“Junjou Romantica” Eşcinsel aşkın çizgi hali

Asya’daki eşcinsel hareketin en öncü ülkesi olan Japonya, içinde barındırdığı geniş film, dizi, manga ve anime sektörüyle gün geçtikçe adından söz ettirmeye devam ediyor. Japonya her zaman tabuları yıkan, geniş fikirlere olanak sağlayan ve farklılıklara kucak açan bir ülke oldu. Eşcinsellerin var oluş savaşının çizgi dünyasındaki bir numaralı temsilcisi olan ülke, shounen ai, shoujo ai, yaoi, yuri, bara vb. gibi türleri manga ve anime dünyasının içine kattı.

Shounen ai, erkek erkeğe aşkı konu alan manga ve animelerin genel adı. Bu türün daha açık ve biraz daha erotik olan versiyonuna ise yaoi deniyor. Kız kıza aşkı konu alan manga ve animeler shoujo ai, yuri olarak biliniyor. Bara türü ise özellikle erkeksi ve ayı diye tabir ettiğimiz eşcinsel erkekleri konu alan mangaların genel adı. Japonya’da genelde shounen ai türünde mangalar ve animeler yapılıyor. Bu türün en önemli temsilcisi ise kesinlikle Junjou Romantica.

2008 yılında televizyonda gösterilmeye başlanan Junjou Romantica o yıl Japonya’da en çok izlenen 3. anime oldu. İsmiyle müsemma olarak aşkın gerçekten de en saf hâlini anlatan anime, mangasının yaydığı etkiyi televizyon serisiyle beraber katlayarak artırdı. İçinde barındırdığı 3 çiftin günlük yaşamlarının anlatıldığı animenin kuşkusuz en önemli özelliği derinlemesine yaratılan karakterlerinde saklı. Birbirinden bağımsız olan çiftler hakkında özetle şunları söylemek mümkün:

Animeye ismini veren çiftimiz Junjou Romantica: Takahashi Misaki, abisinin arkadaşı Usami Akihiko’dan özel ders almaya evine gider. Orada iki erkeğin aşkını anlatan (BL) bir roman bulur. Bu romanın başkarakterinin abisi olduğunu görünce ise çılgına döner ve olaylar gelişir.

En yoğun duyguların yaşandığı çiftimiz Junjou Egoist: Çocukluk arkadaşı Akihiko’ya aşık olan Kamijou Hiroki, parkta ağlarken Kusama Nowaki ile tanışır. Nowaki, Hiroki’den kendisinin özel hocası olmasını ister ve biraz zorla da olsa amacına ulaşır. Nowaki, bir anda görüp âşık olduğu kalbi kırık Hiroki’ye olan duygularını ulaştırabilecek midir?

Ne kadar ileri gidilebileceğinin bir örneğini bize gösteren çiftimiz Junjou Terorist: Bir üniversitede profesör olan You Miyagi, Takatsuki Shinobu’nun ilan-ı aşkıyla neye uğradığını şaşırır. Çünkü Shinobu eski eşinin erkek kardeşidir ve 18 yaşındadır.

Seride ağırlıklı olarak Romantica çiftini görmek mümkün. Misaki’nin kendini kabul etmeyişi, Usagi’nin bitmek bilmeyen aşkı, Misaki’yi herkesten kıskanması, onu eve hapsetmek istemesi, ikilinin didişmeleri ve yan karakterlerin olaylara girmesiyle oluşan eğlenceli kaos diyebileceğimiz ortam izleyenlere çok çeşitlilik sunuyor. Junjou Romantica’yı diğer animelerden ayıran özelliklerinden biri de replikleri. Her karakterin aşkını kendine has cümleleriyle ortaya dökmesi, yaptıkları itiraflar ve duyguların yoğunluğu seriyi daha cazip hâle getiriyor. İzlemeye başladıktan sonra “Bu karakterler neden gerçek hayatta yok?” diye kendi kendinize sorabilirsiniz.

Misaki ve Usagi’nin her sahnesi ayrı güzel. Aşırı istekli Usagi ve kendini koruyan Misaki birbirlerini harika bir şekilde tamamlıyorlar. Misaki’nin her seferinde önce savunmaya geçip sonra da kendini salmasını görmek komik. Egoist çiftinde ise Nowaki’nin asla vazgeçmemesi, Hiroki’nin ise duygularını tam olarak kabullenmemesi hem hüzünlü hem cesaret verici hem de duygusal bir durum yaratıyor. Bu çiftin iniş çıkışları çok gerçekçi. Ayrıca egoist çiftinin bölümlerinde karakterlerin iç sesleri resmen döktürüyor. Edebi sözler, duygusal cümleler havada uçuşuyor.

Animeyi izlerken içinde kesinlikle kendinizden bir parça bulacaksınız. Gündelik hayatın içerisinde geçen seri, her eşcinsel bireyin hayatından bir tutam alıp kendi içinde yoğurmuş. Aldatmalar, aşklar, sevişmeler, yalan söylemeler, itiraf edememe durumu, her şeyi içine atma, sevdiği insanı başkasıyla görme, kıskançlık vb. olaylar Junjou Romantica’da hem oldukça dozunda hem de olabildiğince hoş bir şekilde yer alıyor.

2008 yılında yayımlanan 2. sezondan sonra uzun bir süre ara veren seri, bu sene 3. sezonuyla kaldığı yerden devam ediyor. Junjou Romantica’nın Türkçe altyazısı da bulunuyor. Eşcinsel anime ve mangaları dilimize kazandıran yegâne grup olan Heterophobia Fansub’ın resmi sitesinden seriyi indirmeniz mümkün. Sitedeki diğer manga ve animelere de bakmayı unutmayın. Hepsi birbirinden güzel.

Eğer daha önce hiç anime seyretmemişseniz Junjou Romantica anime dünyasını sevmeniz için mükemmel bir örnek.

Bu yazı seriden iki cümle ile bitmeli:

“Sen Usami Akihiko’nun birine âşık olmasının ne demek olduğunu bilmiyorsun!”

“Ben Misaki Takahashi, 19 yaşındayım ve bu ilişkinin nereye gittiğini bilmiyorum.”

 Hazırlayan: ben sana dayanamam
1. Sayı

1. Sayı

Okumak için tıkla

İndirmek için tıkla