Depresyonda olan sevgiliye yardım etme yolları

Eğer kişilik olarak pesimist ve negatif bir ruh haline sahip bir sevgiliniz var ise zaman içinde tecrübe ile sabit olarak yaratacağınız, deneyeceğiniz ve onaylayacağınız yollar bütünü. Tamamiyle subjektif yollar olduğunu belirtmek lazım ek olarak. Kişiye, ortama, sahip olunan problemlere göre değişen bir olgudur depresyon.

Hazırlayan: rdbear

Bu yardım girişimlerinin -kişisel olarak- en önemli kriteri ve amacı sevgilinin yalnızlık hissini gidermek olmalıdır. Depresyon, birey kendisini yalnız hissettiği anda etkisini artıracak ve zaman içinde kişiyi yamultacaktır. Fiziksel olarak yanında olmadığınız zamanlarda telefon veyahut internet üzerinden mutlaka gün içinde iletişimi kesmemek lazım.

Sevgili depresyonda diye kendisini illa zorla kolundan tutup sosyal aktivitelere katılmaya zorlamayın. Zaten psikolojik olarak zor zaman geçiren birey sosyal ortama girince kendini uyum sağlamaya zorlayacak ve bu zoraki uyum sureci daha da kötü bir hüsran ile sonuçlanacaktır. Depresyon kişinin zaman içinde ve kendi benliği ile üstesinden gelinecek bir sorundur, bu sırada istememesine rağmen oraya buraya götürmek, insanlarla zorla iletişim kurdurmak daha da bunalıma yol açabilir.

Rutin sosyal aktivitelerde fiziksel eforu minimuma indirin. Depresyonda olan bir birey zaten iyi beslenemediğinden ve enerjisiz olduğundan, yeniden enerjik hissetmedikçe asla ama asla uzun yürüyüşlere, bisiklet kullanmaya veyahut bunun gibi haldır huldur kardiyo aktivitelerine sokmayın. Zaten sosyal isteksizliği olan sevgili her ne kadar o gün size uyum sağlasa da sonrasında çok daha fazla bitkin hissedecektir kendini.

Depresyon sebebi her ne ise bu problem çerçevesinde hayattan örnekler verin, bu sorunun sahibinin sadece kendisi olmadığını, başka insanların da aynı sorunlarla boğuştuğunu ve bunun zamanla üstesinden gelebildiklerini gördüğünde birey daha da motivasyon kazanacaktır.

Her zaman duygusal ilgiyi yüksek düzeyde tutun ama içine edecek kadar da bunaltmayın, Ayarı iyi tutturmak çok önemli. Eğer bireysel olarak yoğun bir iş/okul hayatınız varsa bile onunla geçirdiğiniz zamanlarda bu konuyu kendisine yansıtmayın, zaten aşırı hassas olan duygusal dengesi yamulacak ve kendi sorunlarım ile seni de batırıyorum” moduna girme ihtimali yüksektir. Onunla vakit geçirmenin aslında sizin için bir yük değil bir amaç olduğunu, zamanınızı onla geçirmekten mutlu olduğunuzu hissettirin.

Mutlu olun, mutsuz bir insanın yanında somurtup mutsuz moduna girmek karşıdakine güç verecek ve sahip olduğu duygusal buhranı daha da artıracaktır.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!