeki ana karakterlerden biri olan moda tasarımcısı Denis Sinclair’i oynayarak bir televizyon dizisinde eşcinsel karakteri oynayan ilk gay erkek oyuncu olmuştur. Fierstein Miami Vice, Cinayet Dosyası, Cheers, Susam Sokağı, Hemşire Jackie, The good wife gibi pek çok ünlü dizide rol oynamıştır.

2009’da Damdaki Kemacı’daki Tevye rolü ile tiyatro sahnelerine dönen Fierstein, 2011 yılında da Çılgınlar Kulübünde Douglas Hodge’dan devraldığı Albin/Zaza rollerini oynamıştır.

Gerek yazarlığı gerek oyunculuğu ve sesiyle harikalar yaran Fierstein hiç kuşkusuz Broadway’in dahi çocuğu olarak görülmektedir.

Hazırlayan: Merve Gezen

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*