Gezi: Chicago

Amerika’nın kuzeyinde yer alan ve rüzgarlı şehir diye anılan Chicago bir turist için fazla bir şey sunmuyor gibi görünse de aslında devasa bir keşif şehri.

Hazırlayan: ahmetonski

Abd’nin 3. Büyük şehri olması onu büyük bir sanayi, ticaret ve üniversite kenti haline getirmiş. Çevresindeki banliyöleri de hesaba katacak olursanız nüfusu 7 milyonu aşıyor. Dolayısıyla öyle bir iki günde bitirilebilecek bir şehir değil. Şehrin gelişmiş bir tren, metro ve otobüs hattı var. Arabanız olması avantaj ama toplu ulaşımla da rahat rahat kenti gezebilirsiniz. Ve fakat şunu sakın unutmayın Chicago Abd’nin suç oranı en yüksek ilk beş şehrinden biri. Zenci nüfusun ikamet ettiği kentin güneyi yerli halkın dahi ayak basmadığı, silahlı çetelerin cirit attığı feci mahalleler barındırıyor. Gideyim de zenci kültürüyle tanışayım dolanayım derseniz bir daha parmağınızı dahi bulamayabilirler. O derece tehlikeli. Moral bozmayın. Kentin Downtown’ı yani merkezdeki gökdelenli bölgesi ise kişisel kanaatimce bugüne kadar gördüğüm en başarılı gökdelen yapılaşmasını barındırıyor. Birçok Abd’li Chicago’da gökdelenlerinin bulunduğu Downtown alanının New York’tan daha estetik ve temiz olduğu konusunda hemfikir. New York’un farkı bu alanın daha geniş ve nüfusunun daha yüksek olması. Chicago estetiğiyle diğer büyük şehirleri havada karada döver. Tarihteki ilk gökdelen örneklerinin bazıları da bu şehirde inşa edilmiş. Özellikle neo klasik tarzda inşa edilmiş Chicago Tribune Gazetesi’nin binası hayranlık uyandırıcı. Gökdelenin estetiğimi oluyormuş demeyin, oluyor. Chicago’da yemek konusunu dert etmeyin. Türk Restaurantları da dahil her türlü dünya mutfağını kazığından ucuzuna bulabilirsiniz. Filmlerde gördüğümüz Çin Mahallesi’nden bir adette bu şehirde yer almakta. Gidip orijinal Çin Yemeği nasıl oluyormuş diyerek tadabilirsiniz. Chicago liberal ve hoşgörülü bir şehir. Şehirde büyük bir gay nüfusu var ve çok rahatlar. Kendi mahalleleri, göl kenarında plajları ve bir sürü bar-discoları mevcut. Chicagolular Gay Ghetto’nun bulunduğu kısma Boystown diyor.  Ve  Şimdi toplanın madde madde gezilecek yerler listesi yapıyorum.

 

The LOOP

Chicago’da kent merkezine yani gökdelenlerin bulunduğu merkeze Loop diyorlar. Loop döngü demek. Burada bulunan Michigan Avenue bütün ünlü markaların, meşhur gökdelenlerin yer aldığı pahalı ve estetik bir cadde. Sakın gezmemezlik etmeyin. Bu bölgede muazzam modern heykeller, müzeler ve beş yıldızlı oteller bulunmakta. Michigan Gölü’nün kenarına kurulmuş olan bu bölgeden aynı zamanda bir nehir geçmekte. Bazı gökdelenler bu nehrin kenarına kurulmuş ve inanılmaz manzaralar sunuyor. Zaten nehir kenarından şehirdeki mimariyi ve panaromik manzarayı daha iyi algılayabilmeniz için bot turları kalkıyor. Chicago halkı kentin düzeni ve mimari başarısıyla hayli övünüyor ve haksız değilller.

 

Hancock Kulesi

Chicago’nun en yüksek binası olmasa bile kentin sembol binası. En üst katında bulunan altı tamamen camdan terasında yürümek cesaret işi. Aynı kısımda hoş bir roof bar var. Yanlış hatırlamıyorsam turistlerin foto çekip içki içtiği bu yer 97. Katta. Yükseklik korkunuz varsa bu işi unutun ama çıkarsanız Chicago’yu boydan boya görebileceğinizi ve şehrin ızgara ızgara bölünmüş muhteşem düzenli mimarisini fotoğraflayabileceğinizi aklınıza not edin.

 

Navy Pier

Chicago’ya yazın ya da bahar ortasında gittiğinizi öngörüyorum çünkü aksi mevsimde gitmeniz demek -25’lere çıkan soğuklarla ve korkunç bir rüzgarla boğuşmanıza yol açacak. Navy Pier denilen ve göl kenarına konuşlanmış bu eğlence parkı da havalar ısınınca açılıyor. Özellikle çocuklu aileler için vaha gibi bir yer. Devasa bir dönmedolap, atlıkarıncalar, hediyelik eşya dükkanları ve bir sürü çocukça tema barındırıyor. Hediyelik eşya, magnet işini buradan halledebilirsiniz.

 

Lincoln Park

Göl kenarında muazzam bir şekilde düzenlenmiş şehir parkı Lincoln Park Chicago’nun kuşkusuz en güzel kısmı. Bitmek tükenmek bilmeyen ağaçlık alanlar, çiçek bahçeleri, göletler, botanik parkları, hayvanat bahçesi, parkın kenarında yer alan plajlar, bisiklet ve koşu yolları… Havalar ısındığı zaman şehir buraya akıyor. Lincoln Park şehrin en zengin ve elit kısmında yer alıyor. Buradan içeriye doğru yürümeniz şehrin koruma altındaki taş evlerden oluşmuş onlarca mahallesini görmenizi de sağlayabilir. Göl kenarında kadınlı erkekli spor yapan, yüzen, bisiklete binen muazzam vücutlu insanları izleyerek hayallere dalmak ise size kalmış.

5. SAYI
HOMOJENOkumak İçin Tıklayın!
İndirmek İçin Tıklayın!